Polskie Radio dla Ukrainy w Przemyślu na częstotliwości 98,6 FM

27 maja Polskie Radio uruchomiło nadawanie swojego specjalnego programu w języku ukraińskim Polskie Radio dla Ukrainy w Przemyślu. W 24 godzinnym programie znajdą się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również praktyczne i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski: gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności. Polskie Radio dla Ukrainy udostępnia antenę dziennikarzom i współpracownikom Ukraińskiego Radia Publicznego UKR1, transmituje jego audycje oraz emituje specjalne programy sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Od początku maja ten program Polskiego Radia jest dostępny w Warszawie na częstotliwości 100,6 FM.

Uruchomienie specjalnej anteny w języku ukraińskim w kolejnej lokalizacji jest konsekwentnym działaniem Polskiego Radia wspierającym naszych ukraińskich przyjaciół. Już 24 lutego Polskie Radio, jako pierwszy nadawca w Polsce uruchomiło specjalne serwisy informacyjne w języku ukraińskim. Obecnie w radiowej Jedynce (na falach długich 225KHz dostępne również na dużych obszarach Ukrainy i prawie całej Europie) emitowane są trzy razy dziennie po godzinie 10:00, 14:00 i 17:00, a w radiowej Trójce o godz. 10:30, g. 14:30 i g. 18:30. Od ponad trzech miesięcy, czyli od chwili napadu Rosji na Ukrainę, są one przygotowywane i realizowane przez Sekcję Ukraińską Polskiego Radia dla Zagranicy. Swoje serwisy w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Dodatkowo na mocy porozumienia z publicznym Ukraińskim Radiem od początku marca Polskie Radio na swojej częstotliwości DAB+ stale transmituje sygnał UKR1 na terytorium Polski. Obywatele Ukrainy – przebywający w Polsce – mogą słuchać programu Ukraińskiego Radia także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na stronie moje.polskieradio.pl

Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne „Polskie Radio” – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store. Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF – dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu w obwodach: Donieckiem i Ługańskim.

Polskie Radio wspiera również ukraińskich artystów. Wspólnie z Narodowym Centrum Kultury Polskie Radio zorganizowało koncert Solidarni z Ukrainą „Jednym głosem”, z którego dochód został przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego do europejskiej trasy koncertowej przygotowywali się też muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej. 8 maja, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się wyjątkowy koncert „Matki Matkom”, podczas którego Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zainaugurowała zbiórkę na Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie. Współorganizatorem wydarzenia było Polskie Radio.

W najbliższą niedzielę 29 maja o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert z cyklu „ To, co najpiękniejsze – Dzieciom”. W programie wieczoru „Melodia” ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy oraz występ zespołu Krajka z Przemyśla – z udziałem dzieci uchodźców z Ukrainy. Niedzielny koncert „To, co najpiękniejsze – Dzieciom” oraz „Licytacja dla Ukrainy”, która odbyła się w Dniu Matki 26 maja na antenie radiowej Jedynki, to zwieńczenie charytatywnej akcji Polskiego Radia i Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR – „Matki Matkom – Polskie Matki Matkom Ukraińskim”. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *