Polskie Radio ogłosiło konkursy na najlepsze płyty z muzyką folkową i tradycyjną

Polskie Radio zaprasza muzyków, wytwórnie muzyczne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną wydaną w 2023 roku. Radiowe Centrum Kultury Ludowej czeka na zgłoszenia do Folkowego Fonogramu Roku 2023 i do Fonogramu Źródeł Roku 2023 do 20 lutego br.

Coroczne konkursy fonograficzne Polskiego Radia od lat stanowią najbardziej aktualny i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego w kategoriach muzyki folkowej i tradycyjnej.

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku organizowany jest przez Polskie Radio od 1998 roku, a Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” towarzyszy od 2002 roku. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Udział w nim mogą wziąć zespoły działające w Polsce i wykonujące muzykę inspirowaną tradycjami Polski i świata. W konkursie oceniany będzie ogólny poziom artystyczny zaprezentowanej muzyki oraz dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, jego poziom merytoryczny i edytorski. Zwycięski zespół otrzyma nagrodę pieniężną i wystąpi podczas 25. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Wśród laureatów tej nagrody znajdują się czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, m.in.: Odpoczno, Tęgie Chłopy, Wernyhora, Golec uOrkiestra, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik oraz Karolina Cicha.

Z kolei w Konkursie na Fonogram Źródeł Roku 2023 nagradzane zostanie najlepsze wydawnictwo z muzyką tradycyjną z terenu Polski. Po raz pierwszy konkurs odbył się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów. Przedmiotem oceny będzie wartość dokumentalna, poznawcza, etnomuzykologiczna i artystyczna wydawnictwa oraz jakość techniczna nagrania. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną.

Warunkiem zgłoszeń jest przesłanie wypełnionych formularzy zgłoszeń oraz fonogramu – pliku z nagraniem, a w przypadku wydawnictw płyty kompaktowej lub gramofonowej w 2 egzemplarzach do 20 lutego br.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *