Polskie Radio promuje polską muzykę i kulturę w Chinach

Polskie Radio S.A. podpisało w czwartek porozumienie o współpracy z Shanghai Media Group – jednym z największych chińskich koncernów medialnych. W ubiegłym roku SMG przystąpiło do Europejskiej Unii Nadawców, której członkiem jest również Polskie Radio.

Porozumienie o współpracy stacji radiowych podpisali w obecności wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Pawła Lewandowskiego przedstawiciele Zarządów obydwu mediów – Wiceprezes Polskiego Radia Mariusz Staniszewski oraz Prezes SMG Radio – Sun Xiangtong.

Misją Polskiego Radia jest promocja polskiej kultury, także poza granicami kraju. Polskie Radio zawsze podejmowało działania na rzecz upowszechniania polskiej muzyki w różnych krajach – powiedział w Szanghaju Członek Zarządu Polskiego Radia Mariusz Staniszewski. Dodał, że Chiny stają się rynkiem, na którym chcą zaistnieć wszyscy: Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy i inni. – Polska ma do zaoferowania bogatą ofertę w zakresie różnych rodzajów muzyki, począwszy od znanego w Chinach Chopina i innych kompozytorów, przez jazz, muzykę współczesną, aż po nowoczesny pop i rock – powiedział Mariusz Staniszewski.

Podpisanie listu intencyjnego o współpracy z SMG Polskie Radio daje sygnał, że jest zainteresowane jak najszerszym promowaniem polskiej muzyki i kultury na antenach szanghajskiego radia. Inauguracją wspólnych działań nadawców w tym zakresie był koncert polskiego zespołu MOA, który dzięki wsparciu Polskiego Radia miał okazję wystąpić w sali koncertowej SMG.

Podpisanie porozumienia o współpracy jest wynikiem wcześniejszych spotkań i rozmów pomiędzy przedstawicielami SMG i Polskiego Radia. Zgodziliśmy się na wymianę materiałów i pogłębianie współpracy. Cieszymy się, że możemy dziś gościć w Szanghaju delegację Polskiego Radia – powiedział wiceprezes Shanghai Media Group Wang Zhiping.

Przedstawiciele Zarządów Polskiego Radia oraz SMG rozmawiali też o tym jak promować polską muzykę w Chinach. – Chiny to największy kraj na świecie. Dobrze byłoby, gdyby także Chińczycy poznali polską kulturę. Jestem zaskoczony otwartością przedstawicieli SMG i chęcią promowania polskiej kultury – powiedział w Szanghaju wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.

Współpraca z Shanghai Media Group to kolejny projekt Polskiego Radia na rzecz popularyzacji polskiej muzyki i kultury w Chinach. Na przełomie 2016/2017 roku Minjiang Radio w Chengdu, stolicy Syczuanu, nadawało muzykę wyprodukowaną przez Polskie Radio. Inicjatywa ta spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem chińskich słuchaczy.

Po rozmowach w Szanghaju delegacja Polskiego Radia spotka się też z przedstawicielami wiodących chińskich nadawców w Chengdu i Pekinie. W obydwu miastach odbędą się również współorganizowane przez Polskie Radio koncerty zespołu MOA.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *