Polskie Radio w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Dla uczczenia 100. urodzin św. Jana Pawła II wszystkie Anteny Polskiego Radia przygotowały audycje specjalne, powstał serwis dokumentujący pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego do Ojczyzny, emitowane są reportaże i rozmowy ze świadkami życia i pontyfikatu Jana Pawła II. W poniedziałek 18 maja Program 1 Polskiego Radia zaprasza na transmisję wyjątkowej mszy św. sprawowanej przez papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II. Tego dnia wieczorem usłyszymy także transmisje dwóch koncertów: „Santo subito – Prorok naszych czasów” w radiowej Jedynce oraz Koncertu Pamięci Jana Pawła II w 100-lecie urodzin z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Programie 2.

Dzień setnych urodzin Jana Pawła II rozpocznie 18 maja w Polskim Radiu transmisja mszy św. odprawionej o godz. 7.00 przez papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II. – Będzie to wydarzenie bezprecedensowe – mówi o. Andrzej Majewski SJ, szef Redakcji Katolickiej Polskiego Radia. – Odwołana została Narodowa Pielgrzymka Polaków, której klamrą miała być uroczysta msza na Placu Św. Piotra w niedzielę 17 maja. Papież Franciszek, przenosząc sprawowaną przez siebie liturgię do grobu Jana Pawła II w dniu jego urodzin, czyni więc gest wobec nas. Zapewne w homilii zwróci się do Polaków z krótkim przesłaniem – dodaje o. Majewski. Dzień wcześniej, 17 maja o godz. 9.00 Jedynka przeprowadzi transmisję uroczystej mszy św. z Bazyliki św. Krzyża, której przewodniczyć będzie ks. kard. Kazimierz Nycz.

Zależy nam na tym, aby w czasie, w którym tak wielu Polaków nie może uczestniczyć we wspólnym świętowaniu urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka, dać im możliwość przeżycia tego dnia wspólnie z Polskim Radiem – mówi Agnieszka Kamińska, redaktor naczelna i prezes Polskiego Radia. – Dlatego na wszystkich Antenach przypominamy dorobek duchowy, kulturowy i społeczny Ojca Świętego. Cieszy mnie to tym bardziej, że Polskie Radio od początku pontyfikatu Jana Pawła II miało czynny udział w szerzeniu jego przesłania.

Wszystkie Anteny Polskiego Radia przygotowały audycje specjalne, w których przypominane będzie nauczanie Jana Pawła II, jego bogate i twórcze życie we wspomnieniach i opowieściach tych, którym dane było z nim pracować, przyjaźnić się, dzielić młodzieńcze pasje. Wśród zaplanowanych na 18 maja audycji warto wymienić „Poranek Dwójki” w Programie 2, w którym gościem Pawła Siwka będzie postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, obecnie postulator procesów kanonizacyjnych jego rodziców – Emilii i Karola Wojtyłów – ks. Sławomir Oder. Rozmowy z Wandą Półtawską, wieloletnią przyjaciółką Ojca Świętego, kard. Stanisławem Dziwiszem, Adamem Bujakiem – jego fotografem – usłyszymy w „Zapiskach ze Współczesności” (godz. 12.45; od 18-22 maja poświęcone będą wspomnieniom o Karolu Wojtyle). Wanda Półtawska pojawi się także w audycji Zapraszamy do Trójki, w której gościć będzie także dr Milena Kindziuk, autorka monografii „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II”. O dziedzictwie Jana Pawła II Agnieszka Furtak-Bilnik w paśmie „Dzień z Trójką w domu” rozmawiać będzie m.in. z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, osobistym sekretarzem papieża w ostatnim okresie jego pontyfikatu i z o. Maciejem Ziębą, dominikaninem. W „Wieczorze z Trójką w domu” Mariusz Cieślik zaprosi m.in. do wysłuchania „Tryptyku rzymskiego” w znakomitej aranżacji Włodka Pawlika i interpretacji Artura Żmijewskiego. „Tryptyk Rzymski” w aranżacjach i wykonaniu Stanisława Soyki przygotowanych specjalnie na setne urodziny Papieża Trójka wyemituje po godz. 23.00.

Klamrą spinającą świętowanie rocznicy w Polskim Radiu będą dwa wspaniałe koncerty transmitowane wieczorem: „Santo subito – Prorok naszych czasów” w radiowej Jedynce o godz. 18.00, oraz „Koncert pamięci Jana Pawła II w 100-lecie urodzin” z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie – w radiowej Dwójce o godz. 19.30. Obie transmisje będzie można śledzić w formie wideo na portalu polskieradio.pl​.

„Santo subito – Prorok naszych czasów” to wielkie multimedialne przedsięwzięcie z udziałem znakomitych artystów: Stanisławy Celińskiej, Krystyny Prońko, Krzysztofa Cugowskiego, Sebastiana Karpiela-Bułecki, Kamila Bednarka, Natalii Nykiel, Skubasa i wielu innych przygotowane przez Biuro Programu Niepodległa. Słuchaczy powita arcybiskup Senior Archidiecezji Krakowskiej, kard. Stanisław Dziwisz oraz kustosz Sanktuarium Świętego Jana Pawła II ks. Mateusz Hosaja. Finałem wydarzenia będzie procesja księży z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i przejście do wieży Sanktuarium, skąd wierni usłyszą błogosławieństwo na cztery strony świata dla Krakowa i Polski, które podczas pandemii wygłaszane jest codziennie w godzinę śmierci Papieża. Procesję poprowadzi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Z kolei o godz. 19.30 w Programie 2 Polskiego Radia rozpocznie się transmisja koncertu z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej: Wybitny pianista Szymon Nehring zagra utwory Fryderyka Chopina, a poezję Cypriana Kamila Norwida przeczyta Jan Englert. – Sięgając po słowa wieszcza i przywołując muzykę niosącą jak bodaj żadna inna idiom polskości, zapraszamy do wspólnej refleksji, wspólnego przeżycia tego wyjątkowego dnia, który w obecnym, trudnym czasie stać się może nie tylko źródłem artystycznej radości, ale i wewnętrznej siły, tak bardzo dziś nam wszystkim potrzebnej – zachęcają do słuchania i udziału online organizatorzy.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *