Polskie Radio zaprasza na koncert „To, co najpiękniejsze… – Zima”: szlagiery Rachonia i filmowe hity „Dudusia” Matuszkiewicza…

W najbliższą niedzielę 19 stycznia o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „To, co najpiękniejsze… – Zima”. W pierwszej części wieczoru będzie można usłyszeć muzykę klasyczną i popularną w aranżacjach napisanych przez Stefana Rachonia dla Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Druga część poświęcona będzie twórczości nestora polskiego jazzu i muzyki filmowej – Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Transmisje koncertu na antenach Jedynki, Trójki i Polskiego Radia Chopin. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Po poprzednich, entuzjastycznie przyjętych przez publiczność koncertach, nadszedł czas na kolejną, zimową odsłonę wydarzenia. Jego pierwsza część będzie należała do Stefana Rachonia (1906-2001) – znakomitego skrzypka i dyrygenta, który debiutował w 1930 roku na antenie Polskiego Radia w audycji „Kącik młodych talentów” i w tym samym roku otrzymał propozycję utworzenia radiowej orkiestry rozrywkowej. W czasie II wojny światowej grał z zespołem w okupowanej Warszawie. W 1944 roku współpracował z orkiestrami w Krakowie i Lublinie. Wraz z grupą lokalnych muzyków grał również muzykę ilustracyjną do niemych filmów w lubelskich kinach. Po powrocie do Warszawy w 1945 roku utworzył pierwszą powojenną Orkiestrę Polskiego Radia przemianowaną później na Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji. Dyrygował nią do 1980 roku. Studio M-1, w którym pracowała orkiestra było przez długie lata miejscem radiowych debiutów polskich piosenkarzy. Stefan Rachoń dokonał ze swoją orkiestrą około 10 tysięcy nagrań muzyki symfonicznej, operowej, operetkowej i rozrywkowej.

W trakcie koncertu „To, co najpiękniejsze… – Zima” jego piosenka „Indyk na słomie” oraz klasyczne i popularne utwory innych kompozytorów (m.in. Piotra Czajkowskiego, Georgesa Bizeta, Miszy Elmana czy Jerzego Wasowskiego) w aranżacjach Stefana Rachonia wykona Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy z udziałem solistów: Zuzanny Nalewajek (mezzosopran), Pawła Trojaka (baryton), Bartłomieja Kacperskiego (trąbka), Marcina Markowicza (skrzypce) i Dominika Płocińskiego (wiolonczela).

W drugiej części koncertu zatytułowanej „Jerzy Duduś Matuszkiewicz – 90 lat minęło” wystąpi Trio Andrzeja Jagodzińskiego w składzie: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja) z gościnnym udziałem Agnieszki Wilczyńskiej (śpiew) i Roberta Majewskiego (trąbka). W repertuarze najbardziej znane utwory Matuszkiewicza w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego i Roberta Majewskiego.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz (ur. w 1928 roku w Jaśle) to legendarny muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor wielu popularnych piosenek oraz muzyki do filmów (m.in. „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Poszukiwany, poszukiwana”) i seriali i z czasów PRL-u (m.in. „Alternatywy 4”, „Czterdziestolatek”, „Janosik”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Kolumbowie”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Przygody psa Cywila”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Stawka większa niż życie”, „Wojna domowa”).

Transmisja pierwszej części koncertu „To, co najpiękniejsze… – Zima” w niedzielę 19 stycznia od godz. 19.00 w radiowej Trójce oraz w cyfrowym Polskim Radiu Chopin, a transmisja drugiej części w radiowej Jedynce (od godz. 20.10). Streaming wydarzenia dostępny będzie na stronie: polskieradio.pl.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *