Powieść Jarosława Marka Rymkiewicza „Reytan. Upadek Polski” w Trójce

W radiowej Trójce można słuchać powieści historycznej „Reytan. Upadek Polski” Jarosława Marka Rymkiewicza, w znakomitej interpretacji Andrzeja Mastalerza – laureata Wielkiej Nagrody „Dwa Teatry – Zamość 2022” przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Emisja od poniedziałku do czwartku o godz. 22.45 w wieczornym wydaniu „Prozy czytanej w Trójce”.

Jarosław Marek Rymkiewicz to ceniony dramatopisarz, eseista, poeta, historyk oraz krytyk literacki. To autor, który w swoich odwołaniach literackich nawiązywał do charakterystycznych treści epoki baroku oraz polskiego romantyzmu.

Powieść historyczna „Reytan. Upadek Polski” opowiada o proteście Tadeusza Reytana na sejmie rozbiorowym 1773 roku, o dziejach rodu Reytanów, a przede wszystkim o zdradzie i upadku Polski.

Jarosław Marek Rymkiewicz to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej literatury drugiej połowy XX wieku, ale też przełomu wieków XX i XXI. Czytam jego książki i wiersze z ogromną fascynacją. Głośne czytanie – a mam okazję czynić to w Trójce – jest wielką podróżą, wspaniałą przygodą i ogromną radością – mówił Andrzej Mastalerz na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Andrzej Mastalerz w 2019 roku otrzymał nagrodę Wielkiego Splendora przyznawaną przez Teatr Polskiego Radia za wybitną kreację w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. W tym samym roku otrzymał również Grand Prix za rolę w słuchowisku radiowym „Wielka Improwizacja” na 19. Festiwalu „Dwa Teatry”.

Trzy ostatnie książki Jarosława Marka Rymkiewicza – „Kinderszenen”, „Wieszanie”, „Samuel Zborowski” i „Reytan. Upadek Polski” zostały nazwane „Tetralogią polską”. W 2019 roku autor książek odniósł się na antenie radiowej Trójki do swoich dzieł – „W moim przekonaniu, nie ma różnic między „Kinderszenen”, „Wieszaniem”, „Samuelem Zborowskim” i „Reytanem. Upadkiem Polski”. To książki składające się na „Tetralogię polską” odpowiadające na to samo pytanie. Jak być człowiekiem wolnym? Jak wybrawszy wolność, starać się ją zachować ?”.

W audycji „Proza czytana w Trójce” prezentowane są fragmenty powieści polskich i zagranicznych pisarzy, które są czytane przez znakomitych polskich aktorów. Od poniedziałku do czwartku słuchacze mogą liczyć na spotkania z literaturą wybitnych autorów i ich doskonałą interpretację.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *