„Powrót do przeszłości, którą znamy” w National Geographic Channel

National Geographic Channel zaprasza na sentymentalną podróż przez zakurzone archiwa, rekonstrukcje dramatycznych wydarzeń oraz wywiady z gwiazdami muzyki, filmu, osobami, które wywarły wpływ na biznes, politykę czy rozwój technologii trzech przełomowych dekad. W ramach bloku programowego „Powrót do przeszłości, którą znamy” zaprezentowany zostanie cykl dokumentów, na który składają się serie: „Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała”, „Lata 90. Dekada, która nas połączyła” oraz „Lata 2000. Dekada, która nas zmieniła”. Emisje od niedzieli, 26 czerwca 2016 roku.

Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV

Seria „Lata 80. Dekada, która nas ukształtowała” zabierze widzów w podróż w czasie, by mogli na własne oczy zobaczyć, jak wydarzenia z tamtego okresu wpłynęły na nasz obecny świat. Cofniemy się do ery Pac-Mana, walkmana Sony, a także przełomowego wideo – treningu sportowego Jane Fondy. Przypomnimy sobie tragiczne wydarzenia z 1981 roku, gdy Ronald Reagan, po zaledwie 70 dniach od objęcia stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych, został postrzelony przez zamachowca. Poczujemy brytyjską euforię z lipca 1981, gdy ponad pół miliona ludzi wyszło na ulice Londynu, a 750 milionów na całym świecie włączyło telewizory, by zobaczyć ślub księcia Karola z Dianą Spencer. Pokażemy jak przez dziesięć lat świat w całkowicie nowy sposób nauczył się żyć, pracować i bawić.

„Lata 90. Dekada, która nas połączyła” to seria ukazująca okres wzlotów i upadków, jaki miał miejsce w tamtym czasie. Technologia przeniosła nas błyskawicznie w cyfrową przyszłość, symbolem dekady stał się telefon komórkowy, serial „Przyjaciele” bił rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych, a miliarderzy pojawiali się jak grzyby po deszczu. W wywiadach z największymi osobowościami świata polityki, technologii, kina i muzyki opowiemy historię dziesięciolecia poprzedzającego boom, który zamienił się w krach, dziesięciolecia, w którym internet stał się powszechnie dostępny, dziesięciolecia, jakie dane nam było przeżyć przed wstrząsającymi wydarzeniami z 11 września 2001 roku.

W programie „Lata 2000. Dekada, która nas zmieniła” wrócimy do stosunkowo niedalekiej przeszłości – początku XXI wieku. Dowiemy się m.in. jak ubraniowa wpadka Janet Jackson doprowadziła do powstania platformy YouTube, a także w jaki sposób wampiry i zombie wywołały falę obaw i wątpliwości w kwestii rozliczeń podatkowych, doprowadzając do niespotykanego do tej pory wpływu popkultury na codzienne życie. Dokument rzuci nowe światło na znane wydarzenia z minionych lat i zmieni perspektywę ich postrzegania. Znajdzie się w nim poruszająca serce opowieść o morskiej przeprawie pięcioletniego Kubańczyka Eliana Gonzalesa. Nie zabraknie także jednego z kluczowych wydarzeń – zamachów z 11 września 2001. Autorzy spróbują także pokazać jak ogromny wpływ na kulturę miały premiery takich filmów jak „Harry Potter” czy „Władca Pierścieni”. Dokument pokaże te dziesięć burzliwych lat przez pryzmat historii pochodzących z każdego zakątka naszej planety.

„Powrót do przeszłości, którą znamy”

Emisja: niedziela, od 26 czerwca, godzina 20:30

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *