Premiera filmów STAR TREK w AXN

William Shatner, który wcielił się w Jamesa T. Kirka, najbardziej znanego kapitana statków międzygwiezdnych w historii kina, poleciał w kosmos dopiero mając 90 lat, dzięki multimiliarderowi Jeffowi Bezosowi. Filmowa podróż na małym i dużym ekranie z uniwersum Star Trek, pozwoliła nam na taką podróż już ponad pół wieku temu. Gwiezdna saga do dziś zdobywa kolejnych wyznawców nowymi obrazami kinowymi jak: Star Trek, W ciemność. Star Trek i Star Trek. W nieznane. Premiera filmów już w sobotę 25 marca w AXN.

Sprawdź godziny emisji filmu „W ciemność. Star Trek” w PROGRAMIE TV

Kontrast między bezwzględnym chłodem kosmosu, a ciepłą, dającą życie Ziemią, napełnił mnie przytłaczającym smutkiem. To, co mi dałeś, jest najbardziej niesamowitym doświadczeniem, jakie mógłbym sobie wyobrazić – mówił serialowy dowódca U.S.S. Enterprise do Jeffa Bezosa, gdy dwa lata temu wylądował na Ziemi. William Shatner został najstarszą osobą w historii, która odbyła podróż w kosmos. Trwała ona niecałe 10 minut.

William Shatner dzięki Bezosowi, pobił rekord w podróżach kosmicznych. Za to serial Star Trek od 1966 roku stał się najbardziej dochodową franczyzą fabularną w historii telewizji. Oryginalny serial miał tylko trzy sezony i 79 odcinków. Lecz uniwersum stworzone na potrzeby tego serialu, stworzyło nowy fenomen w pop kulturze. Powstały komiksy, książki, cykle filmowe, międzynarodowa społeczność fanów, serie spin-offów. Powołano do życia nowych bohaterów, jak kapitan Kirk, Spock i dr Leonardo McCoy. Dzięki serialowi z pop kultury do świata nauki przeszły takie pojęcia jak „czarna dziura”, „czarna materia” i „czarna energia”.

Wielokrotnie na palnie Star Treka dochodziło do przełomowych momentów w historii kina. W trzecim sezonie serialu, w odcinku „Plato’s Stepchildren”, wyemitowanym w 1968 roku, Kirk pocałował Uhurę. Był to pierwszy pocałunek w historii telewizji między białym mężczyzną, a Afroamerykanką. Dopiero trzy lata wcześniej Kongres zniósł segregację rasową w USA. Tą Afroamerykanką była Nichelle Nichols. Aktorka chciała zrezygnować z serialu. Uważała, że jej rola jest symboliczna. Jednak zmieniła zdanie po rozmowie z legendarnym pastorem, Martinem Lutherem Kingiem. Sam był fanem serii. Uważał, że rola Uhury jest inspiracją dla wielu Afroamerykanów. Po takich słowach Nichols pozostała w serialu na dłużej.

Przez dziesiątki lat powstawały nowe produkcje o kosmicznych przygodach załogi U.S.S. Enterprise. W XXI wieku nakręcono trzy nowe filmy inspirowane serialem, które trafiły do kin: Star Trek, W ciemność. Star Trek i Star Trek. W nieznane. Za ich realizację zabrali się najbardziej utytułowani reżyserzy obrazów s-f jak choćby J.J. Abrams, autor takich hitów jak Lost, Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy czy Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie. W zaproponowanym przez niego Star Treku z 2009 roku, poznajemy przyszłego kapitana Jamesa Kirka jako nastolatka, uciekającego przed policją w skradzionym samochodzie, w którym z radia leci ogłuszający „Sabotage” Beastie Boysów. Trochę starszy Kirk, to stały bywalec barów, w których w stanie nietrzeźwości wszczyna bójki. Otrzymuje jednak szansę na czteroletni kontrakt w Gwiezdnej Flocie. Walka z przeciwnikami U.S.S. Enterprise odbywa się w światach równoległych w wyniku powstania „czarnej dziury”.

J.J. Abrams odpowiadał także, za kolejny sequel gwiezdnej sagi W ciemność. Star Trek, w którym Kapitan Kirk z załogą ściga międzynarodowego terrorystę Khana, jednego z największych wrogów U.S.S. Enterprise. Cała załoga staje do walki z tym zmodyfikowanym genetycznie geniuszem zła.

Kolejna część serii, Star Trek. W nieznane wyszła już spod ręki Justina Lina. Zasłynął on ze stworzenia kilku części Szybkich i wściekłych. Tym razem kapitan Kirk organizuje misję ratunkową. Wpada jednak w zasadzkę Kralla, osobnika nieznanej dotąd rasy. Na obcej planecie zyskuje sprzymierzeńców, z którymi stara się powstrzymać przeciwnika.

Sprawdź ofertę kanału AXN w PROGRAMIE TV

William Shatner od lat nie wciela się w kapitana Kirka. Ma ponad 90 lat, pisze książki, jeździ po Stanach ze swoim programem artystycznym, nagrywa płyty, trenuje jazdę konną. Został także aktywistą klimatycznym, tak jak jego młodsza o 70 lat koleżanka Greta Thunberg. W wydanej w zeszłym roku biografii pt. „Boldly Go: Reflections on a Life of Awe and Wonder”, aktor przyznał, że wszystko czego oczekiwał po podróży w kosmos było błędne. Bo życie jest na Ziemi, a w kosmosie pustka.

Źródło: Antenna Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *