Premiera filmu „Anders. Generał wolności” w TVP Polonia

W sobotę,18 maja o godz. 18:10 TVP Polonia zaprasza na premierę filmu Marty Pietrasiewicz „Anders. Generał wolności”, który Telewizja Polska zrealizowała w związku z jubileuszową rocznicą bitwy pod Monte Cassino. Tego dnia, od godziny 12:40 na antenie prezentowane będą również wspomnienia o twórcy II Korpusu Polskiego – generale Władysławie Andersie.

Sprawdź godziny emisji filmu „Anders. Generał wolności” w PROGRAMIE TV

Najbardziej poruszyły mnie podczas realizacji tego reportażu losy żołnierzy II Korpusu Polskiego. Wielu z nich, tak jak ojciec Pietra Rogacienia, zostali zesłani na Syberię. Musieli opuścić swoje domy, rodziny, miejsca, w których żyli tylko dlatego, że byli polskimi patriotami. Historia potoczyła się tak, że mimo nadziei i bohaterskiej walki nigdy nie wrócili do tych miejsc, do swoich środowisk, wspomnień, planów. Wiele rodzin żołnierzy po wojnie zostało w swoich domach, które znalazły się na terytorium ZSRR. Nie wiedziały nawet czy ich bliscy, którzy wyszli z polskim wojskiem przeżyli, czy nie – mówi Marta Pietrasiewicz, autorka filmu.

Żołnierze II Korpusu Polskiego do końca wierzyli, że wywalczą wolną Polskę, do której będą mogli wrócić po długiej tułaczce. Losy Polskiej Armii w ZSSR i szlak bojowy II Korpusu Polskiego przybliży w filmie dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru. Opowie nie tylko o żołnierzach, ale także o dzieciach i cywilach, którzy opuścili sowieckie piekło wraz z Armią Andersa.

W tym reportażu ważne są wspomnienia Anny Marii Anders – córki generała. Jego postać utrwaliła się w pamięci wielu za sprawą opracowań historyków czy wspomnień współtowarzyszy broni. Anna Maria Anders opowiada o rodzinnym życiu, o swoim ojcu, człowieku, który nadawał ton jej dzieciństwu i młodości. To bardzo osobiste wspomnienia. Dzięki tym opowieściom patrzymy na jednego z najważniejszych dowódców w dziejach Polski z perspektywy rodzinnej – dodaje Marta Pietrasiewicz.

Sprawdź ofertę kanału TVP Polonia w PROGRAMIE TV

Film powstawał w Polsce i we Włoszech, gdzie autorzy filmu odwiedzili miejsce bitwy pod Monte Cassino. Za sprawą materiałów archiwalnych twórcy przeniosą widzów także na Syberię i do Iraku, a podążając szlakiem bojowym II Korpusu Polskiego także do Anglii, gdzie po wojnie zamieszkał generał Anders.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *