Premiera filmu „Od Popiela do Piasta” w TVP Historia

W niedzielę, 23 października o godz. 20:00 TVP Historia zaprasza widzów na premierę „Od Popiela do Piasta”, filmu dokumentalnego z serii „Tajemnice początków Polski” w reżyserii Zdzisława Cozaca. Barwne inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych i komputerowe wizualizacje pierwszych grodów przywołają nieznane pogańskie czasy poprzedzające chrzest Mieszka I. W filmie zaprezentowane zostaną zaskakujące hipotezy naukowców, które zmieniają spojrzenie na początki kształtowania się dynastii Piastów i konflikt dwóch największych plemion żyjących po obu stronach Warty — Piastów i Popielidów.

Sprawdź godziny emisji filmu „Od Popiela do Piasta” w PROGRAMIE TV

Przyjęło się, że chrzest Mieszka I w 966 roku wyznacza datę początkową państwa polskiego, ale zręby naszego państwa powstały wcześniej. Najstarsza znana kronika mówi o trzech poprzednikach Mieszka I. Czy to znaczy, że dzieje Polski piastowskiej zaczęły się trzy generacje wstecz? Opis początków dynastii, która założyła Polskę, powstał niemal 120 lat po śmierci Mieszka I. Jego autor nie podpisał się pod swoim dziełem, a historycy nazwali go Gallem Anonimem. Wiemy, że przybył do nas z Węgier w orszaku Bolesława Krzywoustego, który zlecił mu napisanie historii swojej piastowskiej dynastii.

Autorzy filmu postarają się odpowiedzieć na pytania: ile prawdy o królu Popielu jest w legendzie, a ile w źródłach historycznych na temat Mieszka I? Co faktycznie działo się w czasach, gdy czczono u nas słowiańskie bóstwa, gdzie i kiedy Piastowie mogli dojść do władzy?

Zdzisław Cozac jest autorem wielu historycznych filmów dokumentalnych, w tym wcześniejszych części cyklu „Tajemnice początków Polski”, który obejmuje 7 filmów w tym, m.in.: „Z otchłani pradziejów” (2019), „Droga do królestwa” (2018) i „Krzyż i korona” (2016).

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV

Emisja „Od Popiela do Piasta” w niedzielę, 23 października o godzinie 20:00 w TVP Historia oraz o godz. 20:50 w TVP Historia 2 na stronie historia2.tvp.pl.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *