Premiera „Halki” z Opery Nova w Bydgoszczy w TVP Kultura

W 201. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, TVP Kultura, Opera Nova w Bydgoszczy oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne zapraszają 5 maja o godz. 20:20 na premierową emisję „Halki” w reżyserii Natalii Babińskiej.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV

Opera „Halka” zrealizowana w 2013 roku w reżyserii Natalii Babińskiej jest czwartą interpretacją dzieła Stanisława Moniuszki zrealizowaną przez artystów Opery Nova w Bydgoszczy. Orkiestra, chór i balet bydgoskiej opery wystąpiły pod batutą jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów – Piotra Wajraka. Główne partie wykonali: Jolanta Wagner (Halka), Tadeusz Szlenkier (Jontek), Jacek Greszta (Stolnik), Dorota Sobczak (Zofia) oraz Łukasz Goliński (Janusz). Za choreografię odpowiedzialna była Iwona Pasińska. Scenografię przygotowały Diana Marszałek i Julia Skrzynecka. Premiera spektaklu zainaugurowała XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 roku.

„Halka” Stanisława Moniuszki z librettem Włodzimierza Wolskiego, opowiada o tragicznej miłości i jest jedną z najważniejszych polskich oper. Pierwotna wersja opery, która premierę miała w Teatrze Miejskim w Wilnie w 1854 roku, była złożona tylko z dwóch aktów. Spektakl przyjęto dość sceptycznie, ale Moniuszko wystawił operę w Warszawie 1 stycznia 1858 roku. Na scenie Teatru Wielkiego, publiczność zobaczyła nową, rozbudowaną, czteroaktową wersję „Halki”, do której kompozytor wprowadził najbardziej dziś znane arie: „Szumią jodły na gór szczycie”, „Gdyby rannym słonkiem” oraz Mazura i tańce góralskie.

„Halka” w TVP Kultura, 5 maja o godz. 20:20.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *