Premiera „Kuchni Jagiellonów” w TVP Historia

Od 9 maja, w każdą sobotę o godz. 17:40 TVP Historia zaprasza widzów na nowy cykl „Kuchnia Jagiellonów”. W programie przepisy potraw oraz ciekawe historie z królewskiego dworu.

Sprawdź godziny emisji audycji „Kuchnia Jagiellonów” w PROGRAMIE TV

Prowadzący program Łukasz Modelski, z wykształcenia historyk sztuki i kultury średniowiecza, z zawodu redaktor, wieloletni wiceszef „Twojego Stylu”, autor książek o historii kuchni, zabierze widzów w niezwykłą, kulinarną podróż. Z perspektywy dawnych przepisów i kompozycji smaków opowie o niezwykłej historii dynastii, która trwale wpisała Polskę w europejską historię.

Jagiellonowie czerpali zarówno z bogactwa ziem, którymi władali, jak i z tradycji kulinarnych europejskich mocarstw. Cesarstwo Rzymskie, Węgry, Czechy, Bałkany, Mołdawia, Besarabia, Litwa, Zaporoże, Ruś, Kurlandia, Inflanty, Italia, Francja i Hiszpania miały wpływ na kulturę kulinarną państwa Jagiellonów. Potrawy, często wyrafinowane i niezwykłe, które jadano na Wawelu, nie pasują do wyobrażeń średniowiecznych uczt. To kuchnia pełna finezji, owoców, warzyw, zup, wypieków. Bogactwo aromatów „Kuchni Jagiellonów”, w której pobrzmiewają nuty węgierskie, tureckie, orientalne, a także swojskie ze wschodnich rubieży Rzeczpospolitej tworzy niezwykłą mapę historii Polski, międzynarodowych kontaktów handlowych, wojen, podbojów i salonowych negocjacji.

W programie Łukasz Modelski w „Kuchni Jagiellonów” odtworzy dawne potrawy, dzięki temu każdy będzie mógł je przyrządzić we własnym domu. Oryginalne przepisy są inspiracją, a Łukasz Modelski uwspółcześni je tak, by były możliwe do przygotowania. Wspólne gotowanie przybliży historię poszczególnych produktów, przypraw i pozwoli lepiej poznać dzieje Polski od XIV do XVII wieku.

W pierwszym odcinku programu „Królowa Jadwiga – kuchnia europejskiej arystokracji”, Łukasz Modelski ugotuje wykwintną polewkę z drobiu z cynamonem, flaki godne królewskiego stołu, a na deser przygotuje pudding ryżowy na mleku migdałowym. Takie smaki europejskiej arystokracji w polskiej kuchni zagościły na Wawelu, dzięki córce króla Ludwika Węgierskiego i prawnuczce Władysława Łokietka – Jadwidze.

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV

„Kuchnia Jagiellonów”, od 9 maja, w soboty, o godz. 17:40 w TVP Historia.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *