Premiera programu „Odyseja Zwierząt” na Polsat Viasat Nature

W nowej serii Polsat Viasat Nature przenosi się w czasie, aby odkryć, w jaki sposób zwierzęta migrowały i co sprawiło, że znalazły się w swoich obecnych siedliskach. Dzięki nauce wiemy już, jak niektóre gatunki odbywały swoje długie i uciążliwe podróże na przestrzeni lat, co pozwala nam dziś opowiedzieć niesamowitą historię kolonizacji zwierząt.

Sprawdź godziny emisji audycji „Odyseja Zwierząt” w PROGRAMIE TV

Dzięki badaniom paleontologów wiemy, że historia kolonizacji świata przez zwierzęta jest ściśle związana z poważnymi zmianami zachodzącymi na naszej planecie w ciągu milionów lat. Dla przodków znanych nam dziś ssaków wszystko zaczęło się 66 milionów lat temu. Uderzenie gigantycznego meteorytu i potężne erupcje wulkaniczne wywołały katastrofę klimatyczną, powodując wyginięcie dinozaurów. Tak rozpoczęła się niezwykła przygoda… Od tego czasu zwierzęta przechodziły niesamowite metamorfozy i podróżowały po całym świecie, aż w końcu osiedliły się na swoim obecnym terytorium i stały emblematami kontynentów.

Produkcja zawiera pięć odcinków, z których każdy stawia wyzwanie naszym wyobrażeniom o rozmieszczeniu populacji zwierząt i bada, jakie nasi bohaterowie przybierali formy, które teraz są nam zupełnie nieznane. Poznamy torbacze, które wyglądały jak tygrysy szablozębne, niedźwiedzie przypominające psy, a nawet słonie bez trąby.

Historia kolonizacji zwierząt niesie za sobą również szereg niespodzianek, nie tylko w kwestii pierwotnej lokalizacji dzisiejszych gatunków. Czy wiesz na przykład, że pierwsza panda żyła na płaskowyżu Saragossy w Hiszpanii?

Każda z pięciu historii ma swojego bohatera, reprezentującego jeden kontynent. Wybrane zwierzę odbywa zaskakującą podróż. Podczas niej mają miejsce intrygujące spotkania z innymi stworzeniami – konkurentami, sojusznikami lub towarzyszami podróży, dzięki którym można stworzyć pełny obraz fauny danego kontynentu.

Te zwierzęta, w większości ssaki, to również reprezentanci głównych rzędów: naczelnych, mięsożernych, kopytnych, torbaczy i trąbowców. Odcinki mają formę śledztwa, którego celem jest odpowiedź na pytanie: jak zwierzęta znalazły się w miejscu, które zajmują dzisiaj? W odcinkach wystąpią m.in.: północnoamerykański niedźwiedź, euroazjatycki koń, australijski kangur, południowoamerykańska małpa i afrykański słoń.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat Nature w PROGRAMIE TV

Premiera „Odysei Zwierząt” będzie miała miejsce w sobotę 10 września o godzinie 20:00 na Polsat Viasat Nature. Kolejne odcinki w soboty o godz. 20:00.

Źródło: Viasat World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *