Premiera Teatru Telewizji „Konrad Wallenrod” w reżyserii Jerzego Machowskiego w TVP1

W poniedziałek, 12 grudnia o godz. 21.00 TVP1 zaprasza na premierę pierwszej adaptacji telewizyjnej dramatu Adama Mickiewicza „Konrad Wallenrod” w reżyserii Jerzego Machowskiego. Spektakl zamyka Rok Romantyzmu Polskiego na scenie Teatru Telewizji.

Sprawdź godziny emisji spektaklu „Konrad Wallenrod” w PROGRAMIE TV

W spektaklu Jerzego Machowskiego przez opowieść o Konradzie i Aldonie oraz dziejowej zawierusze wojennej przeprowadzi widzów Halban – litewski wajdelota. Inspirowany „wieścią gminną” Walter-Konrad będzie zmagał się nie tylko z trudną rolą spiskowca, lecz także z własnymi, ludzkimi słabościami. Teatralna konwencja wydobyła z powieści poetyckiej Mickiewicza uniwersalne, a także aktualne, aluzyjnie zaznaczone sensy. Poemat napisany w latach 1825-1828 jako utwór z kluczem był wskazówką dla Polaków, jak walczyć z zaborcami. Adam Mickiewicz wykorzystał w swoim dziele tzw. historyzm maski – umieścił w średniowieczu akcję, aby w istocie poruszyć ponadczasowe kwestie etyczno-moralne i narodowościowe oraz przybliżyć ważny problem polskiego patriotyzmu. Za pierwowzór tytułowego bohatera posłużyła autentyczna postać żyjącego w XIV wieku wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Wallenrode.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

W opinii reżysera Jerzego Machowskiego adaptacja zachowuje walory dzieła Mickiewicza. Będzie to spektakl z kluczem i wskazówką dla świata, jak walczyć ze współczesnym złem, które, jak pokazują najnowsze wydarzenia na Ukrainie, lokalizuje się mniej więcej tam, gdzie w czasach Mickiewicza. Spektakl więc sprawi, że widzowie w Krzyżakach zobaczą Rosjan, a w Litwinach – Ukraińców. Średniowieczny romans rycerski odbiorą jako wciąż aktualną historię. Będzie to zatem gorzka opowieść o tym, że nie sposób „zła dobrem zwyciężyć”, że są sytuacje, w jakich jedyną odpowiedzią na przemoc i gwałt jest podstęp i zdrada.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *