Premiera Teatru Telewizji Teatroteka – „Sprawa Rity G.”

W poniedziałek, 14 lutego o godz. 21.05 TVP1 zaprasza na premierę spektaklu Teatru Telewizji „Sprawa Rity G.” w reżyserii Darii Kopiec, zrealizowanej w ramach projektu TEATROTEKA.

Sprawdź godziny emisji spektaklu „Sprawa Rity G.” w PROGRAMIE TV

Przedstawienie zostało oparte o dramat Jolanty Janiczak „Sprawa Gorgonowej” na podstawie głośnego procesu z lat trzydziestych XX. wieku. Rita Gorgonowa zostaje oskarżona o zabójstwo swojej nastoletniej podopiecznej. Spektakl nie jest rekonstrukcją toczącego się śledztwa w poszlakowej sprawie o morderstwo, choć występujący w niej bohaterowie mają swoje pierwowzory w rzeczywistych postaciach. Długotrwały proces w tamtym czasie staje się faktem medialnym i służy podtrzymaniu sensacji dla potrzeb show biznesu.

Spektakl otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia: Grand Prix (nagroda podzielona między reżyserkę, autora zdjęć, autorkę muzyki, kostiumografkę i montażystkę) „za brawurę realizacyjną i konsekwencję w wyborze wyrazistych narzędzi współtworzących widowisko” oraz nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą (Monika Buchowiec) i Nagrodę Rektora Akademii Teatralnej dla studenta lub absolwenta tej uczelni (Martyna Byczkowska) przyznaną podczas 2. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2018 roku.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Rok później spektakl „Sprawa Rity G.” uhonorowano nagrodami Gold Remi w kategorii Film&Video Art i Silver Remi w kategorii Suspense/Thriller na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston oraz nagrodą w kategorii Formy muzyczne na Canada International Film Festival w Vancouver.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *