Premiera w Dwójce – słuchowisko według „Tajnego Agenta” J. Conrada

W sobotę 28 października o godz. 19.00 w „Wieczorze ze słuchowiskiem” słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia czeka emocjonujące spotkanie z powieścią kryminalną Josepha Conrada.

W roku Josepha Conrada w Polsce i podczas trwania festiwalu jego imienia, radiowa Dwójka przygotowała premierę słuchowiska na podstawie mniej znanej powieści tego autora, jedynego jego kryminału – „Tajnego agenta” w adaptacji i reżyserii Jana Warenyci.

Anglik o francusko brzmiącym nazwisku Verloc – z pozoru porządny obywatel, sklepikarz, jest w istocie tajnym agentem „potężnego mocarstwa”, w którym wiele sugestii każe domyślać się Rosji (w roli agenta wystąpił Leon Charewicz). Tyle można powiedzieć o tytułowym bohaterze powieści, która ukazała się w 1907 roku, kiedy w Europie, również w Anglii, świeże było wspomnienie rosyjskiej gorączki rewolucyjnej 1905 roku.

Joseph Conrad oparł „Tajnego agenta” na autentycznych wydarzeniach z 15 lutego 1894 roku, gdy w parku otaczającym królewskie obserwatorium w Greenwich doszło do eksplozji bomby. Celem był oczywiście sam budynek, a tajemnica dziwnego zajścia – jego cel, pomysłodawcy – nie została do końca wyjaśniona.

Conrad sprytnie wykorzystuje to wydarzenie, aby pokazać absurd, groteskę, ale też grozę anarchistyczno-rewolucyjnych zamachów, które mają przede wszystkim siać zamęt i chaos w społeczeństwie, niszczyć jego strukturę.

Jednocześnie, obok potyczek ideologiczno-politycznych, obserwujemy tu dramat rodzinny, ponieważ Adolf Verloc ma żonę – Winnie (w tej roli Anna Cieślak), znacznie od siebie młodszą i bardzo zaangażowaną w opiekę nad upośledzonym bratem (zagra go Krzysztof Szczepaniak). Możemy więc zobaczyć nie tylko niepokoje i trudności dotykające całe społeczeństwa tamtych czasów, lecz także jednostki i ich wzajemne zależności, być może nie tak odległe od tych nam współczesnych.

Początek „Wieczoru ze słuchowiskiem” – godz. 19.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *