Premierowe lato w Telewizji Polskiej

Układ ramowy wszystkich anten Telewizji Polskiej na lato 2015 roku został przyjęty przez Zarząd na posiedzeniu we wtorek 22 kwietnia 2015 roku. Widzowie znajdą w nim wiele pozycji premierowych.

Wśród premierowych propozycji Jedynki warto wymienić seriale zagraniczne. We wtorki wieczorem TVP1 HD planuje emisję siedmioodcinkowego, angielskiego serialu pt. „Wygnani do raju” (reż. Jimmy McGovern), którego akcja dzieje się w pierwszej brytyjskiej kolonii karnej w Australii, a następnie zamierza pokazać rosyjski, czteroodcinkowy serial pt. „Krzemień” (reż. Aleksandr Anshiuts) o nierównej walce byłego żołnierza elitarnego oddziału komandosów z bezwzględnym systemem władzy.

Kolejna premierowa propozycja to „Szepty przeszłości” (reż. Bernard Malaterre) – francuski serial obyczajowy, którego 12 odcinków Jedynka będzie emitować w środy wieczorem. Natomiast w soboty późnym popołudniem na antenie pojawi się dwunastoodcinkowa włoska opowieść z akcją osadzoną w XIX wieku pt. „Dama w czarnym welonie” (reż. Carmine Elia).

Silną stroną Jedynki mają być również liczne transmisje i relacje, m.in. z Gali Nagród Festiwalu „Dwa Teatry”, wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w rocznicę Powstania Warszawskiego czy Gali Eska Music Awards. Z imprez sportowych należy wspomnieć o tradycyjnie związanym z Telewizją Polską Tour de Pologne (2-8 sierpnia), pekińskich Mistrzostwach Świata w lekkiej atletyce (22-30 sierpnia) oraz meczach piłki nożnej z udziałem mistrza Polski w ramach kwalifikacji Ligi Mistrzów.

Oprócz premier, Jedynka ma w zanadrzu sporą garść pozycji znanych i lubianych, takich jak np. epopeja z okresu wojny secesyjnej pt. „Północ-Południe”, wielokrotnie nagradzane „Korzenie” opowiadające o dramatycznych losach czarnoskórego niewolnika, a także rosyjski serial „Anna German” z Joanną Moro oraz sagę rodzinną „Nad rozlewiskiem”, począwszy od pierwszej serii pt. „Dom nad rozlewiskiem”.

Także Dwójka nie rezygnuje latem z premier. Już w czerwcu na antenie TVP2 HD zadebiutują dwa głośne seriale amerykańskie.

Pierwszy z nich, zatytułowany „Skandal” (czwartek, godzina 21:25), to jeden z bezapelacyjnych przebojów stacji ABC, który w Stanach Zjednoczonych regularnie gromadzi przed telewizorami 9-milionową widownię. Serial opowiada historię charyzmatycznej, czarnoskórej prawniczki, Olivii Pope, właścicielki kancelarii zajmującej się neutralizowaniem potencjalnych skandali. Olivia w swej działalności wykorzystuje polityczne i towarzyskie koneksje, także te z otoczenia prezydenta. „Skandal” otrzymał dwie nagrody Primetime Emmy oraz nominację do Złotych Globów dla odtwórczyni głównej roli, Kerry Washington.

Kolejny serial, który już w czerwcu będzie miał swą premierę w Dwójce, to „Grimm” (piątek, godzina 22:20), będący spektakularnym, bogatym w efekty specjalne, a przy tym niezwykle oryginalnym połączeniem tradycyjnego kryminału, fantasy i horroru.

Znaczące miejsce w letniej ramówce Dwójki będą miały – jak co roku – sobotnie imprezy rozrywkowe: „Mazurska Noc kabaretowa”, „Festiwal Kabaretowy Koszalin”, „Wczasy z kabaretem”, „Świętokrzyska Gala Kabaretowa”, a także trasa koncertowa „Lato Zet i Dwójki” z udziałem najpopularniejszych polskich gwiazd i zagranicznych gości (niedziela, godzina 20:05). Latem na antenie TVP2 HD tradycyjnie nie zabraknie też wydarzeń muzycznych i festiwali. W ramówce m.in. gala otwarcia Festiwalu Dwa Teatry, krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej – „Szalom na Szerokiej”, Festiwal Kultury i Muzyki Romów, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Ostróda Reggae Festival czy Solidarity of Arts 2015.

Lato w TVP2 HD to także oferta filmów fabularnych. W poniedziałki o godzinie 21:25 Dwójka zaprasza na nowe pasmo kobiecych thrillerów. Wśród nich m.in. takie premiery telewizyjne, jak: „Obsesja”, „W sieci kłamstw” czy „Odzyskać Haley”. W soboty o godzinie 16:00 TVP2 HD inauguruje nowe pasmo familijne, a w nim m.in. cztery części „Beethovena”, „Powrót do tajemniczego ogrodu” czy „Disco robaczki”. W letniej ofercie filmowej Dwójki znajdą się także takie tytuły, jak: „Krzyk 3”, „Straszny Film”, „Skazany Na Bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego z rewelacyjną rolą Tomasza Kota, „Ptaszek na uwięzi” z Melem Gibsonem i Goldie Hawn, „American Pie 2”, „Do diabła z miłością” z Rene Zellweger i Ewanem Mcgregorem, „Ja Wam pokażę!” z Grażyną Wolszczak i Pawłem Delągiem, „Miłość w Białym Domu” z Michaelem Douglasem, „Żona doskonała” z Catherine Denevue i Gerardem Depardieu czy „Ze śmiercią jej do twarzy” z Meryl Streep, Goldie Hawn, Brucem Willisem oraz 3 częściowa seria „Detektyw Zen”. Dwójka pokaże także cykl Kocham Kino, a w nim: „Dawno temu w Ameryce” Sergio Leone z Robertem De Niro, „Maraton tańca” Magdaleny Łazarkiewicz, „Agora” Alejandro Amenabara, „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Bracia Karamazow” Petra Zelenki, „Rewers” Borysa Lankosza oraz „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego.

Wśród imprez sportowych szczególnie emocjonująco zapowiadają się mecze piłki nożnej z udziałem polskich drużyn w ramach rozgrywek Ligi Europy oraz Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce w Pekinie. Już dziś Dwójka zapowiada również premierowe emisje „Pytania na śniadanie” w letniej odsłonie.

W ofercie letniej TVP Kultura zobaczymy filmy fabularne, koncerty muzyki klasycznej, jazzu, rocka, muzyki inspirowanej folkiem, spektakle operowe i baletowe, recitale gwiazd muzyki operowej i rozrywkowej oraz filmy dokumentalne poświęcone wybitnym twórcom i dokumenty o innych kulturach i poglądach. Antena przypomni ostatni sezon serialu „Mad Men”, wydania „Niedzieli z…” oraz spektakle „Kobry”. W ramówce letniej TVP Kultura kontynuować będzie obchody 10-lecia anteny. Sezon letni to okres, w którym odbywa się wiele festiwali i imprez o charakterze kulturalnym. TVP Kultura będzie obecna na tych wydarzeniach. Najważniejsze z nich to:
Festiwal Dwa Teatry – gala otwarcia i gala zamknięcia (transmisja 27 i 29 czerwca);
Europejski Stadion Kultury (czerwiec);
Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie (22-27 czerwca);
Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty (23 lipca-2 sierpnia);
Transatlantyk Festival, Poznań (7-14 sierpnia);
Solidarity of Arts (sierpień);
Festiwal Literacki Sopot (20-23 sierpnia);
Festiwal Chopin i jego Europa (sierpień).

Główna produkcja premierowa TVP Historia latem 2015 roku to „Flesz historii” – program informacyjny, nadawany w poniedziałki o godzinie 17:35 i powtarzany w ciągu tygodnia. Latem utrzymane zostaną powtórkowe wydania głównych cykli anteny, m.in.: „Spór o historię”, „Ex Libris”, „Cafe historia”, „Encyklopedia II wojny światowej”, „Historia świata”, „Historia Polski”, „Sensacje XX wieku”, „Tajemnicze historie”. Najważniejszym wydarzeniem lata w TVP Historia będzie Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”, który antena ta współorganizuje z Miastem Zamość. Od 12-15 sierpnia dwa razy dziennie na antenie transmitowane będą z Zamościa Studia Festiwalowe. A 15 sierpnia – transmisja Gali Festiwalowej wraz z koncertem z zamojskiego Rynku Wielkiego. Trzeba zaanonsować też dni specjalne w TVP Historia, związane z rocznicą Bitwy pod Grunwaldem czy Powstaniem Warszawskim. W sierpniu antena planuje cykl „Polskie sierpnie”, w którym zostaną pokazane najlepsze polskie filmy dokumentalne dotyczące „Solidarności”, pochodzące z zasobów TVP.

Z myślą o najmłodszych kanał TVP ABC przygotował specjalną wakacyjną ofertę: w każdy weekend pasmo filmowe – w soboty filmy animowane, w niedzielę – aktorskie. A w wakacyjnych wydaniach cyklu „Masz wiadomość!” znaleźć będzie można pomysły, gdzie i jak ciekawie spędzić wolny czas.

Premierowe pozycje pojawią się także w TVP Seriale (dwa weekendowe pasma filmowe o godzinie 20:20), a także nowe cykle w TVP Rozrywka i w TVP Regionalna.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *