„Program do czytania” – nowość w ofercie TVP2 HD

„Program do czytania” to pozycja nie tylko dla tych, którzy książkami się interesują. To także pierwszy program o literaturze dedykowany tym, którzy po książki sięgają rzadko, a przebrnięcie przez 500-stronnicową „cegłę” uważają za niewykonalne.

Nie będziemy wyjaśniać, co autor czy podmiot liryczny miał na myśli. W „Programie do czytania” nie będziemy także rozkładać na czynniki pierwsze wątków ani fabuły – podkreśla twórczyni programu Katarzyna Gryga. – Tę przyjemność pozostawimy widzom, by mogli to zrobić w bardziej kameralnych warunkach, sam na sam ze słowem pisanym. Z „Programu do czytania” widzowie dowiedzą się za to, dlaczego pewne książki sprzedają się w milionowych nakładach, jak to się dzieje, że prawa do ich ekranizacji są kupowane na pniu przez największe amerykańskie wytwórnie filmowe, oraz co przesądza o niebywałym sukcesie pewnych tytułów.

Gośćmi programu będą autorzy, którzy przeszli prawdziwą ścieżkę zdrowia na rynku wydawniczym, drogę „od pucybuta do milionera”. Ludzie, którym udało się osiągnąć niebywały sukces i stworzyć pozycje literackie, które czyta się jednym tchem, zarywając noce.

O tym wszystkim opowie twórczyni programu – Katarzyna Gryga. Na co dzień zajmuje się prawem autorskim i jak sama mówi: ma większą odwagę nazywać się prawnikiem niż pisarką czy scenarzystą, chociaż i jedno i drugie wypełnia jej życie od kilku lat. Katarzyna Gryga jest autorką głośnej i bezkompromisowej książki zatytułowanej „Suka”.

W każdym odcinku zaprezentowane zostaną dwie książki, a także lista TOP – najpopularniejszych tytułów tygodnia. Widzowie zajrzą też za kulisy rynku wydawniczego, a także dowiedzą się, jak ewoluował świat literacki oraz sama książka od tej tradycyjnej, drukowanej postaci do form współczesnych, które nie pachną już farbą drukarską. A wszystko to w nowoczesnej, żywej, dynamicznej formie.

„Program do czytania” będzie emitowany w Dwójce w każdą sobotę około godziny 11:00, tuż po „Pytaniu na śniadanie”. Premiera już 15 listopada.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *