Reprezentantka Polski Wiktoria „Viki” Gabor zwyciężczynią 17. Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2019

12-letnia Viki Gabor z Polski zdobyła 278 punktów i wywalczyła dla Polski kolejne zwycięstwo w Eurowizji Junior. W konkursie organizowanym przez TVP i Europejską Unię Nadawców wzięło udział 19 krajów Europy, Azji i Australii. Koncert Finałowy obejrzało w momencie najwyższej oglądalności
niemal 7,7 mln* widzów i średnio ponad 5,5 mln widzów (dane MOR*). Według danych NAM średnia widownia koncertu wyniosła 5 mln 386 tys. osób (udział 39,4 proc.). W peaku Jedynka przyciągnęła 6 mln 808 tys. widzów.

Sprawdź ofertę kanałów TVP w PROGRAMIE TV

Wiktoria Viki Gabor w olśniewającym stylu wykonała utwór „Superhero”, zdobywając 278 punktów i pokonując 18 pozostałych uczestników z Europy, Australii i Azji. Po ogłoszeniu wyników zgromadzona na trybunach Areny Gliwice publiczność szalała ze szczęścia.

To najpiękniejszy dzień mojego życia – mówiła przejęta laureatka na konferencji prasowej po koncercie. – Nie mogę uwierzyć w to, co się zdarzyło. Na scenie czułam się jak w domu. Moja rodzina i ekipa dali mi mnóstwo energii, to oni są moją supermocą – podkreślała 12-letnia Polka.

Nastolatka pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny. Dzieciństwo spędziła w Polsce i Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka z rodzicami i siostrą w Krakowie.

Na konferencji reprezentantce Polski gratulowali organizatorzy Eurowizji Junior 2019: Prezes TVP Jacek Kurski i Executive Supervisor JESC 2019 ze strony EBU, Jon Ola Sand.

Gratuluję Ci, Viki, i życzę wspaniałej kariery! – zwrócił się do laureatki na konferencji prasowej Jacek Kurski.

Prezes TVP dziękował Europejskiej Unii Nadawców za wybór Polski na gospodarza tegorocznego Konkursu i podkreślił, jak wyjątkowym wydarzeniem i dużym przedsięwzięciem organizacyjnym jest Eurowizja Junior.

To było widowisko na światowym poziomie – powiedział Jacek Kurski. – Obiecuję także, że Polska zgłosi się do wyścigu o organizację Eurowizji Junior po raz kolejny w przyszłym roku – zapewnił.

Niedzielny wieczór zapisze się w historii Konkursu Eurowizji Junior z dwóch powodów: po raz pierwszy ten sam kraj został dwa razy z rzędu laureatem konkursu, to także pierwszy raz, by Eurowizję Junior zwyciężył reprezentant kraju – gospodarza. W internetowym głosowaniu na stronie wzięło udział aż 3 mln 770 tys. widzów. Polska zdobyła największą ilość głosów, drugi w kolejności był reprezentant Kazachstanu z 227 punktami i Hiszpania z 212 punktami, zdobytymi w eurowizyjnej rywalizacji.

Młodzi artyści z Polski, Armenii, Albanii, Australii, Białorusi, Francji, Gruzji, Kazachstanu, Walii, Irlandii, Macedonii Północnej, Włoch, Holandii, Ukrainy, Rosji, Malty, Portugalii, Hiszpanii oraz Serbii mierzyli się z gliwicką sceną przez dwa konkursowe dni, w sobotę 23 listopada podczas finału jurorskiego i w niedzielę 24 listopada w ramach Koncertu Finałowego.

Koncert finałowy prowadzili Ida Nowakowska, Aleksander Sikora i zwyciężczyni zeszłorocznej edycji Eurowizji Junior Roksana Węgiel.

Dyrektorem artystycznym 17. Konkursu Eurowizji Junior 2019 był Konrad Smuga. Scenografię stworzył Giorgios Stylianou-Matsis. Za choreografię odpowiadał Agustin Egurrola. Autorem oprawy muzycznej był Gromee.

Organizacja Eurowizji Junior to wymagające przedsięwzięcie organizacyjne. Widowisko miało imponującą oprawę: świetlne wstążki, z których zbudowano scenografię, liczyły w sumie 140 metrów długości i ważyły prawie 6 ton. Do ich podświetlenia wykorzystano diody LED o długości 3,5 kilometra. Na potrzeby widowiska zbudowano: podświetlany sufit nad sceną o powierzchni ponad 320 metrów kw., ekrany LED o powierzchni 3500 metrów kw., użyto 1200 źródeł światła, prawie 50 kilometrów kabli, 6 wyrzutni iskier i 3 wyrzutnie CO2, które razem dały olśniewające efekty wizualne.

Organizatorami tegorocznego wydarzenia były Telewizja Polska i Europejska Unia Nadawców. Partnerami wydarzenia były Miasto Gliwice i województwo śląskie.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *