„Ścieki za 5 miliardów” na kanale Polsat Viasat Explore

Zbudowana jeszcze w epoce wiktoriańskiej sieć kanalizacyjna Londynu jest przeciążona. Jej tunele są regularnie eksploatowane do granic możliwości. Do Tamizy tygodniowo trafia równowartość 300 basenów olimpijskich pełnych nieoczyszczonych ścieków, których łączna masa wynosi 39 milionów ton rocznie. Obecnie realizowany jest ogromny projekt inżynieryjny, który ma celu zwiększenie zdolności stolicy Wielkiej Brytanii do radzenia sobie z własnymi odpadami. W nowym, trzyodcinkowym programie kamery znajdą się w centrum akcji śledząc postęp prac, których przeprowadzenie zajęło trzy lata. Specjaliści prowadzą walkę z czasem, by ogromny tunel powstał w terminie i zgodnie z budżetem. Premiera programu „Ścieki za 5 miliardów” 14 kwietnia o 22:00 na kanale Polsat Viasat Explore.

Sprawdź godziny emisji audycji „Ścieki za 5 miliardów” w PROGRAMIE TV

Stworzenie superkanału to największa modernizacja londyńskiego systemu kanalizacyjnego od ponad 150 lat, ale jego budowa 90 metrów pod ulicami miasta jest również największym wyzwaniem inżynieryjnym od wielu lat. Załoga składająca się z czterech tysięcy pracowników ma za zadanie zbudować bezpośrednio pod rzeką ogromny tunel o długości ponad 30 kilometrów oraz 7 metrów szerokości. Jego zadaniem jest przechwycenie miejskich ścieków, zanim trafią do Tamizy.

W 1. części programu będziemy mogli śledzić prace przy tworzeniu odcinka we wschodnim Londynie. Główny inżynier, Emmanuel Costes, pracować będzie nad zbudowaniem masywnego, głębokiego na 80 metrów wału, który następnie zostanie połączony z kanałem. Dzięki specjalistycznej technice zwanej „slipform”, konstrukcja będzie wodoszczelna. To ryzykowne zadanie – przez 15 dni należy nieprzerwanie wylewać beton, a jakiekolwiek opóźnienie może oznaczać finansową katastrofę.

W 2. odcinku będziemy obserwować początki budowy w sercu Londynu. Wzdłuż Tamizy trzeba będzie wykopać dwa kluczowe łącznikowe wały, które umożliwią dalszą budowę kanału. Pojawią się jednak znaczące utrudnienia – nie dość, że będą to najgłębsze tunele, jakie kiedykolwiek wykopano w Londynie, to ponadto w środku znajdują się skały, których nie naruszano przez 52 miliony lat.

W 3. i ostatnim odcinku widzowie przekonają się, jak wygląda praca nad wydrążeniem tunelu w centrum Londynu. Do skończenia prac nad głównym, 25-kilometrowym odcinkiem kanalizacji, na specjalne zamówienie zaprojektowano cztery maszyny do wiercenia. W tym samym czasie w związku ze zobowiązaniami do usuwania 90% odpadów z tuneli drogą wodną, wzrośnie zapotrzebowanie na holowniki i barki.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat Explore w PROGRAMIE TV

Serial ukazuje skalę, pomysłowość i ambicję niezwykłego projektu budowy systemu kanalizacji. Dzięki programowi widzowie będą mogli zajrzeć za kulisy fascynującego naukowego i inżynieryjnego projektu, który zrealizowany zostanie tuż pod ulicami miasta. Dzięki nowoczesnemu systemowi, Tamiza, jedno z ulubionych i najbardziej charakterystycznych miejsc Wielkiej Brytanii, będzie wolna od zanieczyszczeń. Na premierę programu „Ścieki za 5 miliardów” zapraszamy 14 kwietnia o 22:00 na kanale Polsat Viasat Explore.

Źródło: Viasat World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *