Serial dokumentalny „Obama: Ku doskonalszej unii” w HBO GO

Trzyczęściowa produkcja dokumentalna Obama: Ku doskonalszej unii przedstawia życiową drogę prezydenta Baracka Obamy oraz wyzwania wpisane w budowanie bardziej inkluzywnej Ameryki. Premiera pierwszej części odbędzie się 4 sierpnia w HBO GO.

Sprawdź ofertę kanału HBO w PROGRAMIE TV

Trzyczęściowy serial dokumentalny Obama: Ku doskonalszej unii (OBAMA: IN PURSUIT OF A MORE PERFECT UNION) jest zapisem prywatnej i politycznej drogi prezydenta Baracka Obamy, a jego premiera wpisuje się w obecne rozliczenia Ameryki z jej historią relacji rasowych. W produkcji usłyszymy wypowiedzi znajomych, przyjaciół i krytyków Obamy, zobaczymy fragmenty jego wystąpień oraz wywiadów prasowych. Część pierwsza przedstawia dzieciństwo amerykańskiego prezydenta – syna białej matki z Kansas i ojca z Afryki, jego duchowy rozwój, którego kierunek wyznaczyło pokolenie czarnych liderów, oraz nadzieje na bardziej inkluzyjną Amerykę. Losy Obamy wpisują się w historię całego kraju, ponieważ symbolizują dawną i współczesną tożsamość narodową Ameryki.

Nakręcony z perspektywy czterech ostatnich lat dokument Obama: Ku doskonalszej unii przedstawia wnikliwy portret Ameryki pod rządami pierwszego czarnego prezydenta. Prezydentura Baracka Obamy była doniosłym wydarzeniem w amerykańskiej historii, ale ten historyczny krok uwypuklił także pilną potrzebę rozwiązania głęboko zakorzenionych w kulturze problemów związanych z relacjami rasowymi i sprawiedliwością rasową, z którymi Stany Zjednoczone zmagają się od lat. Reżyserem serialu dokumentalnego Obama: Ku doskonalszej unii jest zdobywca nagrody Emmy Peter Kunhardt (filmy HBO True Justice: Bryan Stevenson’s Fight For Equality, John McCain: Komu bije dzwon, King in the Wilderness).

Aby nakreślić szerszy kontekst, wprowadzić widzów w temat i pokazać różne punkty widzenia, reżyser dokumentu zaprosił przed kamerę wielu gości, w tym dziennikarza Jelaniego Cobba, członka Izby Reprezentantów Johna Lewisa, konsultanta politycznego Davida Axelroda, pastora Alvina Love, pisarza Michaela Erica Dysona, dziennikarkę Laurę Washington, pastora Jeremiaha Wrighta, dziennikarkę Michele Norris, wydawcę magazynu New Yorker Davida Remnicka, pastora Ala Sharptona, profesora Cornela Westa, polityka Jesse’ego Jacksona, pisarza Ta-Nehisi Coatesa, Sherrilyn Ifill z Krajowego Stowarzyszenie na rzecz Popierania Ludności Kolorowej, polityczną doradczynię Valerie Jarrett, profesora Henry’ego Louisa Gatesa Jr., aktora Keegana-Michaela Key, byłą urzędniczkę państwową Shirley Sherrod, dziennikarza Davida Maranissa, profesora Kena Macka, scenarzystę Jona Favreau, doradcę Brodericka Johnsona oraz członka Izby Reprezentantów Bobby’ego Rusha.

Część pierwsza serialu Obama: Ku doskonalszej unii przedstawia dzieciństwo Baracka Obamy, którego wychowywali samotna matka z Kansas i jego biali dziadkowie, pierwsze dni w szkole na Hawajach, studia na Uniwersytecie Columbia i wydziale prawa na Harvardzie. Oglądając archiwalne nagrania, Obama opowiada, jaki wpływ wywarł na niego nieobecny w jego życiu ojciec z Afryki, wspomina trudy dorastania dwurasowego nastolatka oraz coraz bliższe relacje z afroamerykańską społecznością z Chicago, gdzie współpracował z czarnymi kongregacjami jako organizator wydarzeń.

Druga część dokumentu jest zapisem kolejnego etapu życiowej drogi Obamy – od zgłoszenia kandydatury do zaprzysiężenia na prezydenta w listopadzie 2008 roku, przez przeszkody i sukcesy podczas jego kampanii. Nieustanna presja, aby określił swoją tożsamość rasową oraz poczucie frustracji, że pewne kwestie odwracają jego uwagę od innych, ważnych problemów sprawiły, że Obama wygłosił w marcu 2008 roku wystąpienie na temat rasy, które było płomienną obroną amerykańskiej konstytucji oraz apelem, aby wznieść się ponad amerykański „rasowy impas” i skupić się na zapewnieniu wszystkim jeszcze większego dobrobytu i poczucia jedności.

Część trzecia jest poświęcona latom spędzonym w Białym Domu oraz przeszkodom, jakie Obama musiał pokonać, żeby przeforsować swoją sztandarową reformę systemu opieki zdrowotnej w naznaczonym głębokimi podziałami Kongresie. Prezydentowi udało się w końcu doprowadzić do uchwalenia ustawy Affordable Care Act, ale jej wprowadzenie pogłębiło dotychczasowe polityczne podziały w Waszyngtonie. Kiedy wzrosła społeczna świadomość brutalnego traktowania Afroamerykanów przez policję i uruchomiono oddolne inicjatywy, aby ograniczyć dostęp do broni, krytycy zaczęli oskarżać Obamę i członków jego administracji o to, że nie zrobili wystarczająco dużo, aby zainicjować debatę na temat kwestii rasowych. Obecnie były prezydent w dalszym ciągu prowadzi działania, które mają na celu zapewnienie sprawiedliwości rasowej i równych szans członkom czarnej społeczności.

Produkcja Obama: Ku doskonalszej unii to portret człowieka i prezydenta, którego wizja narodu wyrasta z jego własnych doświadczeń i tożsamości. Oceniając wydarzenia z obecnej perspektywy, twórcy dokumentu przedstawiają administrację Obamy świadomi przeszkód, jakie prezydent musiał pokonywać jako człowiek oraz wyzwań wpisanych w walkę o równość w Ameryce.

Serial Obama: Ku doskonalszej unii w reżyserii Petera Kunhardta został wyprodukowany dla HBO Documentary przez Kunhart Films Production. Producentami serialu są George Kunhardt, Teddy Kunhardt oraz Matthew O. Henderson. Montaż i produkcja: Maya Mumma, ACE. Producenci wykonawczy: Peter Kunhardt, Andi Bernstein i Mona Sutphen, Jelani Cobb i Jacqueline Glover. Obowiązki producentki ze strony HBO pełni Sara Rodriguez, a producentkami wykonawczymi są Nancy Abraham i Lisa Heller.

Pierwsza część serialu dokumentalnego Obama: Ku doskonalszej unii zadebiutuje 4 sierpnia w HBO GO, druga część produkcji pojawi się w serwisie dzień później, 5 sierpnia i trzecia – 6 sierpnia.

Źródło: HBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *