Serial „Popiełuszko. Wolność jest w nas” premierowo w TVP1/HD

18 października TVP1/HD pokaże pierwszy odcinek telewizyjnej wersji filmu kinowego „Popiełuszko. Wolność jest w nas” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Czteroodcinkowy serial z Adamem Woronowiczem w roli głównej będzie emitowany raz w tygodniu, w piątek o godzinie 20:30. Wersja kinowa filmu, do której TVP1/HD również posiada prawa, zostanie pokazana w 30. rocznicę tragicznej śmierci kapłana Solidarności.

Opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Film przedstawia życie księdza Jerzego Popiełuszki od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokaże proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ks. Jerzy zyskał wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Do tej chwili istnieją poważne wątpliwości dotyczące tej zbrodni.

Serial wyreżyserował Rafał Wieczyński. Obok Adama Woronowicza, zagrali w nim znakomici polscy aktorzy: Karolina Demianiuk, Marek Frąckowiak, Zbigniew Zamachowski, Joanna Szczepkowska, Halina Łabonarska.

O różnicach między filmem a serialem mówi reżyser: Telewizyjna, cztero-częściowa wersja filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” zawiera nowe sekwencje. Całość oparta jest na wersji kinowej, ale w każdym odcinku znajduje się kilka scen dotąd niepublikowanych. Niektóre wątki, które w 2,5-godzinnym filmie kinowym zostały tylko dotknięte, tutaj – w telewizyjnej formie trwającej w sumie ok. 3 godzin znajdują pełniejszy wyraz. Dotyczy to np. sekwencji w jednostce wojskowej, do której przymusowo wcielano alumnów, albo relacji ks. Jerzego ze studentami medycyny i jego pracy jako duszpasterz pielęgniarek. Dowiemy się np. skąd ks. Jerzy miał psa i dlaczego nazwał go Tajny. Poznamy lepiej jego relację z proboszczem i innymi księżmi, a także z własną rodziną. W serialu znalazła się też nakręcona jeszcze z udziałem Prymasa Józefa Glempa scena z okresu poprzedzającego wprowadzenie stanu wojennego. Serial przypomina więcej metod działania SB. Rozwinięty jest także finał filmu. Całość zachowuje ten sam rytm i tempo, a wmontowane sceny, których nie można było obejrzeć w kinie uzupełniają obraz rzeczywistości PRL, wnoszą nowe elementy dramaturgii, a czasem także humoru.

TVP1/HD pokaże cztery odcinki serialu po 48 minut każdy. Emisję zaplanowano raz w tygodniu o godzinie 20:30, począwszy od piątku 18 października.

TVP1/HD zakupiła również prawa do wersji kinowej filmu. Jej pokaz odbędzie się w 30. rocznicę śmierci kapłana Solidarności – w 2014 roku. Pokaz wersji dwuczęściowej, do której również TVP1/HD posiada prawa, planowany jest w terminie późniejszym.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *