Skaldowie w TVP Rozrywka

Bohaterem najbliższego odcinka „Gwiazdozbioru TVP Rozrywka” będą Skaldowie – legenda polskiego rocka, obchodzący w tym roku 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji założyciele zespołu czyli Jacek oraz Andrzej Zielińscy udzielili wywiadu, w którym wrócili wspomnieniami do lat 60. i opowiedzieli o początkach swojej pracy. Weekend z zespołem Skaldowie 1 i 2 sierpnia 2015 roku w TVP Rozrywka.

Lata 60. to był prawdziwy „rozkwit” muzyki rockowej i rozrywkowej, w tym popularnych wówczas zespołów bigbitowych. Bracia Zielińscy zdradzili, że film „Kulig” z ich udziałem był jedynym rozrywkowym programem, który puszczano w stanie wojennym. Artyści wyjaśnili też, w jakich okolicznościach doszło do ich współpracy z wieloma polskimi wokalistami i autorami tekstów, m.in. z Agnieszką Osiecką, Marylą Rodowicz czy Łucją Prus. Ponadto bohaterowie programu opowiedzieli o przygodach filmowych grupy i muzycznych inspiracjach prosto z Ameryki. Jak skwitował Jacek Zieliński, „muzyka łagodzi obyczaje i łączy pokolenia” – co na przykładzie Skaldów widać idealnie.

Skaldowie powstali w 1965 roku w Krakowie. Założycielami byli bracia Jacek i Andrzej Zielińscy, Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy Tarsiński. Oficjalny debiut przypadł na październik 1965 roku, kiedy to podczas II Krakowskiej Giełdy Piosenki zespół zdobył I miejsce za utwór „Moja czarownica” z muzyką Andrzeja Zielińskiego i słowami Wiesława Dymnego. Pod koniec lat 60. ustalił się ostatecznie stały skład zespołu: bracia Andrzej i Jacek Zielińscy oraz Jan Budziaszek, Jerzy Tarsiński i Konrad Ratyński. 14 marca 1967 roku ukazała się ich pierwsza płyta pod tytułem „Skaldowie”. Wielkim sukcesem okazał się natomiast drugi album grupy, czyli „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” i wydany rok później – „Cała jesteś w skowronkach”. Po wprowadzeniu stanu wojennego działalność zespołu została zawieszona, jednak Skaldowie spotkali się w 1987 roku, by ją wznowić. Największe przeboje zespołu to m.in.: „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Cała jesteś w skowronkach”, „Prześliczna wiolonczelistka” i „Nie widzę ciebie w swych marzeniach”. 9 sierpnia br. w Gdowie odbędzie się uroczysty koncert z okazji 50-lecia Skaldów, który transmitowany będzie przez TVP2 HD.

Już w sobotę 1 sierpnia o godzinie 22:25 widzowie będą mogli przypomnieć sobie wyjątkowy koncert Skaldów zatytułowany „Sopot 2003 na bis – Skaldowie”, który odbył się w 2000 roku. Natomiast w niedzielę 2 sierpnia o godzinie 12:00, 15:55, 17:20 zostanie wyemitowany wywiad z frontmanami grupy – Andrzejem i Jackiem Zielińskimi. Całość wzbogacą materiały archiwalne.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *