Słuchowisko Marty Rebzdy z nagrodą BBC Audio Drama Awards

Dokumentalne słuchowisko „To słowo”, Marty Rebzdy z Teatru Polskiego Radia, w reżyserii Waldemara Modestowicza, wyróżnione nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii „Best European Drama”. W finale była to jedyna produkcja reprezentującą naszą radiofonię.

Znaleźć się w gronie finalistów tak prestiżowej nagrody, to ogromne wyróżnienie. „To słowo” jest słuchowiskiem dokumentalnym. Początkiem historii były reporterskie rozmowy z ludźmi, którzy przeżyli wysiedlenie z Zamojszczyzny w 1943 roku. Zapamiętali te wydarzenia w sposób szczególny, tak jak mogą pamiętać je dzieci. Musiałam poszukać odpowiedniej formy do tej opowieści. Tak powstał poemat słowno-dźwiękowo-muzyczny – o przemocy i śmierci, w którym przez wszystkie przypadki odmieniane jest słowo – wysiedlenie. To też opowieść o wybawcach, Róży i Janie Zamoyskich, którzy uratowali czterysta sześćdziesięcioro dzieci z obozu koncentracyjnego w Zwierzyńcu – między innymi bohaterów mojej opowieści – mówi Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia.

Rok temu za to słuchowisko Marta Rebzda została uhonorowana pierwszą nagrodą podczas UK International Audio Drama w Canterbury.

To ważna i piękna opowieść o wygnaniu i ocaleniu. Cieszę się, że została wysłuchana i doceniona. Nagroda daje nam napęd do dalszej pracy – mówi reżyser słuchowiska Waldemar Modestowicz.

„To słowo” to historia o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny, do których doszło w czasie okupacji niemieckiej. Opowieść o niezwykle ważnej roli jaką odegrali Róża i Jan Zamoyscy, ratując dzieci. Marta Rebzda przedstawiła historię rodziny Mulawów, którzy w 1943 roku zostali wysiedleni z Tarnogrodu i trafili do Zwierzyńca.

Podczas BBC Audio Drama Awards przyznawane są wyróżnienia dla najlepszych aktorów, pisarzy, producentów i projektantów dźwięku, przybliżających formę słuchowisk – dramatów audio.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *