Specjalny Serwis Polskiego Radia – Solidarność Walcząca

Z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej Portal Polskiego Radia przygotował specjalny serwis, w którym znalazły się materiały dźwiękowe i wideo, opinie historyków oraz nagrania i relacje osób, które tworzyły organizację.

W serwisie przedstawiona została historia radykalnej antykomunistycznej organizacji podziemnej, która powstała w czerwcu 1982. Hasłem Solidarności Walczącej był czynny opór wobec systemu komunistycznemu. Związek organizował demonstracje, wydawał podziemną prasę i książki. Inicjatorem i przewodniczącym organizacji był Kornel Morawiecki, który w rozmowie z Polskim Radiem opowiada o początkach organizacji oraz o solidarności, odwadze i poświęceniu ludzi, którzy w niej działali.

Na stronie zaprezentowane zostaną również archiwalne dźwięki z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. O tamtych wydarzeniach opowiedzą działacze opozycji w PRL oraz historycy, którzy naświetlają kulisy działania organizacji oraz represji bezpieki wobec najlepiej zakonspirowanej podziemnej organizacji w czasach PRL.

Serwis będzie dostępny od poniedziałku 19 czerwca.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *