Spektakl teatralny „Iluzje” na żywo w TVP1/HD

W poniedziałek 19 listopada o godzinie 20″15 Teatr Telewizji TVP 1 przedstawi na żywo spektakl Teatru na Woli „Iluzje” w reżyserii Agnieszki Glińskiej z udziałem Dominiki Ostałowskiej, Doroty Landowskiej, Krzysztofa Stroińskiego oraz Łukasza Lewandowskiego.

W tym roku będzie to już czwarta sztuka emitowana na żywo w TVP1/HD. W lutym Jedynka pokazała „Skarpetki, opus 124”, w marcu „Szkołę żon”, a w maju „Daily Soup”. Spektakle, mimo silnej konkurencji innych stacji, prezentujących w tym samym czasie programy o charakterze typowo komercyjnym spotkały się z ogromnym zainteresowaniem widzów. Pierwszy obejrzało 1 118 tys., drugi 1 191 tys., a trzeci 1 115 tys. osób.

„Iluzje” to sztuka współczesnego rosyjskiego dramaturga, scenarzysty i reżysera Iwana Wyrypajewa. Historia dwóch małżeństw, które pod koniec życia odczuwają potrzebę rozmowy o uczuciach. Cztery osoby, cztery spojrzenia na wspólne życie. Kto kogo kochał, a komu się zdawało, że kochał? Kto przez kogo był kochany naprawdę? Co w mijającym życiu było rzeczywistością, a co iluzją? Wyrypajew, pokazując kolejne elementy małżeńskich układanek, tworzy opowieść pełną paradoksów. Spektakl ma strukturę narracyjną, to właściwie kolaż monologów, które się wzajemnie uzupełniają.

W spektaklu występują Dominika Ostałowska, Dorota Landowska, Krzysztof Stroiński i Łukasz Lewandowski.

W tym komediowym z pozoru tekście (jako komedię definiuje go sam autor) odnajdujemy tematy najważniejsze dla współczesnego człowieka: miłość, śmierć, wierność, zdrada, spełnienie, pamięć, dobro ujęte w przystępnej, dowcipnej formie opowieści o uczuciowych rozterkach i powikłanych losach czworga bohaterów, dwóch małżeńskich par. Jak powiedziała Agnieszka Glińska: „Ta sztuka mówi o tym, o czym wszyscy chcielibyśmy pogadać, ale nikt nie ma odwagi”.

Reżyserka tworzy na scenie coś na kształt talk-show, inscenizacja wydaje się więc stworzona do realizacji „na żywo” w telewizji. „Iluzje” to znakomity, współczesny tekst mający szansę zainteresowania widzów w różnym wieku, także tej młodszej widowni.

Autor: Iwan Wyrypajew
Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria: Agnieszka Glińska
Scenografia: Agnieszka Zawadowska
Muzyka: Ygor Przebindowski
Muzyka na żywo: Piotr Domagalski, Ygor Przebindowski, Jakub Szydło

Czas trwania: 85 minut

Spektakl Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie – premiera 9 września 2011 roku.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *