Stacje Polskiego Radia modyfikują ramówki na lato

Wszystkie Programy Polskiego Radia modyfikują na czas wakacji swoje ramówki. W Dwójce audycji w letnim klimacie można słuchać już od 16 czerwca, Radiowa Jedynka w pełni wakacyjnie zacznie nadawać 28 czerwca, a Trójka i Czwórka – 30 czerwca.

Jak co roku od 21 czerwca na antenie Radiowej Jedynki pojawia się kultowa audycja „Lato z Radiem”, której będzie można słuchać każdego dnia tygodnia, od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-13:00 oraz dodatkowo w niedziele w paśmie 10:00-13:00. Dodatkowo zaprezentowane zostaną nowe cykle: interaktywne „Lato z Radiem Extra”, nadawane od 16:00 do 23:00 w soboty i niedziele, które poprowadzą ulubieńcy Słuchaczy – Maria Szabłowska i Zbigniew Krajewski oraz debiutująca w Radiowej Jedynce Małgorzata Kościelniak. W programie m.in. duża dawka muzyki oraz multimedialne łączenia ze studiem plenerowym, którego gospodarzami będą Roman Czejarek i Karolina Rożej, oraz z prowadzącym koncerty „Lata z Radiem” Bogdanem Sawickim. Drugi cykl to „Lato z Radiem Pod Gwiazdami”, który na antenie pojawiać się będzie w nocy z soboty na niedzielę, w godzinach 23:00-3:00 i w niedzielę w godzinach 23:00-0:00. W audycji Marcin Kusy opowie o zbliżających się występach gwiazd na trasie „Lata z Radiem” oraz muzycznie podsumuje koncerty dnia.

W wakacyjnej ramówce pozostaje popularna audycja Janusza Weissa „Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać”, której zapowiedzi pojawiać się będą o 12:50 w „Lecie z Radiem” oraz o 14:10 w „Muzycznej Jedynce” – program tradycyjnie w „Popołudniu z Radiową Jedynką”, w godzinach 16:30-16:40.

Pierwszy Program Polskiego Radia nie zapomina o piłkarskich kibicach – do końca mistrzostw, czyli do 13 lipca, w programie „Prosto z mundialu” znajdą oni najnowsze wieści z brazylijskich boisk (poniedziałek-piątek w godzinach 6:25-6:29, w ramach „Sygnałów Dnia”).

Drobne zmiany wprowadzono również w „Wieczornych rozmaitościach”. We wtorki w godzinach 20:19-20:29 nadawana będzie audycja „Kulturalna Europa”, a w piątki na czas wakacji zniknie z anteny program „Nauka”. Ponadto w pierwsze niedziele miesiąca: 6 lipca, 3 sierpnia i 7 września w godzinach 12:19-12:52 na antenie zagości „Europejskie Południe”.

Latem radiowa Dwójka nadal prezentować będzie szeroką ofertę programową poświęconą muzyce poważnej, jazzowej i folkowej, literaturze, sztuce, życiu teatralnemu i filmowi, jednak gospodarze poszczególnych pasm częściej poruszać będą tematy z zakresu kultury popularnej i skupią się na lżejszych dziełach z kanonu muzyki klasycznej – np. w wakacyjnym paśmie „Molo melomana” (poniedziałek-piątek, godziny 9:00-12:00). Proza wybrana do cyklu „To się czyta latem” (godzina 9:45) będzie lżejsza w charakterze niż ta prezentowana w dotychczasowym paśmie „To się czyta”.

Program 2 powraca do letnich „Trzech godzin pod słońcem” (poniedziałek-piątek, godziny 13:00-16:00), w których odtworzy koncerty z wymiany Europejskiej Unii Nadawców. W tym paśmie ponownie rozegrany zostanie konkurs „Płyta na lato” – codziennie o 15:30 Dwójka przedstawia jedno z nagrań z kolekcji fonograficznych bestsellerów, a słuchacze każdego dnia mają możliwość wygrania dwóch egzemplarzy prezentowanej płyty.

Wieczorne koncerty pod hasłem „Letni Festiwal Muzyczny” (poniedziałek-piątek o godzinie 19:30, sobota o 20:00, niedziela o 19:00) to przede wszystkim transmisje z festiwali w kraju i zagranicą: m.in. londyńskie BBC Proms, a z polskich: Chopin i jego Europa, Pieśń naszych korzeni w Jarosławiu, Muzyka w Raju w Paradyżu, Wratislavia Cantans, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. W niedzielę specjalne dwugodzinne pasmo „Summertime” (godziny 16:00-18:00) – prezentacja najciekawszych nagrań jazzowych, rozmowy z twórcami, omówienia nowości i koncertów.

Przez całe lato Dwójka zachęcać będzie do podróży pod znakiem kultury. Odwiedzi najciekawsze miasta, wczytując się w biografie i twórczość mieszkających w nich pisarzy (audycja „Miasta pisarzy”, niedziela w godzinach 18:00-19:00), podąży ścieżkami podróżników na poszukiwania muzyki świata („Atlas polskich podróżników”, niedziela w godzinach 14:00-16:00), a w środy w ramach „Notatnika Dwójki” (w godzinach 15:00-15:30) zaproponuje dwa nowe cykle prezentujące walory kulturalno-turystyczne Polski: „Krajobrazy” Justyny Piernik (reportaże z różnych zakątków Polski; spotkania z naturą, kulturą i przede wszystkim z ludźmi, którzy twórczo zmieniają przestrzeń wokół siebie) oraz „Sezamy pełne skarbów” Hanny Marii Gizy (o najciekawszych polskich muzeach narodowych).

Zamiast audycji „Sezon na Dwójkę” na antenie pojawi się „O wszystkim z kulturą” – pod nowym szyldem zagości szersza paleta popkulturowych i wakacyjnych tematów. One też znajdą więcej miejsca w wydłużonej piątkowej audycji „Pop-południe” (godziny 16:00-18:00). W paśmie „Wybieram Dwójkę” oraz „Pop-południe” codziennie od poniedziałku do piątku o 17:20 blok zatytułowany „Puls świata”, przygotowywany przez Naczelną Redakcję Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia. Również codziennie o godzinie 22:45 – „Kwadrans bez muzyki”, czyli krótkie informacje o bieżących wydarzeniach.

W sobotnich „Przestrzeniach kultury” raz na dwa tygodnie Dwójka zaproponuje wydłużoną audycję Łukasza Modelskiego o związkach kultury ze stołem, gotowaniem, sztuką przyrządzania potraw, ich podawania i spożywania.

Program 2 będzie też powracać do najciekawszych audycji z cyklu „Five o’clock” i „Płytowy Trybunał Dwójki” (sobota, godziny 17:00-19:00) oraz słuchowisk („Strefa słowa”, sobota w godzinach 19:00-20:00), a na niedzielne wieczory zaplanował cykl słuchowisk kryminalnych „Zabójcze historie” (godziny 22:30-23:00).

Letnia ramówka w Programie 3 Polskiego Radia obowiązywać będzie od 30 czerwca do 31 sierpnia br. W tym czasie na antenie Trójki pojawi się jeszcze więcej muzyki. Najlepszym tego dowodem premierowa propozycja – „Ja tu gram!”. Ta wakacyjna audycja muzyczna zadebiutuje 2 lipca i będzie nadawana (do końca sierpnia) od poniedziałku do czwartku w godzinach 12:00-13:00. – W audycji poznamy zainteresowania muzyczne dziennikarzy, którzy na co dzień nie zajmują się muzyką, a przygotowują audycje kulturalne, społeczno-polityczne, sportowe czy też serwisy informacyjne. Będą oni mieli pełną swobodę wyboru swoich propozycji muzycznych, więc dla słuchaczy taki program może być sporym zaskoczeniem, ponieważ pokaże bohaterów audycji z nieznanej strony – mówi Tomasz Żąda, gospodarz programu.

Przed każdym odcinkiem „Ja tu gram!” dziennikarze muzyczni Trójki poproszeni zostaną o próbę rozszyfrowania gościa-bohatera audycji na podstawie przedstawionej im anonimowo listy wybranych nagrań.

Tradycyjnie Trójka pojawi się w lecie na dużych i ważnych festiwalach, nie tylko muzycznych. Dziennikarze stacji będą relacjonować takie wydarzenia, jak m.in. Open’er Festival, Off Festival, Tauron Nowa Muzyka, cykl koncertów Męskie Granie, ale też Festiwal Nowe Horyzonty czy Transatlantyk Festival.

15 czerwca Czwórka rozpoczęła cykl wyjazdowych, interaktywnych audycji pod hasłem „PlenAir” – Nadajemy się na lato!, który można usłyszeć w każdą niedzielę w godzinach 15:00-17:00. Mobilne studio Czwórki odwiedzi zarówno duże miasta, jak i małe miejscowości, w których zbierają się czwórkowi słuchacze, a gośćmi audycji będą m.in. artyści, sportowcy i organizatorzy wydarzeń kulturalnych. Dla uczestników imprez plenerowych przewidziane są dodatkowe atrakcje, takie jak: warsztaty biegowe czy trening zumby. Nie zabraknie także dobrej muzyki granej na żywo.

Letnia ramówka Programu 4 Polskiego Radia obowiązywać będzie od 30 czerwca do 28 września. W audycjach pojawią się tematy związane ze sposobami spędzania wolnego czasu, poszukiwaniem prac sezonowych, podejmowaniem praktyk wakacyjnych, bezpieczeństwem w górach i nad wodą, a także z ofertą koncertową, festiwalową czy kulturalną. Zmiany w letniej ramówce dotyczą przede wszystkim nowych cykli tematycznych w poszczególnych audycjach.

W niedzielę na antenie zagości nowa audycja Katarzyny Węsierskiej „Prywatnie w Czwórce” (godziny 14:00-15:00) prezentująca wywiady z aktorami, muzykami, politykami, dziennikarzami i naukowcami.

W każdy poniedziałek tematyka audycji „Na cztery ręce” (godziny 23:00-1:00) zostanie poszerzona o zagadnienia psychologiczne. Na antenę Czwórki powróci także lubiany przez słuchaczy Tomasz Kosiorek, który podczas poniedziałkowej audycji zachęci ich do zadawania pytań i zgłaszania tematów, o których chcieliby dowiedzieć się więcej.

Słuchaczy ucieszy z pewnością dodatkowa godzina niedzielnej audycji Macieja Szajkowskiego „Folk Off” (godziny 21:00-23:00).

Czwórka planuje również letnie akcje, takie jak: „Letni leżak Czwórki” – audycja nadawana z wybranych, atrakcyjnych turystycznie miejsc w co drugi piątek miesiąca; „Raz na górze, raz na dole” – program realizowany na przemian z miejscowości położonych na północy i na południu kraju, którego celem jest pokazanie różnorodności atrakcji turystycznych Polski oraz „Letnie festiwale muzyczne” – cykl przybliżający ważne imprezy, m.in. Audioriver w Płocku, Ostróda Reggae Festiwal czy Mazury Hip Hop Festiwal w Giżycku.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *