Startuje letnia ramówka radiowej Dwójki

Latem Program 2 Polskiego Radia wyrusza w podróż – w różne miejsca i na różne sposoby. W codziennym „Letnim Festiwalu Muzycznym” pojawią się transmisje koncertów z całego świata, wróci również cykl „Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39” z plenerowymi audycjami z Zakopanego, Torunia, Pucka, Augustowa, Zamościa i wielu innych miast Polski. W letniej ramówce radiowej Dwójki, która startuje już 17 czerwca, zadebiutują również audycje: „Chopin na wakacjach”, „Moja Opera” i „Koncerty z enigmą”.

W letniej ramówce Dwójka stawia na najlepszą muzykę – przede wszystkim klasyczną. A tej nie zabraknie w pasmie „Letnie Festiwale Muzyczne” (emisja od poniedziałku do niedzieli; godz. 19.00-23.00; w niedzielę do 22.00). Znajdą się w nim koncerty wybrane z ofert programowych letnich festiwali muzycznych w Polsce i na świecie.

W wakacyjnych tygodniach Dwójka znów podróżować będzie po Polsce z wyjazdowym cyklem „Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39”. W każdą sobotę (od 29 czerwca) w godz. 15.00-17.00 emitowana będzie audycja plenerowa z polskich miast (m.in. Zakopanego, Torunia, Pucka, Augustowa i wielu innych miejsc w Polsce), a poprzedzą ją każdorazowo plenerowe koncerty, konkursy i spotkania z przedstawicielami lokalnych społeczności.

Nowością jest natomiast „Moja Opera” Jacka Hawryluka (niedziela, godz. 17.00-18.00) mająca za zadanie wypełnić wakacyjną przerwę w działalności teatrów operowych. – Nie chcemy rezygnować latem z pięknego śpiewu i prawdziwych muzycznych przebojów, które wśród melomanów rozpalają tak wiele emocji. Poprosiliśmy zatem by w czasie wakacji naszymi przewodnikami po świecie opery były osoby na co dzień z nią związane – śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy, krytycy i specjaliści tematu. Zaproponowaliśmy, by to oni – z ponad 400-letniej historii gatunku – wybrali swój ulubiony tytuł w jednym, najdoskonalszym nagraniu, którym we fragmentach chcieliby się podzielić ze słuchaczami Dwójki – zaprasza autor cyklu. Jego gośćmi będą m.in. Olga Pasiecznik, Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Tomasz Konieczny, Piotr Kamiński, Maciej Prus, Mariusz Treliński.

Z kolei „Chopin na wakacjach” (emisja w każdą wakacyjną niedzielę w godz. 15.00-17.00) to wakacyjna odsłona audycji „Chopin Osobisty”. Punktem wyjścia będą utwory związane z podróżami i pobytem Chopina „na urlopie” – zarówno przed wyjazdem z kraju, jak i po opuszczeniu ojczyzny. Dwójka zajrzy więc m.in. do majątku rodziny Dziewanowskich w Szafarni i pałacu muzykującego księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie czy też uzdrowiska Bad Reinertz (Dusznikach-Zdroju), gdzie na pamiątkę jego występów odbywają się dziś doroczne Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie. – Będziemy towarzyszyć Chopinowi w jego wakacyjnych peregrynacjach do Drezna, Wiednia, Londynu, Karlsbadu i Marienbadu, czy w jesiennej eskapadzie z George Sand na Majorkę. Przedstawimy muzyczne owoce letnich wyjazdów do Nohant, gdzie powstawały arcydzieła jego dojrzałej twórczości – wyjaśniają Róża Światczyńska i Andrzej Sułek, autorzy cyklu.

Lekki, a zarazem edukacyjny wymiar będzie miał cykl „Koncerty z enigmą”, czyli muzyczna zabawa z nagrodami (emisja od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-15.00) poprzedzająca „Płytę na lato” (od godz. 14.30). Tytułową niewiadomą będzie bohater płyty lub koncertu, kompozytor, wykonawca, postać związana z tytułem przedstawianego utworu bądź historią jego powstania. Słuchacze otrzymają trzy podpowiedzi, a zwycięzca w nagrodę konkursową płytę.

Wraz z letnią nową ramówką wracają na antenę również cykle: „Molo Melomana” (od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-13.00) i „Letnie Noce” (od poniedziałku do czwartku po godz. 23.00) oraz „Czasem słońce, czasem jazz” (poniedziałek-piątek, godz. 18.00-19.00).

Źródło: Polskie Radio

One Comment on “Startuje letnia ramówka radiowej Dwójki”

  1. Mam nadzieję, że audycja Chopin na wakacjach będzie dostępna do ściągnięcia ze strony radia. Niestety jako jedyny domownik słucham dwójki i pora emisji audycji jest wybitnie problematyczna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *