Startuje seria koncertów The Proms – transmisja w radiowej Dwójce

W najbliższy piątek 19 lipca rozpoczyna się najbardziej spektakularny festiwal muzyki klasycznej na świecie – The Proms. W trakcie inauguracyjnego, muzycznego wieczoru w Royal Albert Hall w Londynie zabrzmi m.in. premierowe wykonanie dzieła Zoshy Di Castri „Long Is the Journey – Short Is the Memory” upamiętniające 50. rocznicę misji Apollo 11. Bezpośrednia transmisja pierwszego z serii słynnych wakacyjnych koncertów promenadowych tylko w radiowej Dwójce.

Gwoździem programu pierwszego koncertu tegorocznych Promsów będzie jednak muzyka czeska. Wysłuchać będzie można inspirowanego czeskimi baśniami Poematu symfonicznego „Złoty Kołowrotek” Antonína Dvořáka oraz monumentalnej „Mszy głagolickiej” Leoša Janáčka.

Msza głagolicka powstała w 1926 roku i uważana jest za jeden z najważniejszych utworów XX wieku. Czeski kompozytor, przejęty ideami panslawizmu, skomponował mszę rytu rzymskokatolickiego do tekstu starocerkiewno-słowiańskiego. Wielkie dzieło chóralne z udziałem solistów i orkiestry składa się z ośmiu części: po orkiestrowym wstępie następuje pięć fragmentów ordinarium missae (Kyrie-Gloria-Credo-Sanctus-Agnus Dei), kadencja organowa i zamykająca dzieło Intrada-Exodus.

Festiwal istniejący od 1895 roku, a z BBC związany jest od 1927 roku. Nie przez przypadek w koncercie inauguracyjnym swoje możliwości prezentują najlepsze radiowe zespoły. Tym razem w programie znalazły się niezwykle ciekawe i rzadko wykonywane pozycje – oprócz wspomnianych kompozycji czeskich twórców będzie to współczesne dzieło Zoshy Di Castri „Long Is the Journey – Short Is the Memory” upamiętniające 50. rocznicę misji Apollo 11.

Organizowane przez BBC Koncerty Promenadowe zwane są w skrócie Promsami i związane są z nazwiskiem pierwszego muzycznego dyrektora festiwalu, Henry’ego Wooda. Pomysł ich organizacji wyszedł jednak od Roberta Newmana, dyrektora Queen’s Hall w Londynie. Podczas letnich miesięcy chciał on przyciągnąć nową publiczność, która nie chodziła do filharmonii czy do opery. Proponował on swobodną atmosferę, lekki repertuar i niskie ceny biletów. Chodziło o stopniowe „wyszkolenie” publiczności: najpierw muzyka lekka, potem niepostrzeżenie podnosimy poziom artystyczny i tak, krok po kroku, dochodzimy do „stworzenia” koneserów muzyki klasycznej i współczesnej.

Właśnie od swobodnej, nieformalnej atmosfery panującej podczas koncertów wzięła się nazwa Promosów. W Royal Albert Hall, gdzie odbywa się większość wydarzeń festiwalowych, oprócz miejsc siedzących wyznaczony jest obszar miejsc stojących, w którym dozwolone jest spacerowanie (czyli, używając przestarzałego w polszczyźnie słowa – promenowanie). Dawniej możliwe było również jedzenie, picie, rozmawianie, a nawet palenie.

W przerwie koncertu rozmowy Moniki Zając z Kariną Canellakis i dyrektorem BBC Proms Davidem Pickardem.

Emisja koncertu w audycji „Letni Festiwal Muzyczny” w piątek 19 lipca w godz. 19.00-22.40. Program poprowadzi Andrzej Sułek.

W następnych wakacyjnych tygodniach Dwójka będzie transmitować kolejne, wybrane koncerty The Proms.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *