Świąteczne kolędowanie w TVP Polonia

W sobotę, 24 grudnia o godz. 14:50 TVP Polonia zaprasza na „Wielkie kolędowanie w Chicago”, koncert z Bazyliki św. Jacka w Chicago. Tego samego dnia o godz. 17:35 TVP Polonia wyemituje koncert kolęd z udziałem Pary Prezydenckiej RP „Chwała na wysokości, a pokój na ziemi” zorganizowany w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu. W niedzielę, 25 grudnia o godz. 10:15 i w poniedziałek, 26 grudnia, o godz. 10:00 TVP Polonia pokaże koncert kolęd z Bazyliki Archikatedralnej we Fromborku pt. „Gdy śliczna Panna Syna kołysała…”. Polacy na całym świecie będą też mogli wziąć udział w mszach świętych: pasterce z kościoła pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce w Zakopanem oraz w niedzielny poranek, 25 grudnia o godz. 8:55, w mszy św. transmitowanej z katedry pw. św. Piotra i Pawła w Tallinie, w Estonii.

Sprawdź godziny emisji widowiska „Wielkie kolędowanie w Chicago” w PROGRAMIE TV

Uroczysty koncert najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek „Wielkie kolędowanie w Chicago” zrealizowany w sercu amerykańskiej Polonii – Bazylice Świętego Jacka w Chicago, to wyjątkowe muzyczne spotkanie utrzymane w klimacie Bożego Narodzenia, będące szczególnym wyrazem przywiązania Polaków żyjących na obczyźnie do rodzimych tradycji. U źródeł tego przywiązania leży głębokie przekonanie, że to właśnie tradycja jest tym spoiwem, które trwale integruje polonijną społeczność w Chicago i całych Stanach Zjednoczonych. W koncercie udział wezmą artyści z Polski i popularni wokaliści na co dzień mieszkający z USA. Wśród nich: Ania Rusowicz, Alicja Węgorzewska, Krystyna Giżowska, Grzegorz Hyży, Daria, Ala Tracz, Rafał Brzozowski, Marien, grupa Classic, a także Natalia Kawalec, Pamela Stone, Andrzej Cierniewski czy góralski zespół Siumni. Wykonawcy spotkają się w niezwykłych duetach, łączących style i pokolenia, a wspólnym mianownikiem wszystkich występów będzie świąteczna aura, rodzinna atmosfera, radość oraz nadzieja łączące widzów po obu stronach oceanu. Koncert poprowadzą Małgorzata Tomaszewska i Aleksander Sikora. Bazylika Świętego Jacka w Chicago powstała w 1894 roku. Od początku istnienia stanowiła serce amerykańskiej Polonii i miejsce kultu chrześcijańskich tradycji przywiezionych z ojczyzny. Szybko stała się obowiązkowym punktem na mapie Polaków odwiedzających Stany Zjednoczone Ameryki. Kościół odwiedzili m.in. Jan Paweł II i Prezydent Lech Kaczyński.

TVP Polonia od 30 lat łączy Polaków na całym świecie. Jesteśmy dumni, że w tym roku, w Wigilię Bożego Narodzenia, możemy pokazać wyjątkowy koncert kolęd z udziałem m.in. polskich artystów mieszkających poza granicami kraju. Wiemy, że dla amerykańskiej Polonii koncert kolęd w Bazylice św. Jacka w Chicago był ogromnym przeżyciem. Cieszę się, że mogliśmy brać udział w tym wydarzeniu – mówi dyrektor TVP Polonia, Magdalena Tadeusiak.

Koncert kolęd „Chwała na wysokości a pokój na ziemi”, z udziałem Pary Prezydenckiej RP, zorganizowany został w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu. Wspólne kolędowanie przy rodzinnym wigilijnym stole zbliża, daje poczucie jedności i sprawia, że świąteczna modlitwa staje się pełniejsza. W tym szczególnym 2022 roku najpiękniejsze kolędy i pastorałki stają się wielkim zbiorowym wołaniem o pokój na świecie. W specjalnie przygotowanych aranżacjach wystąpią uznani muzycy, chóry góralskie, dzieci, harcerze oraz największe gwiazdy: Marek Piekarczyk, Kasia Cerekwicka, Pectus, Mateusz Ziółko, Kasia Moś, Olga Szomańska, 9 Siył, Anna Byrcyn, Hanka Rybka, Staszek Karpiel – Bułecka, Andrzej Lampert, Marysia Stachera, Chrystyna Sołowij. Koncert poprowadzi Ida Nowakowska-Herndon.

Sprawdź ofertę kanału TVP Polonia w PROGRAMIE TV

Koncert polskich kolęd i pastorałek „Gdy śliczna Panna Syna kołysała…” zorganizowany został we Fromborku, mieście, którego patronką jest Najświętsza Maria Panna, pod niebem Mikołaja Kopernika, którego 550 rocznica urodzin będzie obchodzona w przyszłym roku. W gotyckiej bazylice archikatedralnej, wpisanej na listę pomników historii wystąpią artyści polskich scen muzycznych: Katarzyna Cerekwicka, zespół Pectus, Piotr Cugowski, Łukasz Zagrobelny, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Krystian Ochman, Olga Szomańska, Kuba Badach, Olga Bończyk, Sławek Uniatowski, Halina Mlynkowa, Kasia Moś, Joanna Jakubas, orkiestra Kukla Band, Chór Music Everywhere z Gdańska, Chór Our Voice. Koncert poprowadzą: Anna Dereszowska i Tomasz Szczepanik.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *