Święto Niepodległości w Telewizji Polskiej

Transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, specjalne wydanie Kabaretowej Nocy Listopadowej, dokumenty i reportaże historyczne – to tylko niektóre z propozycji programowych na 11 listopada w telewizji publicznej.

Telewizja Polska towarzyszy Polakom we wszystkich znaczących wydarzeniach o charakterze społecznym i obywatelskim. Najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 r. niepodległości będzie również w tym roku żywo obecne na antenach TVP.

Najważniejszym wydarzeniem obchodów 11 listopada w Telewizji Polskiej będzie transmisja głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli najwyższych władz, wojska i Warszawiaków. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00, ale Jedynka zaprasza widzów od godzinie 11:40 do swojego studia, gdzie będzie gościć prof. Wojciecha Roszkowskiego, historyka PAN oraz dr Aleksandra Pawlickiego profesora historii z prestiżowego Liceum na Bednarskiej. Prowadzący program, Marek Zając, porozmawia ze swoimi gośćmi m.in. o różnych formach zaciekawienia młodych Polaków historią, w tym czy aplikacje wydarzeń historycznych na portalach Internetowych są dobrą pomocą w nauce. Uroczystość na Placu Piłsudzkiego będzie komentował Przemysław Babiarz wspólnie z mjr Mirosławem Dzięgielewskim. W rozmowach w studiu i felietonach zostaną przedstawione sylwetki Marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego. Uroczystości zakończy Marsz „Razem dla Niepodległej”, który sprzed pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego przejdzie ulicami Warszawy do pomnika Romana Dmowskiego. Marsz poprowadzi Prezydent RP Bronisław Komorowski. Transmisję głównych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z Pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie będzie można zobaczyć w TVP1/HD, TVP INFO, TVP Historia oraz TVP Polonia. Wcześniej (o godzinie 8:55) TVP1/HD zaprosi najmłodszych widzów na specjalne wydanie programu „Ziarno”, w którym postaramy się przybliżyć dzieciom wydarzenia i bohaterów narodowych z tamtych czasów.

TVP2/HD na 11 listopada zaplanowała transmisję widowiska kabaretowego z Tarnowa o godzinie 18:55 (część 1) i o godzinie 20:09 (część 2). Tegoroczna Kabaretowa Noc Listopadowa nawiązuje do początków II Rzeczpospolitej. W widowisku wystąpią m.in.: Kabaret Moralnego Niepokoju, kabaret Ani Mru Mru, Artur Andrus, Grupa MoCarta, kabaret Smile, kabaret Jurki, Marta Bizoń (aktorka teatru Ludowego w Krakowie), Arkadiusz Janiczek (aktor Teatru Narodowego w Warszawie) oraz Michał Szpak. Tego dnia w Dwójce o godzinie 9:25, 12:04, 13:47 i 16:15 będą krótkie wejścia antenowe, w czasie których dowiemy się co to za dzień i jakie wydarzenia historyczne kształtują symbolikę 11 listopada.

Z kolei TVP INFO o godzinie 14:00 zaprosi widzów na reportaż „Romeo i Julia z Łomży” opowiadający o tragicznej miłości 16 – letniej harcerki i 21 – letniego komendanta podziemia zbrojnego. Antena przez cały dzień, jak co roku, będzie na bieżąco informowała o najważniejszych wydarzeniach Święta Niepodległości.

11 listopada TVP Historia przygotowała niezwykle bogaty wybór filmów dokumentalnych i fabularnych, których tematem jest „polska droga do wolności”. TVP Historia pokaże również transmisję uroczystych obchodów narodowego święta oraz koncerty pieśni patriotycznych. O godzinie 10:00 pokaże dokument Marka Maldisa „Listopadowe dni”. Film prezentuje burzliwą historię Święta Niepodległości od roku jego ustanowienia. Autor wykorzystał bogate materiały ikonograficzne, archiwalne materiały filmowe i fonograficzne. O godzinie 13:10 dokument „Ignacy Paderewski – zarys biografii” Andrzeja Chiczewskiego, poświęcony zostanie sylwetce Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego muzyka, patrioty, polityka, pierwszego premiera w niepodległej Polsce. O godzinie 13:45 TVP Historia wyemituje dokument Ewy Szakalickiej „Błękitny generał” o generale Józefie Hallerze – dowódcy Armii Błękitnej, jednym z twórców polskiej niepodległości. Postać generała pokazano w aspekcie historycznym i współczesnym. TVP Historia o godzinie 14:25 wyemituje uroczysty koncert „Śpiewnik Polaka – pieśni patriotyczne i żołnierskie”. Podczas koncertu wystąpią: Stan Borys, Edyta Geppert, Jan Pietrzak, Maryla Rodowicz oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. „Spór o historię – Józef Piłsudski prawda i legenda” jest kolejną propozycją TVP Historia. Program Borysa Hassa przedstawia postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Marszałek budził skrajne emocje od uwielbienia do potępienia, dlatego zyskał przydomek polityka tragicznego. Kim był marszałek Piłsudski w dziejach naszego kraju? Kim stał się dla potomnych, gdy jego postać obrosła mitem? O godzinie 18:50 widzowie obejrzą dokument fabularyzowany, przybliżający sylwetkę Wojciecha Korfantego pt. „Kalendarium Historyczne – W pogardzie i chwale – Wojciech Korfanty”. Film pokazuje życie Wojciecha Korfantego, jego aktywność polityczną – pisma i przemowy, walkę o polskość Śląska oraz działalność na rzecz niepodległego państwa polskiego.

O godzinie 19:40 TVP Historia zaprasza na „Kalendarium Historyczne – Roman Dmowski – Współtwórca Niepodległej”. Program prezentuje sylwetkę twórcy Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego, znanego także pod nazwą Narodowej Demokracji. Po odrodzeniu niepodległego państwa polskiego, Stronnictwo przekształciło się w partię polityczną. Dmowski był nie tylko głównym ideologiem tego obozu politycznego, ale też jego niekwestionowanym przywódcą. Kolejne propozycja anteny związane z obchodami Święta Niepodległości to m.in.: film Jerzego Wójcika „Wrota Europy” opowiadający o ataku bolszewików na Polskę, dokument Sylwestra Kiełbiewskiego „Być równy innym – Wincenty Witos”, przybliżający sylwetkę jednego z bardziej znaczących polityków II Rzeczypospolitej, dokument Wincentego Ronisza „A jednak Polska 1918-1921” ukazujący działania władz polskich po odzyskaniu niepodległości, druga część uroczystego koncertu „Śpiewnik Polaka – pieśni ludowe i ze śpiewnika babuni” oraz program Tadeusza Kaczyńskiego zrealizowany z okazji obchodów 200-lecia Hymnu Narodowego „Polskie Hymny”.

TVP Polonia o godzinie 14:55 w 84. rocznicę premiery przedwojennej adaptacji wyemituje „Pana Tadeusza”. Wcześniej (o godzinie 11:00 i 13:15) antena pokaże w dwóch odsłonach relację z uroczystej premiery kinowej tego filmu. O godzinie 9:25 w TVP Polonia specjalne wydanie programu „Ziarno”, które wcześniej pokaże TVP1/HD.

W TVP Kultura o godzinie 14:30 w programie „Hala odlotów” będzie mowa o współczesnym obliczu patriotyzmu oraz o tym, jak kultura i sztuka odnoszą się do tych zagadnień.

11 listopada wydanie strony głównej portalu tvp.pl będzie poświęcone obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Na stronie dostępna będzie transmisja uroczystości na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. W specjalnie przygotowanym z tej okazji serwisie niepodleglapolska.tvp.pl znajdą się dokumenty, reportaże i wywiady związane ze obchodami rocznicowymi.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *