„Tajemnice wampirów” w Czwórce (zdjęcie)

Czy wampiry to fikcyjne postaci z ludowych opowieści, czy osobniki, które naprawdę istniały? Od czasu gdy w 1897 roku ukazało się pierwsze wydanie powieści Brama Stokera „Drakula”, historia najpopularniejszego wampira świata została przetłumaczona na 44 języki. To właśnie legendarny Hrabia Drakula najczęściej przychodzi na myśl, kiedy mowa o wampirach. Jednak mity o wampirach są znacznie starsze i występowały w różnych częściach świata – od Aten po Pekin – już na tysiąc lat przed najbardziej nam znaną transylwańską legendą.

Film „Tajemnice wampirów”, który będzie można zobaczyć w sobotnim paśmie dokumentalnym Czwórki (TV4), ukazuje, jak przedstawiano sobie postać wampira na przestrzeni dziejów i w obrębie różnych kultur na świecie. Eksperci programu analizują poszczególne mity i legendy, naświetlając ich genezę i znaczenie.

Dokument prezentuje też całą galerię historycznych postaci, które złowrogo zapisały się w pamięci kolejnych pokoleń i wyjaśnienie, dlaczego uznano je za wampiry. Wśród nich są Elżbieta Batory, zwana Krwawą Hrabiną oraz James Spalding, który podczas egzekucji przez powieszenie stracił przytomność, przez co uznano go za martwego. Spaldingowi udało się wydostać z grobu, a jego pojawienie się w miasteczku wywołało śmiertelne przerażenie…

Zdjęcie: Bettman Corbis
Zdjęcie: Bettman Corbis

„Tajemnice wampirów”

Emisja: sobota, 29 listopada, godzina 20:05

Źródło: Telewizja POLSAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *