„Dwa Teatry-Sopot 2016” w Telewizji Polskiej

W dniach 23-25 maja 2016 roku odbędzie się XVI Festiwal Teatru Polskiego Radia oraz Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry-Sopot 2016”. W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowani Stanisława Celińska i Henryk Talar. Organizatorami wydarzenia są: Telewizja Polska i Polskie Radio.

W konkursie Teatru Telewizji weźmie udział dwanaście spektakli reprezentujących trzy sceny Telewizji Polskiej: poniedziałkowy Teatr Telewizji w TVP1, Studio Teatralne Dwójki oraz teatr w TVP Kultura.

Połowę konkursowych spektakli stanowią oryginalne inscenizacje telewizyjne, pozostała część to twórcze przeniesienia przedstawień teatralnych. Pięć spektakli to realizacje klasyki polskiej, w tym przedpremierowy pokaz „Męża i żony” Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta.

Konkursowe spektakle telewizyjne będą oceniane przez jury w składzie: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Olgierd Łukaszewicz, Adam Orzechowski, Wojciech Tomczyk, Kalina Zalewska. Konkursowe słuchowiska radiowe będą oceniać: Dorota Buchwald, Agnieszka Lipiec-Wróblewska, Maria Pakulnis, Krzysztof Gordon oraz Antoni Libera. Po raz pierwszy w historii festiwalu zostaną przyznane nagrody publiczności w kategorii spektakli Teatru Telewizji i słuchowisk radiowych.

Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu są: Ewa Millies-Lacroix ze strony Telewizji Polskiej i Janusz Kukuła z Polskiego Radia.

W repertuarze imprez towarzyszących znajdą się m.in. słuchowiska i spektakle telewizyjne ujęte w cykle: „Dwa Teatry Różewicza”, „Zawsze Szekspir”. W 25. rocznicę śmierci przypomniana zostanie postać Wizjonera z Sopotu Jerzego Afanasjewa. Przypomniany będzie także związany z Teatrem Telewizji dorobek Marcina Wrony. „Ich czworo”, ostatni spektakl zmarłego niedawno reżysera znajdzie się w konkursie telewizyjnym.

Rok Henryka Sienkiewicza zostanie uczczony wydarzeniem pt. „Dwa Teatry czytają Sienkiewicza”. Nowele noblisty pojawią się w interpretacjach znamienitych aktorów: Marii Pakulnis, Ignacego Gogolewskiego oraz Sławomira Orzechowskiego. Ponadto ze studia TVP w Gdańsku zaplanowano transmisję spektaklu „Krzyżacy” Teatru Miniatura z Gdańska w ramach Internetowego Teatru dla Szkół.

Nie zabraknie także spotkań z gwiazdami. W Państwowej Galerii Sztuki miłośnicy teatru będą mieli okazję spotkania z Krystyną Jandą, Małgorzatą Kożuchowską, Haliną Łabonarską, Henrykiem Talarem, Andrzejem Zielińskiem oraz Arturem Żmijewskim.

Gala Otwarcia Festiwalu połączona z wręczeniem Wielkiej Nagrody odbędzie się 23 Maja i będzie transmitowana w TVP Kultura oraz w TVP Gdańsk o godzinie 20:00 (retransmisja w TVP2 HD o godzinie 22:50 i 24 maja w TVP Polonia o godzinie 15:30). Galę uświetni koncert zespołu „Kobiety”.

Z kolei Gala wręczenia nagród i zakończenie festiwalu „Dwa teatry – Sopot 2016” odbędzie się 25 maja. W części artystycznej będzie można zobaczyć aktorów Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Transmisja w TVP Kultura i w TVP Gdańsk o godzinie 20:00, zaś retransmisja – o godzinie 23:20 w TVP1 HD oraz 27 maja w TVP Polonia o godzinie 15:20.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *