Trzy dni z dokumentem NASCAR w Sportklubie

Na początku maja Sportklub zaprezentuje fanom sportów motorowych trzy niezwykłe dokumenty wprost z serii NASCAR. Przez trzy wieczory kibice będą mieli okazję poznać największą serię amerykańskich wyścigów z nieco innej niż zazwyczaj strony.

Sprawdź ofertę kanału Sportklub w PROGRAMIE TV

W związku z pandemią koronawirusa i zawieszeniem wszystkich serii wyścigowych za Oceanem, NASCAR przygotowało dla wiernych widzów niezwykłą niespodziankę – serię filmów dokumentalnych, ukazujących tę prestiżową serię od środka. Produkcje te w naszym kraju można oglądać w telewizji Sportklub. Stacja już na początku maja wyemituje trzy z nich.

„NASCAR Decades 90’s” to film ukazujący ostatnią dekadę ubiegłego wieku przez pryzmat rywalizacji w NASCAR. Lata 90. to jedne z najbardziej intrygujących, ekscytujących i wyjątkowych chwili w historii tej dyscypliny. W filmie pokazane zostaną m.in. zabawne epizody z udziałem Kyle’a Petty’ego z wyścigu na Daytona International Speedway, a także próby podboju Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni NASCAR w latach 1996-98 gościło na torach Twin Ring Motegi i Suzuka Circuit, a da wszystkich startujących w tych rundach kierowców była to niezwykła przygoda. W „NASCAR Decade’s 90’s” o wydarzeniach sprzed ponad 20 lat opowiedzą wszyscy najważniejsi zawodnicy, stający do rywalizacji zarówno wówczas, jak i z powodzeniem radzący sobie na owalnych torach obecnie, m.in. Denny Hamlin, Martin Truex Jr., Tony Stewart, Dale Earnhardt Jr. i Jeff Burton. Premiera filmu 6 maja o godz. 21.00 w Sportklubie.

„Unrivaled: Earnhardt vs Gordon” to z kolei 60-minutowy dokument ukazujący zaciekłą rywalizację dwóch największych kierowców w historii NASCAR: siedmiokrotnego mistrza Dale’a Earnhardta i czterokrotnego czempiona, Jeffa Gordona. – Rywalizacja między nimi istniała od zawsze – mówił tuż po premierze filmu Charlie Dixon z FOX Sports – Nawet jeśli ktoś nie interesował się wyścigami, doskonale znał tę dwójkę. Ludzie byli podekscytowani, gdy ich ścieżki przecięły się na torze, a także tym, jak dalej potoczyły się ich losy. Dokument dokładnie ukazuje jedną z najbardziej zaciekłych, ale i urzekających rywalizacji w historii NASCAR. Earnhardt i Gordon na torze byli zagorzałymi przeciwnikami, a jednocześnie ludźmi, którzy skrajnie się różnili. Dzieliło ich pochodzenie, styl jazdy, wyczucie mody, a nawet podejście do malowania samochodu – trudno byłoby znaleźć dwie osobowości tak bardzo różniące się od siebie. Produkcja NASCAR dokładnie ukazuje te niuanse, analizuje, przedstawia fakty i wyciąga na światło dzienne dużo nieznanych wcześniej informacji. Jak mówi jeden z dwóch głównych bohaterów filmu, Jeff Gordon: – Praca nad tym projektem przyniosła wiele niezapomnianych chwil, przypominała mi jak zaciętym konkurentem był Dale i jak często używał swojego zderzaka, aby pokazać mi kto rządził na torze. Pozwoliła też jednak przypomnieć sobie, że poza torem – choć właściwie sam nie wiem dlaczego – Dale wziął mnie pod swoje skrzydła, aby nauczyć mnie jak najwięcej o biznesowej stronie naszego sportu. Premiera Unrivaled: Earnhardt vs Gordon już 7 maja o godz. 21:00 w Sportklubie.

Ostatni z trzech pierwszych dokumentów o NASCAR, które widzowie zobaczą w Sportklubie to „Beyond the Wheel”, którego emisja zaplanowana jest 8 maja o godz. 21.00. To trzy niezwykle intrygujące historii, poruszające serca i umysły nie tylko fanów motorsportu. Odkryjemy w nim m.in. jak 25 lat po tragicznej śmierci legendarnego kierowcy NASCAR, Davey’a Allisona, ze stratą radzą sobie jego najbliżsi – rodzina, przyjaciele i fani. Opowiadają oni o wydarzeniach z 1993 roku i o tym, jak ucierpieli wskutek tragicznego wypadku, o którym opowiadała cała Ameryka. Druga część filmu to reportaż o grupie 40 niesłyszących fanów NASCAR, którzy wszystkie emocje odbierają bez jednego z najsilniejszych zmysłów – słuchu. Dla nich percepcja wyścigów jest zupełnie inna niż dla niemal każdego z nas. Rokrocznie cała grupa bierze udział w All-Star Race i w filmie opowie, jak postrzega jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń za Oceanem wykorzystując przy tym zaledwie cztery zmysły. Ostatnia część dokumentu to historia Janet Guthrie, pierwszej kobiety, która przełamała barierę płci i stanęła na torze do równej walki z mężczyznami. Ekscytujący obraz przedstawia jak – jako pierwsza kobieta w historii – w latach 70. ubiegłego wieku zdołała zakwalifikować się zarówno do prestiżowego Daytona 500, jak i Indianapolis 500.

Źródło: Media Production

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *