Trzy nowe serie motosportowe w Motowizji

2018 rok owocuje aż trzema nowymi seriami, które śledzić będą mogli widzowie Motowizji. Dla fanów rajdów stacja proponuje relacje z FIA ERC (European Rally Championship) – Rajdowych Mistrzostw Europy z silną reprezentacją polskich kierowców. Ci, którzy wolą rywalizację na torze będą mogli przyglądać się walce w FIA WTCR – World Touring Car Cup, a dla wielbicieli motocykli Motowizja pokaże relacje z FIM EWC (Endurance World Championship) – Motocyklowych Długodystansowych Mistrzostw Świat, w których startują dwa polskie zespoły.

Śledź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Motowizja

FIA ERC – Rajdowe Mistrzostwa Europy

FIA ERC to seria rajdowa złożona z 8 rund stanowiących połączenie rajdów zarówno asfaltowych, jak i tych rozgrywanych na luźnej nawierzchni. Załogi będą rywalizować na Azorach, na Cyprze czy pod Rzymem oraz w legendarnych wręcz rajdach takich jak Rajd Polski, Rajd Akropolu czy Rajd Barum. Mistrzostwa Europy stanowią wspaniałą platformę do promocji młodych talentów.

ERC jest już nazywane „wyjazdowymi mistrzostwami Polski” ze względu na ilość polskich załóg, które tam startują. Ostatnie trzy sezony należały do Kajetana Kajetanowicza i jest on jedynym kierowcą, który został rajdowym mistrzem Europy trzy razy z rzędu. Czterokrotny rajdowy mistrz Polski rywalizował w 2017 roku z innymi mistrzami Polski, Grzegorzem Grzybem czy Łukaszem Habajem. Aleks Zawada rywalizował o tytuł młodzieżowego mistrza Europy w kategorii U27 i już zapowiedział, że spróbuje w tym roku ponownie. O tytuł rajdowego mistrza Europy zamierzają powalczyć urzędujący rajdowy mistrz Polski Filip Nivette, oraz znany z rajdowych mistrzostw świata Hubert Ptaszek.

W tym sezonie FIA ERC rusza w marcu. Pierwsza impreza w kalendarzu to Rajd Azorów, który odbędzie się 22-24 marca.

FIA WTCR – rywalizacja na torze

FIA WTCR to najwyższa rangą seria wyścigowa dla samochodów turystycznych. Powstała w 2015 i szturmem podbiła świat motosportu. Opiera się ona na autach wyścigowej kategorii TCR. Autami TCR ścigają się kierowcy nie tylko w Europie, ale także w Azji i USA. O popularności tej klasy najlepiej jednak świadczy ilość dostępnych modeli aut. Kierowcy mają do dyspozycji ponad 10 różnych modeli, w tym takie samochody jak Seat Leon, Volkswagen Golf, Honda Civic, Peugeot 380 czy Hyundai i30. W FIA WTCR będzie można oglądać najlepszych kierowców samochodów turystycznych na świecie. Na ten moment znamy lokalizacje 9 z 10 rund nadchodzącego sezonu. Wśród nich znajdują się tory powszechnie lubiane jak Zandvoort i Suzuka, uliczne w marokańskim Marrakeszu oraz portugalskim Vila Real, a także legendarne i budzące szacunek wielu kierowców i kibiców Nordschleife i Guia Circuit w Makau, gdzie odbędzie się finał sezonu.

FIA WTCR startuje wiosną. Pierwszy wyścig odbędzie się 7-8 kwietnia w Marrakeszu.

FIM EWC – Motocyklowe Długodystansowe Mistrzostwa Świata

Weekend EWC składa się z jednego, bardzo długiego wyścigu. Trzy z pięciu rund (Slovakiaring, Oschersleben i Suzuka) mają ośmiogodzinne wyścigi, a podczas Bol d’Or czy w Le Mans załogi ścigają się przez dwadzieścia cztery godziny. Z tego względu na jednym motocyklu jedzie trzech bądź czterech kierowców. Tutaj własne ego trzeba schować do kieszeni, liczy się dobro całej ekipy. W serii startują drużyny ze wsparciem fabrycznym od Yamahy czy Hondy, a na ostatni wyścig sezonu, Suzuka 8 Hours, wielcy producenci motocykli wystawiają swoje własne zespoły wysyłając kierowców znanych z MotoGP czy World Superbike.

W EWC udział biorą dwa polskie zespoły – Team LRP Poland oraz Wójcik Racing Team. Oba ścigają się w topowej klasie Formula EWC. W barwach Team LRP Poland jeździ m.in. wielokrotny motocyklowy mistrz Polski Paweł Szkopek, który ma na swoim punkcie także punkty w mistrzostwach świata Superbike. Jego brat, Marek, jeździ natomiast w Wójcik Racing Team. Oba zespoły zdążyły już pokazać się z dobrej strony i w 2016 roku Team LRP Poland zdobył siódme miejsce w wyścigu na Oschersleben, a rok później miał trzecią pozycję na starcie.

FIM Endurance WCH wyścig inauguracyjny sezonu 2017/2018 Bol d’Or miał miejsce we wrześniu 2017r. (Motowizja w grudniu pokazywała podsumowanie wyścigu oraz magazyn „Za kulisami wyścigu”). Kolejna runda 24 Heures Moto, zaplanowana jest na 21-22 kwietnia.

Rywalizację z każdej serii Motowizja zaprezentuje w poniedziałki, w godzinnych podsumowaniach każdej rundy, uzupełniając je komentarzem polskich zawodników.

Źródło: Motowizja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *