3 maja 2007 roku TVP Historia rozpoczęła nadawanie od debaty o Konstytucji 3 maja. Dziś jest to najchętniej oglądany w Polsce kanał poświęcony historii i drugi wśród kanałów dokumentalnych. W styczniu br. trzy pierwsze miejsca wśród najchętniej wybieranych programów wszystkich stacji dokumentalnych zajęły pozycje TVP Historia.

Widzowie TVP Historia deklarują, że powodami, dla których wybierają tę antenę są: programy poruszające interesujące tematy (52%), najciekawsza oferta programowa (51%), programy, z których można się dużo dowiedzieć, poszerzają wiedzę (43%).

Przez te siedem lat TVP Historia przypominała o ważnych rocznicach, zapomnianych faktach i historiach, analizowała procesy historyczne, a przede wszystkim była i jest ważnym miejscem debaty historycznej.

Spośród oferty programowej stacji warto zwrócić uwagę na:
– “Spór o historię”, gdzie najwybitniejsi polscy historycy prezentują wyniki swoich badań i podejmują kontrowersyjne tematy;
– “Exlibris”, jedyny w Polsce program poświęcony wyłącznie książkom historycznym;
– “Flesz historii” – magazyn informacyjny o najciekawszych wydarzeniach związanych z historią;
– “Cafe historia” – rozmowy o aktualnych wydarzeniach w kontekście historycznym;
– cykl “Koło historii”, czyli reportaże o takich aspektach historii Polski i Europy, które dotąd nie były podejmowane przez realizatorów telewizyjnych.

TVP Historia była patronem już ponad 100 ważnych imprez i wydarzeń, od rekonstrukcji bitew po obchody rocznicowe czy naukowe konferencje. Od 2008 roku jako jedyna stacja telewizyjna w Polsce relacjonuje rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem, w 2012 roku wspólnie z Centrum Kultury Filmowej w Zamościu organizuje festiwal filmów o historii.

Dzięki współpracy z ambasadą USA TVP Historia po raz pierwszy dla widzów w Polsce wyemitowała w styczniu 2012 roku legendarne show z roku 1982 “Żeby Polska była Polską” przygotowane za oceanem, które było wyrazem wsparcia dla Polaków po wprowadzeniu stanu wojennego i które obejrzało 185 milionów widzów na całym świecie. W 2014 roku efektem współpracy z ambasadą Ukrainy była premierowa emisja w Polsce dokumentalnego filmu “Wielki Głód”, a dzięki współpracy z Niemcami – polscy widzowie mogli oglądać na żywo relację z obchodów 200. rocznicy Bitwy Narodów pod Lipskiem.

Przez siedem lat TVP Historia wyprodukowała ponad 70 historycznych filmów dokumentalnych i reportaży, poruszających tematy od prahistorii Polski po najnowsze dzieje, zdobywając za nie liczne nagrody. Warto wspomnieć, że były wśród nich m.in.: “Okruchy rozbitego dzbana” (reż. Jędrzej Lipski, Piotr Mielech), “Famadihana” (reż. Tomasz Rudomino), “Fotograf partyzantów” (reż. Wiesław Paluch), “Grupy oporu” (reż. Maria Dłużewska), “W pogardzie i chwale Wojciech Korfanty” (reż. Aleksandra Fudala-Barańska) czy “Trzcianica – Karpacka Troja” (reż. Zdzisław Cozac), “Rok 1863” (reż. Przemysław Bednarczyk), “Poezja i maszyny – Hipolit Cegielski” (reż. Jacek Kubiak), “Zapomniany generał – Tadeusz Jordan Rozwadowski” (reż. Piotr Boruszkowski), “Delegat Jan Piekałkiewicz” (reż. Hanna Etemadi) oraz “Legenda 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej” (reż. Maria Wiśnicka, Andrzej Wyrozębski).

Stale obecne w TVP Historia są audycje, które w ciągu 60 lat historii TVP zyskiwały największe zainteresowanie widzów, a dziś stanowią unikatowe dokumenty swoich czasów: “Sensacje XX wieku”, “Szansa na sukces”, “Dziennik Telewizyjny”, “Sonda”.

Źródło: Telewizja Polska