TVP i Discovery z koproducją „Polscy ratownicy w Nepalu”

„Polscy ratownicy w Nepalu” to film dokumentalny poświęcony heroicznej pomocy polskich strażaków w Nepalu, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Discovery Channel. Działania Ciężkiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP – HUSAR POLAND, udokumentowane przez reportera TVP INFO Rafała Stańczyka, są pierwszą tak znaczącą koprodukcją obu nadawców. Materiał filmowy będą mieli okazję zobaczyć już niebawem widzowie TVP INFO i Discovery Channel.

Składająca się z 81 osób grupa polskich strażaków, była jedną z najliczniejszych, które przybyły na ratunek Nepalczykom poszkodowanym w trzęsieniu ziemi 25 kwietnia 2015 roku. Polscy ratownicy przez kilka dni z wielkim zaangażowaniem przeszukiwali ruiny i gruzowiska w nadziei, że odnajdą żywych ludzi. Ich pracę udokumentował Rafał Stańczyk wraz z ekipą filmową TVP INFO, co było punktem wyjścia do stworzenia dokumentu „Polscy ratownicy w Nepalu”.

Discovery zawsze starało się pokazywać ludzi z pasją, których postawy mogą inspirować innych do działania. Dlatego też tak bardzo zainteresowała nas historia polskiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej, która nie zważając na niebezpieczeństwo, wyruszyła z Polski, aby nieść bezinteresowną pomoc ofiarom kataklizmu po drugiej stronie świata. Cieszę się, że zjednoczyliśmy nasze siły z TVP, aby bliżej pokazać wkład polskich ratowników w pomoc poszkodowanym Nepalczykom – podkreśla Olgierd Dobrzyński, Country Manager Central Europe, Discovery Networks CEEMEA.

Nasi reporterzy relacjonują najważniejsze zdarzenia z całego świata. Dzięki zaangażowaniu ekip filmowych TVP Polacy mieli okazję śledzić zarówno niedawne wydarzenia w Nepalu, jak i ogrom tragedii, która kilka lat temu dosięgnęła Haiti. Misją TVP jest zapewnienie polskim widzom dostępu do ważnych, bieżących informacji, a współpraca z Discovery pozwala dotrzeć do jeszcze szerszego grona widzów. Dokument „Polscy ratownicy w Nepalu” to wzruszający film, który powinien obejrzeć każdy, by wiedzieć i nie zapomnieć zarówno o samym zdarzeniu, jak i zaangażowaniu polskich strażaków w pomoc na miejscu tragedii – mówi Tomasz Sandak, Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP – HUSAR POLAND jest jedną z kilkunastu na świecie, które dysponują odpowiednim sprzętem ratunkowym oraz psami szkolonymi do poszukiwania ludzi. Strażacy z Polski biorą udział w misjach, ratując ludzi i wspomagając poszkodowanych w wyniku kataklizmów, takich jak trzęsienie ziemi w Nepalu, czy tsunami na Haiti. Członkowie grupy dalecy są od przypisywania sobie tytułu bohaterów, którymi bez wątpienia są. Z unikatowego dokumentu wyprodukowanego przez Telewizję Polską i Discovery Networks dowiedzieć się będzie można, jak znoszą ciężkie warunki na miejscu tragedii, z dala od bliskich, co czują, gdy narażają własne życie oraz zobaczyć jak, przy pomocy wyszkolonych labradorów oraz specjalnego sprzętu codziennie przeszukiwali gruzowiska w nadziei, że odnajdą żywych ludzi. W dokumencie widzowie zobaczą unikatowe zdjęcia z akcji poszukiwawczej, kręcone przy użyciu zaawansowanego sprzętu filmowego.

W filmie dokumentalnym „Polscy ratownicy w Nepalu” znajdziemy także informacje eksperckie o aktywności sejsmicznej w rejonie Nepalu i potrzebie konstruowania budynków z uwzględnieniem zagrożenia trzęsieniem ziemi. Na temat mentalności Nepalczyków oraz ich stosunku do życia i śmierci wypowie się Lama buddyjski.

„Polscy ratownicy w Nepalu”

Emisja: czerwiec, TVP INFO

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *