TVP i niemiecka rbb ruszyły z produkcją serialu „Telefon 110”

Telewizja Polska i niemiecka telewizja publiczna Rundfunk Berlin Brandenburg (rbb) współpracują przy produkcji nowej edycji serialu telewizyjnego „Telefon 110” („Polizeiruf 110”) z udziałem polskich aktorów. Premiera pierwszego odcinka planowana jest na grudzień 2015 roku.

Zdjęcia rozpoczęły się 13 lipca 2015 roku, a zakończą się 12 sierpnia 2015 roku. Będzie to pierwszy odcinek nowej serii, której akcja toczy się w miastach przy granicy polsko-niemieckiej: w Słubicach, we Frankfurcie nad Odrą oraz w Świecku, gdzie działa polsko-niemiecka jednostka policji.

W serialu wystąpią polscy aktorzy: Danuta Stenka, Robert Gonera, Bartek Świderski i Barbara Wysocka. Parę policyjnych komisarzy śledczych zagrają Maria Simon i Lucas Gregorowicz. Reżyserem filmu jest Jakob Ziemnicki, niemiecki twórca polskiego pochodzenia.

Cieszę się, że współpracujemy z niemiecką stacją Rundfunk Berlin Brandenburg. To renomowany nadawca. Będziemy mieli okazję do wymiany doświadczeń i do rozmowy o ewentualnych dalszych wspólnych projektach. „Telefon 110” to serial z ponad czterdziestoletnią historią. Polscy widzowie mogą pamiętać odcinki emitowane przez TVP jeszcze w latach 70. i 80. Istotne jest, że z polskiej strony udało się pozyskać znakomitych, popularnych aktorów, co gwarantuje wysoki poziom artystyczny i zainteresowanie widzów – powiedział Juliusz Braun, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.

Nasza nowa serialowa ekipa przekracza granicę w sensie dosłownym – powstaje bowiem nowa polsko–niemiecka grupa dochodzeniowa. Maria Simon – jako nadkomisarz śledczy Olga Lenski – spotyka nowego kolegę Adama Raczka, granego przez Lukasza Gregorowicza. Ich dochodzenie – prowadzone po obu stronach Odry – rozpoczyna, zaproponowany przez rbb – nowy rozdział w długiej historii tego serialu kryminalnego. Nasze koleżanki i nasi koledzy z Telewizji Polskiej służą nam radą i pomocą przy początkowych pracach realizacyjnych filmu. Niezmiernie nas to cieszy! – powiedział Dagmar Reim, Dyrektor Generalna Rundfunk Berlin Branderburg:

„Telefon 110” to niemiecki serial kryminalny produkowany od 1971 roku. Każdy odcinek serialu to odrębny epizod z działań policji kryminalnej w Niemczech. Główne akcenty położone są na kontekst społeczny zbrodni oraz aspekty psychologiczne, czyli mentalność sprawców, ich motywy, odczucia ofiar. „Telefon 110” emitowany jest w niedziele przez pierwszy kanał niemieckiej telewizji publicznej Das Erste (ARD) i gromadzi kilka milionów widzów, co daje stacji ponad 23% udziałów w rynku.

Niektóre odcinki serialu były już emitowane w Telewizji Polskiej w latach 70. i 80. XX wieku. W 1973 i 1974 roku w kilku odcinkach serialu zagrali polscy aktorzy: Emil Karewicz, Teresa Lipowska i Wiesława Niemyska, a w 2008 roku w jednym z odcinków gościnnie wystąpiła Agata Buzek.

Rundfunk Berlin Brandenburg (rbb) jest publicznym nadawcą radiowo-telewizyjnym. Tworzy program dla Berlina i graniczącej z Polską Brandenburgii. Ponadto wraz z innymi ośmioma stacjami regionalnymi tworzy najważniejszy ogólnoniemiecki kanał telewizyjny Das Erste (ARD).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *