TVP ukarana za ukryty przekaz handlowy

30 grudnia 2015 roku Przewodniczący KRRiT nałożył karę w wysokości 60 000 zł na Telewizję Polską, nadawcę programu TVP2, za emisję ukrytego przekazu handlowego.

Przeprowadzona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji analiza audycji wyemitowanej 20 stycznia o godzinie 21:38 w programie TVP2, wykazała naruszenie art. 16c pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

Audycja wyemitowana poza blokiem reklamowym zawierała nieoznaczone jako przekaz handlowy treści o jednoznacznie promocyjnym charakterze, co wprowadzało widzów w błąd.

Wymierzając karę, KRRiT uwzględniła przesłanki ustawowe, określone w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, tj. zakres i stopień szkodliwości naruszenia oraz możliwości finansowe nadawcy.

Przy ocenie zakresu i stopnia szkodliwości naruszenia organ wziął pod uwagę fakt, iż naruszenie miało miejsce w audycji emitowanej w programie powszechnie dostępnym w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej oraz jego wysoką oglądalność, plasującą go w czołówce programów telewizyjnych w Polsce. Dodatkowo uwzględniony został fakt, że naruszenie nastąpiło w programie nadawcy publicznego.

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *