TVP1 HD z ofertą na Wielkanoc 2015

W Wielkanoc Jedynka zaprasza widzów na transmisje uroczystości kościelnych, filmy dokumentalne i fabularne, m.in.: „Życie po cudzie” (reż. Krzysztof Tadej), „Święta z sąsiedztwa. Joanna Beretta Molla” (reż. Mirosław Krzyszkowski), „Zabić Jezusa” (reż. Christopher Menaul.) W świątecznym okresie TVP1 HD wyemituje także pilotażowy odcinek kolejnej serii programu „Rolnik szuka żony”.

WIELKI PIĄTEK

„Kuchnia papieska”
W programie opowieść o rodzinie, jedzeniu, a także spojrzenie na rodzinę Wojtyłów. Autorzy przedstawią symbolikę stołu: jako miejsce spotkań Polaków, całej rodziny. Stół powinien wiązać Polaków, którym coraz trudniej się rozmawia. Dlaczego warto tworzyć taki stół? Dlaczego powinniśmy rozmawiać przy stole? Poprzez wspólne zasiadanie do stołu nawiązuje się bliższe relacje z dziećmi. Kuchnia to miejsce najczęstszych rozmów Polaków, a także miejsce chętnie wybierane przez gości. Spotkanie w Wadowicach, w kuchni domu Ojca Świętego, gdzie były przygotowywane posiłki rodziny Wojtyłów.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 8:45

„Życie po cudzie” – PREMIERA
Film dokumentalny o wyjątkowych losach kilku osób, które doświadczyły cudownych zdarzeń lub były świadkami cudów. To osoby nagle i trwale uzdrowione; według lekarzy nie powinny żyć. To również opowieść jednego z najbardziej znanych polskich kardiochirurgów, który był świadkiem zdarzeń niewytłumaczalnych z naukowego punktu widzenia. Dalmara Kozioł po wypadku samochodowym, w którym straciła męża i syna, była w stanie agonalnym (cud został zbadany przez lekarzy z Watykanu i uznany w procesie beatyfikacyjnym ks. abp. Szczęsnego Felińskiego). Prof. Bogumiła Jędrzejewska, biolog z Białowieży, była w zaawansowanej ciąży, kiedy dowiedziała się, że jej dziecko nie przeżyje porodu, a ona sama znalazła się na skraju życia i śmierci. Po modlitwach za wstawiennictwem s. Urszuli Ledóchowskiej została uzdrowiona, a dziecko urodziło się zdrowe. Ks. Feliks Folejewski, duszpasterz Rodziny Rodzin, przeżył trzy zawały serca i ciężką operację na sercu. Podkreśla, że swoje życie zawdzięcza wstawiennictwu s. Faustyny Kowalskiej i Bożemu Miłosierdziu; Gabriel Czaja, student Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w dzieciństwie cudownie uzdrowiony za wstawiennictwem matki Zofii Czeskiej. Prof. Kazimierz Suwalski, kardiochirurg, jest lekarzem od 46 lat, przeprowadził wiele operacji na otwartym sercu, opowiada o niewytłumaczalnych z naukowego punktu widzenia zdarzeniach w czasie operacji.
Premiera: piątek, 3 kwietnia, godzina 20:20

„Droga Krzyżowa – Transmisja z Watykanu”
Nabożeństwo tradycyjnie odbędzie się w ruinach rzymskiego Koloseum niedaleko Watykanu. Będzie to trzecia Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża jest odprawiana w Koloseum. W czasie nabożeństwa papież niesie ze sobą drewniany krzyż upamiętniający mękę Chrystusa. Uczestnicy Drogi Krzyżowej zatrzymują się przy 14 stacjach.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 21:00

WIELKA SOBOTA

„Święta z sąsiedztwa. Joanna Beretta Molla” – PREMIERA
To pierwszy polski dokument z niezwykłymi zdjęciami dokumentalnymi i fabularyzowanymi scenami z życia świętej, której historia zmieniła spojrzenie na miłość między dwojgiem ludzi, macierzyństwo oraz istotę świętej codzienności dostępnej każdemu z nas. O swojej kanonizowanej mamie opowiadają jej żyjące wciąż dzieci, znajomi oraz grono osób różnych zawodów i w różnym wieku (z Włoch i Polski), które zafascynowała swoim urokiem świętej z sąsiedztwa. Św. Joanna Beretta Molla jest postacią niezwykłą dla współczesnego świata. Matka, zakochana żona, wielbicielka muzyki, górskich wycieczek, rodzinnego życia, lekarka, przyjaciel, człowiek, który wobec wyborów ostatecznych stanął po stronie życia, poświęcając swoje. Także historia jej kanonizacji i towarzyszącemu temu wydarzeniu fakty tworzą interesującą opowieść o ludziach, których wiara i cud na miarę XX w. zmienił ich życie. Kanonizowana w obecności męża oraz swoich dzieci szybko zdobywa serca ludzi na całym świecie. Polska stała się jednym z krajów, gdzie działanie jej świadectwa zbiera wielkie owoce. Można powiedzieć, że Polacy w szczególny sposób pokochali świętą Joannę, która mogłaby być po prostu znajomą panią doktor z sąsiedztwa. Ta tak zwyczajna kobieta potrafi jednak wiele. Teraz jako święta kościoła katolickiego zmienia życie tych, do których jest tak podobna. Film wzbogacają bogate archiwalia (w tym filmy 8 mm) z archiwum rodziny Molla oraz filmowa relacja z kanonizacji dokonanej przez Jana Pawła II, podczas której papież Polak spotkał się z mężem świętej i jej dziećmi. Była to ostatnia święta, którą wyniósł na ołtarze Jan Paweł II.
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 10:25

„Okrasa łamie przepisy – Niezwykłe dania z ryb” – PREMIERA
Tym razem Karol Okrasa wyruszy do Iławy, gdzie w miejscowym hotelu szefem kuchni jest jego przyjaciel – Grzegorz Labuda. Pan Grzegorz jest autorem książek kulinarnych o dawnej kuchni polskiej. Wspólnie z Karolem zaproszą widzów na historyczne dania z Iławy i regionu Pomorza, gdzie Grzegorz Labuda spędził dzieciństwo. Pierwszą potrawą będzie słynny iławski węgorz na niebiesko, duszony w warzywach, z sosem holenderskim. Na węgorza na niebiesko do restauracji w iławskim ratuszu przed pierwszą wojną światową przyjeżdżali smakosze z dalekiego Królewca i Berlina. Druga propozycja, inspirowana kuchnią kaszubską, to marynowane śledzie z wątróbką z dorsza. A trzecia potrawa, również z Pomorza, to smażone policzki dorszowe z selerem. Jak będą wyglądać takie dania? Widzowie zobaczą w programie.
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 13:30

„Gliniarz w przedszkolu” – PREMIERA
John Kimble musi pojmać niezwykle groźnego przestępcę. Aby tego dokonać musi dotrzeć do jego byłej żony, która jest jedyną osobą mogącą znać miejsce pobytu kryminalisty. Żeby nie wzbudzić niczyich podejrzeń, Kimble przyjmuje pracę w przedszkolu, do którego uczęszcza syn przestępcy
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 17:30

„Zabić Jezusa” – PREMIERA
Film powstał na podstawie bestsellerowej książki pod tym samym tytułem. Zrealizowano go z pieczołowitością i dbałością o realia (zdjęcia kręcono w Maroku), w międzynarodowej obsadzie. Film przedstawia życie Jezusa Chrystusa od urodzenia do śmierci ze szczególnym naciskiem na tło historyczne i społeczne wydarzeń, na knowania i spiski w trójkącie: namiestnik rzymski Poncjusz Piłat tetrarcha Galilei i Perei, Herod Antypas z ambitną żoną Herodiadą, świątynni kapłani na czele z Kajfaszem. Ich działania doprowadziły do uwięzienia, osądzenia, skazania i zabicia niewygodnego dla wszystkich stron Jezusa z Nazaretu.
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 20:35

„Rozmowa z księdzem kardynałem Kazimierzem Nyczem”
Tradycją wielu lat na zakończenie Wielkiego Postu w Wielką Sobotę przedstawiciele kościoła katolickiego wygłaszają orędzie wielkanocne. W tym roku będzie ono miało charakter szczególnej rozmowy. Z Jego Eminencją kard. Kazimierzem Nyczem rozmawiać będzie Krzysztof Ziemiec. Rozmowa odbędzie się w szczególnym miejscu – Międzynarodowym Seminarium Duchownym Redemptoris Misso w Warszawie. Tematem rozmowy będzie wyjątkowość świąt wielkanocnych w tradycji polskiej.
Emisja: sobota, 4 kwietnia, godzina 20:20

WIELKANOC

„Transmisja z Watykanu mszy świętej Zmartwychwstania Pańskiego oraz błogosławieństwo Urbi et Orbi”
Transmisja mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną oraz uroczyste błogosławieństwo Urbi et Orbi – Miastu i Światu – wygłaszane przez papieża Franciszka.
Emisja: niedziela, 5 kwietnia, godzina 10:00

„Santo Subito – Nasz Święty”
Postulator ks. Stanisław Oder tłumaczy przebieg procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. O życiu i śmierci papieża opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Dziwisz, Mieczysław Mokrzycki, Emery Kabongo (sekretarze), Rene Samuel Sirat (dawny naczelny rabin Francji, który brał udział w ekumenicznych spotkaniach w Asyżu i był obecny podczas wizyty Ojca Świętego przy ścianie płaczu w Jerozolimie), Birthe Lejeune (żona profesora, specjalnego wysłannika papieża do Breżniewa), Henryk Woźniakowski (wydawca osobistych notatek Jana Pawła II) oraz Marie-Germaine (mała siostra Jezusa, która mieszkała w Krakowie na przełomie lat 50. i 60. i dla której ks. Karol Wojtyła był spowiednikiem i ojcem duchowym). Ilustracją do ich wspomnień są materiały archiwalne, przeplatane sekwencjami współczesnymi, zrealizowanymi w przededniu i podczas kanonizacji.
Emisja: niedziela, 5 kwietnia, godzina 12:10

„Jaka to melodia?” – PREMIERA
Gośćmi specjalnymi świątecznej „Jakiej to melodii?” będą: Marta Żmuda-Trzebiatowska, Patricia Kazadi i Mateusz Kusznierewicz. Goście zdradzą widzom m.in. tajemnice swoich rodzinnych tradycji świątecznych. Wśród gwiazd zobaczymy m.in.: Barbarę Kurdej-Szatan, Kayah, Swing Step, Marka Torzewskiego, Annę Dereszowską.
Premiera: niedziela, 5 kwietnia, godzina 18:30

„Rolnik szuka żony” – PREMIERA
TVP1 HD wyemituje specjalny, zerowy odcinek drugiej edycji najchętniej oglądanego programu rozrywkowego w Polsce w zeszłym roku pt. „Rolnik szuka żony”. Zaprezentuje się w nim dziesięć osób, którym do szczęścia brakuje tylko jednego – drugiej połówki. W serii krótkich wizytówek, każdy z 10-ciu uczestników nowej edycji, przedstawi swoje pasje, marzenia, plany na życie i – co najważniejsze – wizję idealnego życiowego partnera.
Po emisji odcinka, producenci programu czekać będą na listy (najchętniej w tradycyjnej, papierowej formie) od osób zainteresowanych bliższym poznaniem któregoś z rolników. Cała korespondencja zostanie dostarczona adresatom, tak jak to miało miejsce w poprzedniej serii. Rolnicy, którzy otrzymają najwięcej listów, zostaną bohaterami drugiej edycji. To właśnie oni sami, na podstawie nadesłanej korespondencji, wybiorą osoby, które zaproszą do udziału w programie.
Drugi sezon programu „Rolnik szuka żony” pojawi się na antenie TVP1 HD już jesienią. „Rolnik szuka żony” to polska wersja obecnego w 30 krajach angielskiego formatu telewizyjnego „Farmer Wants a Wife” stworzonego przez firmę Fremantle Media. Finałowy odcinek pierwszej polskiej edycji przyciągnął przed telewizory ponad 4,8 miliona widzów. Program został nagrodzony Telekamerą – nagrodą przyznawaną przez widzów – w kategorii „Najlepszy program rozrywkowy 2014”. Drugą edycję programu poprowadzi także Marta Manowska – dziennikarka, aktorka i podróżniczka.
Premiera: niedziela, 5 kwietnia, godzina 21:25

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

„Regina Coeli”
Transmisja uroczystej modlitwy Regina Coeli papieża Franciszka z wiernymi w Watykanie.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 12:00

„Ratatuj”
Film animowany. Młody szczur o imieniu Remy pragnie zostać szefem kuchni w Paryżu, stolicy dobrego smaku i jedzenia. Jego pasją jest gotowanie. Niestety, nie jest to łatwe zadanie, przede wszystkim dlatego, że nikt nie przepada za widokiem szczurów w kuchni. Kiedy Remy przenosi się do piwnicy jednej z najsłynniejszych restauracji, kulinarny świat Paryża wywraca się do góry nogami.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 13:25

„Nietykalni”
Philippe, bogaty arystokrata, ulega wypadkowi. Zatrudnia jako pomoc domową młodego chłopaka z przedmieścia, Drissa, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch różnych światów daje początek przyjaźni, równie zabawnej i szalonej, jak i nieoczekiwanej. Wyjątkowy związek, który będzie iskrzył i uczyni ich nietykalnymi. Film według własnego scenariusza wyreżyserowali Olivier Nakache i Eric Toledano, a przed kamerą wystąpili m.in. Francois Cluzet i Audrey Fleurot. Film otrzymał 8 nominacji do Cezarów, w planach jest jego amerykański remake. W Europie „Nietykalnych” zobaczyło już 25 mln widzów i liczba ta cały czas rośnie. Produkcja trafiła na szczyty box office’u w wielu krajach. Spodobała się nie tylko widzom, ale i krytykom, którzy piszą o komediowym arcydziele.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 20:25

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *