TVP2 zaprezentowała swoją ofertę dokumentalną

W środę, 6 kwietnia 2016 roku, w siedzibie Telewizji Polskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona filmom dokumentalnym TVP2 oraz pokaz filmu „Tora i miecz” w reżyserii Anny Ciałowicz i Roberta Kaczmarka.

Podczas spotkania zaprezentowana została oferta filmów dokumentalnych TVP2, ze szczególnym uwzględnieniem pasm: „Czy świat oszalał?”, „Świat bez fikcji” oraz „Rodzinne oglądanie”. O dokumentach w Dwójce opowiedzieli: Maciej Chmiel, dyrektor TVP2, Barbara Paciorkowska, kierownik Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2 oraz Marta Dużbabel, zastępca Kierownika Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2.

W drugiej części spotkania zaproszeni dziennikarze obejrzeli pokaz dokumentu „Tora i miecz” w reżyserii Anny Ciałowicz i Roberta Kaczmarka, którzy byli gośćmi pokazu.

„Czy świat oszalał?”

W paśmie „Czy świat oszalał?” Dwójka prezentuje premierowe, zagraniczne i polskie filmy dokumentalne, koncentrujące się na najważniejszych, bieżących wydarzeniach polityczno-gospodarczych. Emitowane w tym paśmie filmy mają za zadanie poszerzać i pogłębiać wiedzę o dzisiejszym świecie oraz wchodzić w dialog z dyskursem publicystycznym zarówno tym w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Filmy te przedstawiają nowe fakty, ale też podsumowują stan wiedzy o danym wydarzeniu, zarysowując szerszy kontekst zdarzeń. Cykl edukuje, informuje i pomaga zrozumieć zjawiska zachodzące we współczesnym świecie.

Głównym celem pasma jest przybliżanie polskiemu widzowi aktualnych informacji, sytuacji międzynarodowej, stanowiska i polityki poszczególnych państw. Globalne przepływy kapitałowe, gęsta sieć powiązań politycznych, narastające konflikty i światowy obieg informacji wymagają ciągłej aktualizacji wiedzy o faktach kształtujących codzienność w różnych regionach, które często, choćby w pośredni sposób, wpływają również na rzeczywistość w Polsce. To tutaj pojawiają się filmy poruszające kwestie ważne dla polityki oraz gospodarki kraju i świata.

Emisja: poniedziałek, godzina 22:50

„Świat bez fikcji”

Prestiżowe, premierowe pasmo dokumentalne Dwójki, obecne na antenie od września 2011 roku, w którym emitowane są zarówno dokumenty zagraniczne, jak i produkcje polskie. Pasmo przybliża światowe problemy społeczne, co pozwala widzowi polskiemu wpisać swoje życie codzienne w rzeczywistość zarówno najbliższego regionu Europy, jak i świata, w którym często najodleglejsze rejony mają nieoczekiwany wpływ na polską rzeczywistość.

Dokumenty prezentowane w tym paśmie to filmy kontrowersyjne, głośne, nagradzane na całym świecie, mówiące o zjawiskach i zdarzeniach nurtujących współcześnie żyjących. Opowiadają zarówno o ludziach najciekawszych, jak i tych zwykłych, których niezwykłe historie urzekły lub zbulwersowały świat. Bardzo często w prezentowanych historiach ludzkich odbijają się szerokie procesy społeczne, kształtujące życie jednostek.

Polski dokument to najlepsze produkcje polskich dokumentalistów – autorskie dokumenty wybitnych reżyserów o bardzo wysokich walorach artystycznych. Przeważa w nich tematyka współczesna. Filmy portretują sylwetki ciekawych i ważnych polskich postaci z punktu widzenia ich dorobku, ale też wartości moralnych, jakimi się w życiu kierują. Często dokumenty wykorzystują najnowsze, niezwykłe  możliwości techniczne, łącząc elementy fabularyzowane, zdjęcia archiwalne, animację i relacje świadków lub specjalistów w danej dziedzinie, nadając im innowacyjną formę artystycznej wypowiedzi.

Emisja: wtorek, godzina 22:50

„Rodzinne oglądanie”

Filmy i serie dokumentalne, przeznaczone dla rodzinnej widowni, tworzone przez najlepszych światowych producentów m.in. National Geographic, BBC, czy Discovery, ale także produkcje polskich reżyserów i producentów. Są to w zdecydowanej większości filmy o przyrodzie, pogłębiające wiedzę o naturze i promujące zachowania pro-ekologiczne, oraz filmy przybliżające różne cywilizacje i ich kulturę.

Filmy tutaj prezentowane ukazują Ziemię jako planetę pełną cudów natury, w której drzemią nadzwyczajne siły, odkrywane często na nowo przez najnowsze dokonania nauki. Bardzo często filmy te charakteryzuje ujęcie interdyscyplinarne, przedstawiające dane zjawisko z najprzeróżniejszych perspektyw, podsumowujące stan wiedzy wielu różnych dziedzin. W innych przypadkach filmy prezentują najwyższe dokonania sztuki fotografii i obserwacji mało znanych zachowań zwierząt, bądź niedostępnych rejonów geograficznych. Spektakularne zdjęcia świata łączą się z wykorzystaniem efektów specjalnych i grafiki komputerowej, przybliżających procesy życia w mikro i makro skali.

Jednocześnie filmy te ukazują związek człowieka z przyrodą i możliwości wywierania wpływu na środowisko. Pragnieniem twórców jest pokazanie i objaśnianie widzom ogromnej złożoności zjawisk, zachodzących w otaczającym świecie – to pasmo to prawdziwa uczta dla konesera, pokazujące Ziemię i jej przeróżne zagadki, rejony, w których nigdy nie stanęła ludzka stopa, bogactwo oceanów i namorzynowych lasów, a także świat sympatycznych niedźwiadków koala.

Emisja: niedziela, godzina 10:15

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *