Tydzień dokumentów z Telewizją Polską

Telewizja Polska na nadchodzący tydzień przygotowała kilka wartościowych filmów dokumentalnych. Widzowie będą mieli do wyboru najlepsze produkcje zagranicznych oraz polskich dokumentalistów.

„Czy świat oszalał? – Eurokatastrofa”
W cyklu „Czy świat oszalał” premierowa emisja filmu dokumentalnego BBC wyjaśniającego przyczyny obecnego kryzysu strefy Euro. Autorzy dokonują analizę konsekwencji wprowadzenia wspólnej waluty w państwach europejskich, tak różnych kulturowo i ekonomicznie. Kraje zjednoczone wspólną walutą w odmienny sposób wykorzystywały połączone zasoby. Doprowadziło to do nadmiernego zadłużania się gospodarek Grecji, Włoch i Hiszpanii oraz obecnej katastrofalnej sytuacji ekonomicznej całej Europy. Jedynie Niemcy, które miały zostać osłabione politycznie i gospodarczo, zachowały, a nawet poprawiły, swój status ekonomiczny.
Emisja: poniedziałek, 18 marca, godzina 23:45, TVP2/HD

„Świat bez fikcji – Zabójca z lubieżności”
Film Marcina Koszałki o ludzkim pożądaniu, perwersji i ukrytych pragnieniach. Dokument eksploruje tajemnice ludzkiej duszy – fascynację zbrodnią. W filmie podejmowane są dwa intrygujące tematy tabu: seks i śmierć. Poznajemy historię spotkania dziennikarza telewizyjnego Edwarda Kozaka z Joachimem Knychałą – seryjnym zabójcą zwanym wampirem z Zagłębia. Kozak w latach 80. zyskał sławę dzięki publikacji książki poświęconej wampirowi. Nie kryje, że ta postać wciąż go intryguje. W pewnym stopniu zaraził się perwersją i chorobliwym pożądaniem. Kozak, wracając do spotkania z wampirem, stara się jeszcze raz wykorzystać tę zagadkową postać, aby znów chociaż przez chwilę być sławnym.
Emisja: wtorek, 19 marca, godzina 22:50, TVP2/HD

„Perecowicze”
Polsko-amerykański dokument Sławiomira Grunberga poświęcony żydowskiej szkole im. I.L. Pereca w Łodzi. Placówka powstała w 1945 roku pod kuratelą Towarzystwa Kultury Żydowskiej. Zapisywano tam dzieci żydowskie – zarówno te, które przetrwały II wojnę światową na terenach ZSRR, jak i te cudem uratowane z obozów koncentracyjnych. Po antysemickich wydarzeniach, jakie zaszły w Polsce w 1968 r., absolwenci tej szkoły rozpierzchli się po całym świecie. Film opowiada o uczniach tej szkoły – o tym, jak więź między nimi stała się jeszcze silniejsza dzięki trudnościom, którym musieli się razem przeciwstawić.
Emisja: środa, 20 marca, godzina 19:45, TVP Historia

„Kim Ki Dok”
Film Patricka Yoki oraz Jolanty Krysowatej o dzieciach, które na początku lat pięćdziesiątych trafiły do Polski z ogarniętej wojną Korei Północnej. Były to sieroty wojenne, które nasz kraj przyjął na prośbę Kim Ir Sena. Była to poufna akcja koordynowana na najwyższym państwowym stopniu. Dzieci, o których opowiada film, mieszkały w Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Płakowicach, niewielkiej wsi na Dolnym Śląsku. Wśród nich była trzynastoletnia dziewczynka o imieniu Kim Ki Dok. Dzieci spędziły w Polsce osiem lat, a nasz kraj stał się dla nich „drugą ojczyzną”. Film jest opowieścią o niezwykle silnej więzi, jaka wytworzyła się między koreańskimi dziećmi a ich polskimi opiekunami.
Emisja: środa, 20 marca, godzina 21:00, TVP Historia

„Historia faszyzmu”
Włoski serial dokumentalny w reżyserii Folco Quiliciego. W trzecim odcinku przybliżona zostanie klęska włoskiej opozycji oraz powstanie państwa autorytarnego. W styczniu 1925 roku Mussolini oświadcza w Parlamencie, że przyjmuje moralną odpowiedzialność za panującą przemoc, lecz odmawia poddania się odpowiedzialności karnej. Ten moment staje się istotnym punktem w dziejach faszyzmu: faszyzm przestaje być ruchem społeczno-politycznym, a staje się reżimem. Deputowani zatwierdzają pakiety ustaw faszystowskich zakazujących jakichkolwiek działań o charakterze liberalnym. Przemianom tym przygląda się bezwolny król oraz garstka bezsilnych oponentów.
Emisja: czwartek, 21 marca, godzina 19:45, TVP Historia

„Filmy Lidii Dudy – Herkules” i „Filmy Lidii Dudy – Herkules wyrusza w świat”
Przez cały miesiąc na antenie TVP Kultura prezentowano filmy jednej z najwybitniejszych polskich dokumentalistek, Lidii Dudy. W tym tygodniu zaplanowano emisję dwóch dokumentów o Krzysiu Sawczuku – kilkunastoletnim chłopcu mieszkającym w ubogiej dzielnicy Bytomia. Swój pseudonim – Herkules – otrzymał od ojca alkoholika. Życiowa nieporadność ojca Herkulesa zmusza chłopca do regularnych „wycieczek” w poszukiwaniu złomu, za który otrzymuje zaledwie kilka złotych.
Pierwsza część poruszającej historii Krzysia wywołała wiele emocji wśród widzów. Znaleźli się ludzie gotowi pomóc chłopcu. Dzięki ich dobrej woli, w drugiej części filmu, Herkules wyrusza w świat.
Emisja: środa, 20 marca, godzina 22:45, TVP Kultura i środa, 20 marca, godzina 23:10, TVP Kultura

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *