„Tygrysia matka” na kanale Nat Geo Wild

Choć mowa o dzikich tygrysach, widok matki z trojgiem małych kociąt może być wzruszający. Samica dogląda swoich młodych i zapewnia im troskliwą opiekę. Jeszcze nic nie wskazuje, że w najbliższych miesiącach będzie musiała stawić czoła ogromnym trudnościom wychowawczym i nie będzie mogła liczyć na wdzięczność swojego potomstwa. Dokument „Tygrysia matka” pokaże bezwzględną walkę o przywództwo, w której naprzeciw siebie staną najpierw siostry, a ostatecznym celem ataku stanie się ich własna matka.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Nat Geo Wild

Tygrysia rodzina niedawno się powiększyła. Na świat przyszły trzy młode osobniki – dwie samice i samiec. Ich matka – potomkini tygrysicy bengalskiej Machli, znanej jako Królowa Ranthambore i najsłynniejsza tygrysica świata – włada obszarem o powierzchni 1300 km2, czyli równego niemal całej powierzchni (polskiej i białoruskiej części) Puszczy Białowieskiej. Ale ten region Indii stanowi wyzwanie dla dzikich zwierząt. Właśnie nadchodzą deszcze monsunowe, które wkrótce zmienią ten teren w wielkie jezioro. Tygrysi raj do życia za chwilę zmieni się w piekło, więc młoda rodzina musi jak najszybciej przenieść się w wyższe partie. To trudne wyzwanie, biorąc pod uwagę, że tę trudną przeprawę muszą przejść trzy młode osobniki.

To pierwsza lekcja życia dla młodych kotów. Wkrótce będą musiały również przeżyć rozłąkę z matką. Na razie jest ona krótka i trwa tylko tyle, ile samica potrzebuje, by zapewnić potomstwu pożywienie. Niedługo młode będą już jednak na tyle duże, by móc towarzyszyć matce w czasie polowań.

Młode tygrysy rosną w siłę i zdobywają kolejne doświadczenia. Uwagę matki zaprzątają jednak coraz bardziej brutalne zabawy „córek”. Przed matką ogromne zadanie wychowawcze – musi z jednej strony pilnować, by wzajemne ataki sióstr nie doprowadziły do poważnych zranień, z drugiej jednak chce nauczyć je siły i odwagi. Córki niechętnie poddają się tym lekcjom. Wkrótce spróbują swoich sił poza stadem i wyruszą na samodzielne łowy. Pierwsze zdobycze wzmocnią poczucie wiary we własne siły i możliwości, więc w powietrzu wisi coraz bardziej groźba poważnego starcia siłowego.

Najpierw młode tygrysice staną naprzeciw siebie. Później ta, która poczuje się silniejsza, odważy się zaatakować matkę. Staje się oczywiste, że za chwilę będziemy świadkami krwawej i bezwzględnej walki o tron. Silniejsza, sprytniejsza i bardziej odważna stanie się nową królową. Kto wygra ostateczne starcie? Zwycięży siła młodości czy doświadczenie? A może w chwili ostatecznego starcia dadzą o sobie znać więzy krwi?

Tygrysia matka – premiera w niedzielę 17 lutego o godz. 22:00.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *