Upamiętnienie Pracowników rozgłośni Polskiego Radia z września 1939 roku

We wtorek 7 września o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Pracowników rozgłośni Polskiego Radia w Warszawie oraz otwarcie wystawy przedstawiającej najważniejsze osoby, miejsca i wydarzenia dla rozgłośni z września 1939 roku. Tablicę odsłonili wspólnie Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych oraz prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska, zaś wystawę otworzyła dyrektor Archiwum Polskiego Radia, Elżbieta Berus-Tomaszewska.

Dokładnie 82 lata temu, 7 września 1939 roku Prezydent Warszawy, Stefan Starzyński w swoim przemówieniu nawoływał mieszkańców miasta do zaangażowania się w działania obronne oraz podejmowania inicjatyw na rzecz całej społeczności. To wyzwanie podjęli Pracownicy rozgłośni Polskiego Radia. Dzięki ich heroicznej postawie i ofiarności rozgłośnia Polskiego Radia nadawała nieprzerwanie aż do 30 września 1939 roku, podnosząc na duchu mieszkańców zarówno walczącej Warszawy, jak i całej Ojczyzny.

Polskie Radio postanowiło uczcić pamięć tych osób, odsłaniając tablicę pamiątkową z ich nazwiskami oraz otwierając wystawę, która przedstawia najważniejsze postacie, miejsca i wydarzenia dla rozgłośni z września 1939 roku.

Jestem niezwykle dumna, że jako Prezes Polskiego Radia, w gronie gości oraz pracowników mogę w symboliczny sposób uczcić pamięć tak zasłużonych dla kraju osób oraz oddać im hołd. Mam jednocześnie nadzieję, że ich przykład pomoże nam przez kolejne dziesięciolecia spełniać ważną rolę w życiu polskiego społeczeństwa. Jako publiczny nadawca Polskie Radio towarzyszy bowiem swoim odbiorcom zarówno w ich codzienności, jak i w ważnych momentach dla całego kraju – powiedziała Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

Dzisiejsze wydarzenie jest naszym hołdem wobec pracowników Polskiego Radia, bohaterów Ojczyzny. Tamte trudne dni bardzo wyraźnie pokazują, że Polskie Radio od samego początku służy państwowości polskiej. Jego głównym zadaniem było służenie dobru kraju. W okresie komunizmu zostało to zniszczone, ale po 1989 roku media publiczne wróciły do swojej podstawowej roli – działania na rzecz polskiej racji stanu. Bohaterstwo pracowników rozgłośni z września 1939 roku jest dla nas wszystkich napomnieniem, abyśmy dobrze naszej Ojczyźnie i Polskiemu Radiu – podkreślił Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Dzięki Pracownikom rozgłośni Polskiego Radia, którzy z narażeniem życia wypełniali swoje codzienne obowiązki zawodowe, mieszkańcy całego kraju nie tylko byli informowani na bieżąco o najważniejszych wydarzeniach i dynamicznej sytuacji, ale zachowywali też poczucie solidarności.

Rozgłośnia Polskiego Radia przy ul. Zielnej znalazła się we wrześniu 1939 roku w centrum wydarzeń. Radio w tamtych trudnych momentach uzyskało nowy wymiar swojej pracy. Okazało się, że może służyć społeczeństwu w inny sposób, niż do tej pory, a społeczeństwo odpowiedziało na to bardzo entuzjastycznie. Polskie Radio było uznawane za najbardziej wiarygodny przekaźnik komunikatów władzy – powiedziała Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. – We wrześniu 1939 roku nagrywano wszystkie audycje i komunikaty na płyty stalowe, które ukryto. Kilka miesięcy temu płyty te zostały wpisane na Listę Krajową UNESCO – dodała.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *