Uroczysta Gala wręczenia Paszportów wolności w Telewizji Polskiej

W poniedziałek, 12 grudnia o godz. 20.20 TVP Polonia i o godz. 22:30 TVP1 i TVP Historia zapraszają na relację z uroczystej gali wręczenia „Paszportów wolności”. To już druga edycja wyjątkowego projektu, którego celem jest przywrócenie pamięci i zasłużonego miejsca w historii nieznanym bohaterom walki o wolność, godność i niepodległość. Działania członków „Solidarności” wywarły olbrzymi wpływ na upadek reżimu komunistycznego i przemiany ustrojowe w Polsce, ale burzliwe lata 80. i znany na całym świecie ruch wolnościowy miały znacznie więcej cichych i anonimowych bohaterów, niż dziś mogłoby się wydawać. Uczestnicy „Paszportów wolności” 2022 to zasłużeni działacze antykomunistycznego podziemia lat 80., którzy z różnych powodów zostali pominięci na kartach historii.

Sprawdź godziny emisji Gali Paszporty Wolności w PROGRAMIE TV

Nie ma wolności bez solidarności, ale nie byłoby jej bez ludzi, którzy ją tworzyli. Ruch, który współtworzyliście nie był tylko sprzeciwem, ale więzią, która łączy ludzi. Nie można zbudować wolnego kraju i odpowiedzialnych ludzi bez postawy solidarnej. Jak tej postawy uczyć kolejne pokolenia? Przyglądać się tym, którzy sztandar solidarności podnieśli. Mam nadzieję, że „Paszporty wolności” przyczynią się do tego, by solidarność była postawą etyczną, która odróżnia Polaków od innych narodów świata – powiedział Mateusz Matyszkowicz, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.

Symboliczne paszporty wręczą Stanisław Tomasz Bortkiewicz, pomysłodawca „Paszportów wolności”, Hanna Karp, członek KRRiT, Sławomir Koehler, reżyser cyklu filmów „Paszporty „Wolności”, Jerzy Jaworski, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Piotr Legutko redaktor naczelny TVP Historia i TVP Dokument, Jacek Juzwa, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Karol Nawrocki, prezes IPN, Stanisław Fudakowski, Stowarzyszenie Godność.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Telewizja Polska, a projekt jest realizowany przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenia „Godność” oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Podczas uroczystej gali zostaną wręczone pamiątkowe paszporty oraz symboliczne wsparcie materialne, udzielone dzięki współpracy z: PZU S.A., Grupy Tauron oraz PKN Orlen.

Podczas uroczystej gali, w wyjątkowym koncercie wystąpią młodzi, utalentowani artyści – Marcin Sójka, Marta Budrynowicz, Damian Okeje, Natalia Krakowiak i Krzysztof Iwaneczeko. Wykonają interpretacje utworów takich twórców, jak Jacek Kaczmarski, Ernest Bryl czy Grzegorz Ciechowski. „Obława”, „Mury”, „Psalm stojących w kolejce” to niejedyne kompozycje, które przypomną mroczne czasy walki o niepodległą Polskę.

Od środy, 23 listopada do poniedziałku, 12 grudnia Telewizja Polska emituje na antenie TVP Historia cykl filmów dokumentalnych w reżyserii Sławomira Koehlera pt. „Paszporty wolności”. Każdy odcinek przedstawia zaproszonych do projektu cichych bohaterów, a są to: Andrzej Michałowski, Hanna Łukowska-Karniej, Ireneusz Haczewski, Janina Chmielowska, Stanisław Śmigiel, Marek Harasiuk, Piotr Hlebowicz, ksiądz Jan Sikorski, Wojciech Stawiszyński i Sławomir Kretkowski.

Filmy są również dostępne na vod.tvp.pl. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie 13grudnia.tvp.pl

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PRPOGRAMIE TV

Uroczysta gala wręczenia „Paszportów wolności” zostanie wyemitowana w TVP Polonia w poniedziałek, 12 grudnia o godz. 20:20 oraz w TVP1 i TVP Historia również poniedziałek, 12 grudnia o godz. 22:30. Galę poprowadzą prowadzą Agata Konarska i Marcin Wikło.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *