Warsaw Summer Jazz Days 2014 w TVP2 HD

Stało się już tradycją, że jeden z najważniejszych festiwali jazzowych – Warsaw Summer Jazz Days – pokazuje TVP2 HD. W tym roku, w lipcu, Dwójka zaprasza na emisje zarejestrowanych koncertów takich gwiazd, jak: Sandro Zerafa Urban Poetics, Gregory Porter Band oraz Hypnotic Brass Ensemble.

W sobotę, 19 lipca, widzowie TVP2 HD będą mieli okazję zobaczyć i usłyszeć Sandro Zerafę i jego projekt pod nazwą Urban Poetics. Urodzony w roku 1975 na Malcie Zerafa studiował na University of Malta oraz Lyons Conservatory. W roku 2000 przeprowadził się do Paryża, gdzie stał się aktywnym uczestnikiem lokalnej sceny jazzowej. Zerafa jest laureatem wielu nagród, m.in. 3ème prix d’orchestre na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym La Défense, gdzie wygrał w kategorii specjalnej – Composition. W jego dorobku muzycznym znaleźć można dwanaście albumów, na których Sandro wystąpił w roli muzyka towarzyszącego. Współpracował on między innymi z Francesco Bearzattim, Youn Sun Nah, Nico Gorim, Chico Buarque, Manu Katchem czy Laurent Coqiem oraz wieloma innymi doskonałymi artystami.

Sandro Zerafa tworzy dziś własny kwintet Urban Poetics, w którym obok niego występują także: Laurent Coq (fortepian), Matayas Szandai (bass) oraz Fred Pasqua (perkusja).Poza tym można go podziwiać w kwartecie Eurpean Nico Gori’ego, w sekstecie Paris Jazz Underground, którego jest również założycielem, w kwintecie Robina Nicaise oraz w zespole Jiji.

Tymczasem w niedzielę, 20 lipca, Dwójka zaprasza na koncert Gregory Porter Band. Druga płyta tego znakomitego wokalisty zatytułowana „Be Good”, została nominowana do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Album R&B. Z końcem roku, to właśnie wydawnictwo przebiło wszystkie inne albumy znajdujące się na liście Best of 2012 w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, zdobywając czołowe miejsca w kategoriach Best Music of 2012 NRP, 100 Favorite Songs of 2012, Top 10 Albums of 2012 w programie Soul Train oraz uzyskując tytuł albumu roku w magazynie Soul Tracks. Płyta ta była również bardzo długo jazzowym numerem jeden w sklepie iTunes w USA. Na początku 2013 roku Porter zdobył również główną nagrodę kategorii Best UK Performance przyznawaną przez radio Jazz FM.

Aktualnie, powstały trzy lata temu Gregory Porter Band, tworzą: Chip Crawford na fortepianie, Aaron James na basie, Emanuel Harrold na perkusji oraz Yosuke Sato na alto-saksofonie.

Z kolei w ostatnią sobotę miesiąca, 26 lipca, TVP2 HD zaprezentuje występ jedynej w swoim rodzaju „orkiestry dętej” czyli zespołu Hypnotic Brass Ensamble. Grupę tworzy ośmiu braci – synów trębacza i kompozytora jazzowego, Phila Cohrana.

W ciągu ostatnich lat występy Hypnotic Brass Ensamble w klubach, na festiwalach, ale też licznych popisach ulicznych, pozwoliły grupie na przekroczenie granicy gatunków i stworzenie dla siebie znakomitej, muzycznej bazy. Po trzeciej długogrającej płycie, bracia zdecydowali się na wydanie dwóch płyt winylowych, które można było dostać na Portobello Road w Londynie, gdzie odkrył je sam dyrektor generalny i prezes Atlantic Records.

W zespole grają: Gabriel Hubert (Hudah) – trąbka, Saiph Graves (Cid) – puzon, Tycho Cohran (LT) – suzafon (tuba marszowa), Amal Hubert (Baji) – trąbka, Jafar Graves (Yosh) – trąbka, Seba Graves (Clef) – puzon, Tarik Graves (Smoov) – trąbka oraz Uttama Hubert (Rocco) – eufonium (tuba barytonowa).

Sandro Zerafa Urban Poetics

Emisja: sobota, 19 lipca, godzina 1:40

Gregory Porter Band

Emisja: niedziela, 20 lipca, godzina 23:15

Hypnotic Brass Ensamble

Emisja: sobota, 26 lipca, godzina 1:30

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *