We wrześniu w Kino Polska czekają maratony kultowych seriali, Bogusław Wołoszański opowiadający o kampanii wrześniowej, Stanisław Bareja, Festiwal Filmowy w Gdyni…

Po obejrzeniu jednego odcinka wciągającego serialu chciałoby się od razu obejrzeć następny. A potem kolejny… Już od 5 września, dzięki weekendowym maratonom serialowym, stanie się to możliwe na antenie Kino Polska. W kolejne weekendy zobaczymy między innymi “Karierę Nikodema Dyzmy” (sobota, 5 września, godzina 9:00) ze świetną rolą Romana Wilhelmiego, “Wakacje z duchami” (sobota, 19 września, godzina 9:00), czyli adaptacja bestsellerowej młodzieżowej powieści Adama Bahdaja, “Na kłopoty… Bednarski” (sobota, 19 września, godzina 12:40) – serial kryminalny ze Stefanem Friedmannem, a także “Czterech pancernych i psa” oraz “Polskie drogi”. Maratony startują w soboty i niedziele o godzinie 9:00.

A skoro o okupacyjnych “Polskich drogach” mowa, warto wspomnieć o niezwykle interesującym cyklu “Obrazy Września”. W sobotnie popołudnia o filmach i opisywanych w nich wydarzeniach opowie sam Bogusław Wołoszański, a zobaczyć będzie można choćby cyfrowo zrekonstruowane “Westerplatte” (wtorek, 1 września, godzina 20:00) Stanisława Różewicza, “Gdziekolwiek jesteś, Panie Prezydencie” (sobota, 12 września, godzina 18:15) o losach Stefana Starzyńskiego i “Lotną” Andrzeja Wajdy, także po cyfrowej rekonstrukcji.

Wrzesień to dla polskiego filmu również Festiwal Filmowy w Gdyni, w tym roku organizowany już po raz czterdziesty. Kino Polska będzie jak zwykle na miejscu, organizując wydarzenia w Gdyni i relacjonując festiwal na antenie. W pofestiwalową niedzielę (27 września) kanał pokaże pierwszą z dwóch części specjalnego wydania “Programu obowiązkowego” (niedziela, 27 września, godzina 19:30), wypełnionego rozmowami Magdaleny Juszczyk z największymi postaciami polskiego kina i jego wschodzącymi gwiazdami. Dzień wcześniej zaś w dokumencie “Wystawa – w poszukiwaniu emocji” będzie można prześledzić historię Festiwalu, opowiedzianą poprzez agencyjne zdjęcia z dawnych jego edycji.

Kino Polska przygotowało także przegląd filmów-zwycięzców festiwalu (piątek, po północy). Zobaczymy zatem “Plac Zbawiciela”, “Pręgi”, “Wszystko, co najważniejsze”, “Konopielkę” i “Milionera”. A w Gdyni rozgrywa się przecież także akcja “Żony dla Australijczyka”, wczesnej komedii Stanisława Barei, z rolami Elżbiety Czyżewskiej, Wiesława Gołasa i Edwarda Dziewońskiego…

Co jeszcze znaleźć można we wrześniu w Kino Polska? Choćby sensacyjne “Tam i z powrotem” z Januszem Gajosem i Janem Fryczem, “Chaos”, debiut Xawerego Żuławskiego, “Deja vu” Juliusza Machulskiego z Jerzym Stuhrem czy serial “Ratownicy” z Bogusławem Lindą.

Źródło: Kino Polska TV