Wielkanoc w Stopklatce TV

Wielkanocne filmy w Stopklatce TV to kino rodzinne i znane nazwiska: Terry Gilliam i jego przygodowa fantazja, romantyczni (ale i rozważni) Emma Thompson, Kate Winslet i Hugh Grant, namiętny Brad Pitt i przezabawny Bill Murray.

Filmy Terry’ego Gilliama: koniecznie oglądajcie. Nigdy w nich nie grajcie – wspominał koszmar kręcenia „Przygód barona Munchausena” (w Stopklatce TV 20 kwietnia o 12:10) Eric Idle, kolega Gilliama z legendarnej komediowej grupy Monty Python. W tych bólach powstało jednak arcydzieło. „Przygody…” to szalona jazda przez nieokiełznaną wyobraźnię reżysera: niesamowite przygody, świetne efekty specjalne, zachwycające plenery i scenografia. Świetną rolę stworzył John Neville: jego baron to ktoś więcej niż tylko przeuroczy bufon i kłamca. Warto też zwrócić uwagę na jedną z pierwszych ról Umy Thurman i epizod… Stinga. Olśniewające kino dla wszystkich.

Nie wszyscy wiedzą, że Emma Thompson jest nie tylko aktorską gwiazdą, ale także laureatką Oscara za scenariusz. Mowa o stylowej adaptacji „Rozważnej i romantycznej” (20 kwietnia o 17:30) w reżyserii Anga Lee, specjalisty od melodramatów. Obok autorki scenariusza zobaczymy też młodziutką Kate Winslet, Hugh Granta i Alana Rickmana. A jeśli ktoś ma większy apetyt na melodramaty, nie może też przegapić „Wichrów namiętności” (18 kwietnia o 22:55). Trzej bracia, wojna, prohibicja, nieszczęśliwe miłości, rodzinne tragedie – i charyzmatyczny Brad Pitt. Ta rola wyniosła go na szczyt, którego od tamtej pory nie opuścił.

Zanim Bill Murray stał się ulubieńcem niezależnych reżyserów w rodzaju Sophii Coppoli, Jima Jarmuscha i Wesa Andersona, zrobił błyskawiczną karierę jako gwiazda wysokobudżetowych komedii. „Szarże” (21 kwietnia o 22:45) to właśnie jedna z nich. Murray jako taksówkarz-nieudacznik postanawia zmienić swoje życie i wstępuje do armii, co owocuje oczywiście serią pięknych katastrof… oraz słynną sceną koedukacyjnych zapasów w błocie. Nawet jeśli Bill Murray nie lubi wracać do swoich wczesnych filmów, widzowie wręcz przeciwnie: „Szarże” to bezpretensjonalna, przezabawna komedia.

W Wielkanoc Stopklatka TV poleca także minimaraton Władysława Pasikowskiego – stacja pokaże jego debiutanckiego „Krolla” (z 20 na 21 kwietnia o 00:15) i późniejszy o 10 lat „Reich” (20 kwietnia o 22:30), obydwa z mocnymi rolami Bogusława Lindy. Z kolei w piątek i sobotę można będzie zobaczyć dwa kultowe filmy, które niemal samodzielnie odrodziły swoje gatunki: klasyk SF „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” Stevena Spielberga (19 kwietnia o 11:10) i „Silverado” (18 kwietnia o 20:15), western w gwiazdorskiej obsadzie: Kevin Costner, Kevin Kline, Danny Glover, John Cleese, Rosanna Arquette, Jeff Goldblum.

Źródło: Stopklatka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *