Wiosna w TVP Historia

Nowy cykl reportażowy odkrywający tajemnice historii Polski „Koło historii” oraz jeszcze więcej seriali dokumentalnych (m.in.: „Sensacje XX wieku” i „Było nie minęło” oraz „Śniadanie z historią”, czyli najlepsze filmy dokumentalne z archiwum TVP) – to mocne punkty wiosennej ramówki TVP Historia.

Premiery filmów dokumentalnych

„DELEGAT JAN PIEKAŁKIEWICZ”
Film poświęcony życiu i działalność prof. Jana Piekałkiewicza – Delegata Rządu RP na Kraj w latach II wojny światowej, wybitnego polityka i patrioty, zamordowanego przez hitlerowców. Prof. Piekałkiewicz był też wybitnym statystykiem, którego działania przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny nauki i zostały docenione na całym świecie. Jego postać została niemal zapomniana, nieznana jest młodemu pokoleniu, nie doczekała się też należytego uhonorowania. Być może film wypełni w jakiejś mierze tę lukę. Reżyseria: Hanna Etemadi.
Emisja: niedziela, 9 marca, godzina 19:45

„KRÓLOWA PANORAM”
Filmowa opowieść o historii „Panoramy Racławickiej”, od pomysłu jej powstania po czasy współczesne. Narratorem opowieści jest wrocławski historyk sztuki dr Rafał Eysmontt. Przedstawia kulisy powstania Panoramy i konfliktu jej twórców, dramatyczne wojenne losy płótna oraz drogi, jakie doprowadziły dzieło z Lwowa do Wrocławia. Tłem opowieści są dramatyczne wydarzenia polityczne i społeczne drugiej połowy II wieku. Reżyseria: Marcin Bratke.
Emisja: niedziela, 23 marca, godzina 19:45

„PRE MORTEM”
W rocznicę zbrodni katyńskiej TVP Historia wyemituje premierowo fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o losach polskich żołnierzy, którzy polegli w Katyniu – od chwili mobilizacji poprzez kampanię wrześniową po niewolę sowiecką. Na tle historycznych i militarnych wyjątkowej wyrazistości nabierają ludzkie charaktery, emocje, wartości, marzenia i cierpienie. Znakomite role Roberta Wrzoska, Pawła Deląga, Marcina Torańskiego i Marcina Kwaśnego, a także Beaty Tyszkiewicz i Anny Czartoryskiej. Reżyseria: Konrad Łęcki.
Emisja: niedziela, 13 kwietnia, godzina 19:45

„27 WOŁYŃSKA DYWIZJA AK”
Filmowy zapis niezwykłych wspomnień żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, w którym wielkie militarne i historyczne wydarzenia nabierają ludzkiego wymiaru, jednostkowych wspomnień, strachu, radości, cierpienia, zwycięstwa i klęski. To niepowtarzalne świadectwo historii Polski, walki z okupantami, zbrojnej konspiracji lecz także Polski XX-lecia międzywojennego oraz powojennych losów Polaków. Reżyseria: Maria Wiśnicka, Andrzej Wyrozębski.
Emisja: niedziela, 18 maja, godzina 19:45

„WIP-OWCY”
Film dokumentalny pokazujący kulisy „polskiej drogi do wolności:, m.in. akcje organizacji Wolność i Pokój przeciwko obowiązkowej służbie wojskowej w PRL czy happeningi Pomarańczowej Alternatywy. Uczestnicy tamtych wydarzeń wspominają, ale także opowiadają o tym jak dalej potoczyły się ich losy. To osobisty pełny ludzkich emocji, humoru i refleksji obraz wydarzeń, które doprowadziły do wyborów 4 czerwca 1989 roku i kształtowania demokracji. Reżyseria: Jacek Talczewski.
Planowana emisja: czerwiec

Premiery seriali dokumentalnych

CYKL „KOŁO HISTORII”
W cyklu TVP Historia prezentować będzie reportaże historyczne poświęcone niepodejmowanym dotąd przez realizatorów telewizyjnych tematom z historii Polski i Europy.
Emisja: poniedziałek, godzina 19:45

„OBLICZA NASZEJ I WASZEJ WOLNOŚCI”
Edyta Maksymowicz opowiada o losach ludzi uwiecznionych na fotografiach zdeponowanych w Wilnie w Litewskim Archiwum Historycznym. Trzy albumy pochodzące z połowy XIX wieku zawierają w sumie 800 zdjęć, tak niezwykłych, że trafiły na Listę Światowego dziedzictwa Kultury UNESCO. Powstały na zlecenie słynnego generała Murawiowa „Wieszaciela”, w czasach, kiedy koszt jednego zdjęcia równał się wartości konia. Generał w taki sposób postanowił uwiecznić katów i… ofiary represji, które prowadził po Powstaniu Styczniowym na Litwie.
Emisja: poniedziałek, 3 marca, godzina 19:45

W cyklu na wiosnę zaplanowano także:

„STUDENCKI ETER”
Filmowa opowieść Urszuli Dembińskiej-Nowakowskiej o historii radiofonii studenckiej, która rozpoczęła się w latach 50. XX wieku, kiedy powstawały miasteczka studenckie. Początkowo były to radiowęzły, z czasem półprofesjonalne stacje radiowe rozsiane po całej Polsce. Z radiofonii studenckiej wyrośli znani dzisiaj radiowcy, którzy wspominają swoją pracę w stacjach studenckich.

„PEJZAŻ Z KOPCEM”
Julian Rachwał wędruje szlakiem historycznych wydarzeń i niewyjaśnionych do dziś tajemnic związanych z Kopcem Kościuszki w Krakowie. Usypano go równo 190 lat temu. Podczas I wojny światowej znalazł się w obrębie Twierdzy Kraków (cytadela), potężnych austriackich obwarowań o strategicznym znaczeniu w przewidywanym, międzynarodowym konflikcie. Ale daty są tylko pretekstami do refleksji historycznych, pozwalających odkryć nieznane fakty dotyczące pozornie wszystkim znanego symbolu narodowej walki o niepodległość.

„BIAŁY SŁOŃ PATRZY W GWIAZDY”
Wojciech Królikowski przedstawia historię niezwykłego obiektu z czasów II RP, jednego z najnowocześniejszych w Europie w latach 30. XX wieku, obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, na szczycie góry Pop Iwan w paśmie Czarnohory w Karpatach Wschodnich.

„FRANEK”
Jerzy Oleszkowicz podąża śladami jednego z ojców światowej genetyki, biochemika, profesora Franciszka Chrapkiewicza, wieloletniego dyrektora Instytutu Jacquesa Monoda w Paryżu zajmującego się biologią molekularną. Po wojnie naukowiec był kurierem Armii Krajowej. Przewoził tajne dokumenty z Monachium do Warszawy. Przez 40i lat śledziło go UB, SB i PRL-owski wywiad.

CYKL: „BYŁO NIE MINĘŁO”
Niemal każdy z odcinków cyklu ma charakter wyprawy poszukiwawczej. Akcja biegnie dwutorowo; ekipa przeszukuje georadarem miejsca wydarzeń i katastrof sprzed lat, bada jeziora, rzeki i bagna, szpera w złomowiskach, przeszukuje stare kuźnie w poszukiwaniu części polskich wrześniowych czołgów. Równolegle przedstawia dokumentalną opowieść o ludziach zaangażowanych w wydarzenia, opowiada o polskim przemyśle zbrojeniowym i utalentowanych konstruktorach sprzed lat.
Emisja: piątek, godzina 21:25 (premiery)
Emisja: poniedziałek-czwartek, godzina 21:25 (archiwalia)

CYKL: „WIDZIANE NA ZIEMI”
Serial dokumentalny pokazujący historię poszczególnych słynnych zakątków Ziemi od powstania w dalekiej przeszłości, po czasy współczesne. Każdy z odcinków opowiada też historię zamieszkujących dany zakątek społeczeństw, opisuje ich wierzenia i obyczaje. W cyklu m.in.: Madagaskar, Tasmania, Australia, Nowa Zelandia i inne.
Emisja: wtorek-piątek, godzina 19:45 (od 1 kwietnia)

Biografie dokumentalne

„GENIALNI WIZJONERZY”
Każdy z odcinków opowiada życiorys oraz drogę do odkryć takich geniuszy, jak: Tesla, Leonardo, Verne, Ciołkowski.
Emisja: wtorek-piątek, godzina 19:45 (od 23 kwietnia)

„SVETLANA”
Dwuodcinkowa filmowa opowieść o córce Stalina.
Emisja: wtorek i środa, 29 i 30 kwietnia, godzina 19:45

„WIELKI BLEF STALINA”
Film dokumentalny przedstawiający kulisy kontaktów Stalina z Hitlerem.
Emisja: wtorek i środa, 6 i 7 maja, godzina 19:45

„RASPUTIN: DZIEJE ŚLEDZTWA”
Historia śledztwa w sprawie zamachu na Rasputina.
Emisja: czwartek i piątek, 8 i 9 maja, godzina 19:45

„CYKL I WOJNA ŚWIATOWA”
W czerwcu w przededniu 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej w 10. odcinkowym cyklu dokumentalnym TVP Historia przypomni wielką historię a także codzienne życie żołnierzy i cywilów podczas I wojny światowej.
Emisja: wtorek-piątek, godzina 19:45 (od 17 czerwca)

Premierowe seriale i filmy fabularne

„NICOLAS LE FLOCH”
Detektywistyczny serial z okresu XVIII wiecznej Francji. Wspaniałe intrygi, trudne śledztwa, cudownie wciągająca i pasjonująca fabuła – to wszystko w stylu Aghaty Christi.
Emisja: codziennie, godzina 17:00 (od 9 maja)

„MILADY”
Pasjonująca historia D’Artagnana i muszkieterów z zawiłą intrygą w stylu płaszcza i szpady.
Emisja: Wielkanoc, 20 kwietnia, godzina 21:00

Znane i lubiane

„SENSACJE XX WIEKU”
Legendarny cykl Bogusława Wołoszańskiego, odkrywający kulisy najważniejszych historycznych wydarzeń XX wieku – wszystkie odcinki tylko w TVP Historia.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 22:00 (od 3 marca)

„DOKUMENT NA ŚNIADANIE”
Nowe poranne pasmo, w którym TVP Historia przypomina najlepsze filmy dokumentalne dotyczące historii z archiwum TVP, m.in.: „Niepokorni kochankowie”, „Zwyczajny Marzec”, „Piwko dla niedźwiedzia”, „Polskie orlęta na pakistańskim niebie”, „Szmuglerzy”.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 8:00

„FLESZ HISTORII”
Tygodnik historyczny o najważniejszych wydarzeniach dotyczących historii – obchody rocznic, premiery filmowe, odsłanianie pomników, wystawy muzealne. Także kontrowersyjne tematy, np. dotyczące wyników badań naukowych. Poprowadzą go: Monika Białek i Marek Zając.
Emisja: poniedziałek, godzina 21:00

„CAFE HISTORIA”
Program publicystyczny, w którym spotykają się gwiazdy kina, estrady, sportu z ekspertami: historykami, socjologami, antropologami, kulturoznawcami, by rozmawiać o historycznym tle bieżących wydarzeń, które emocjonują Polaków. Program prowadzą Michał Wójcik i Agnieszka Górniakowska.
Emisja: piątek, godzina 21:00

„EX LIBRIS”
Jaką wybrać lekturę, ciekawą, wartościową, wzruszającą, ważną? Podpowie „Ex Libris”, jedyny w Polsce telewizyjny magazyn poświęcony wydawnictwom historycznym i książkom, o których nie można zapomnieć. Każda z omawianych pozycji oznaczona jest gwiazdkami od 1 do 5. W programie także informacje o najciekawszych tytułach i artykułach prasy historycznej. Gośćmi programu są pisarze, historycy, dziennikarze. Co tydzień kontrowersje, dyskusje, felietony, recenzje książek.
Emisja: środa, godzina 21:00

„SPÓR O HISTORIĘ”
Kontrowersje, opinie, nowe interpretacje, różne oblicza historii. W programie historie mało znane lub zapomniane, zaskakujące i oryginalne interpretacje faktów znakomicie znanych. Przywołujemy postaci polityków, monarchów, żołnierzy, artystów, których postawy były niejednoznaczne oraz wydarzenia, które zmieniały historię Polski i świata. W „Sporze o historię” dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski, prof. Wojciech Roszkowski. Program prowadzą Maciej Zakrocki i Marek Zając.
Emisja: poniedziałek, godzina 20:20

„POLSKA Z HISTORIĄ W TLE”
Cykl reportaży opowiadających o niezwykłych i zapomnianych historiach z różnych zakątków Polski.
Emisja: wtorek, godzina 21:00

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *