ZFF „Spotkania z historią” w TVP Historia

12 sierpnia 2015 roku Zamość stanie się znów stolicą filmu historycznego. TVP Historia jest współorganizatorem trzeciej edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” jest wspólną inicjatywą TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki „Perła Renesansu”. Festiwalowi towarzyszą plenerowe projekcje filmów na Rynku Wielkim w Zamościu, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz rekonstrukcje historyczne. Tegoroczną atrakcją festiwalu będzie otwarcie w Muzeum Zamojskim ekspozycji dotyczącej historii Ormian w Zamościu. Uroczystość uświetni wizyta Ambasadora Republiki Armenii w Polsce.

Do tegorocznej edycji konkursu festiwalowego zgłoszono niemal 200 filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej. Zdobywców statuetek „Perła Zamościa” poznamy 15 sierpnia podczas gali festiwalowej, która odbędzie się na Rynku Wielkim w Zamościu. Transmisja uroczystości na antenie TVP Historia o godzinie 19:30. Galę uświetni koncert zespołu „Brathanki”, który wykona nowe aranżacje piosenek historycznych.

Piosenki historyczne rozbrzmiewać będą w Zamościu podczas wszystkich festiwalowych dni. Codziennie o godzinie 19:30 na Rynku Wodnym Klaudia Baca („The Voice of Poland”) poprowadzi karaoke piosenek historycznych. Pół godziny później mieszkańcy Zamościa będą mieli okazję rozmawiać z gwiazdami TVP Historia – Bogusławem Wołoszańskim, Adamem Sikorskim i prof. Stanisławem Nicieją. Codziennie na Rynku Wielkim w Zamościu zaplanowano plenerowe pokazy filmów o tematyce historycznej, poprzedzone spotkaniami z twórcami. 14 sierpnia o nowej odsłonie Potopu „Potop redivivus” opowie Jerzy Hoffman.

Od 14 sierpnia uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję przenieść się w czasy Potopu Szwedzkiego. Za sprawą grup rekonstrukcji historycznej, które przygotowały widowisko „Szturm Twierdzy Zamość, największe Wiktorie Jana Zamojskiego”.

Wstęp na pokazy filmowe oraz imprezy festiwalowe jest bezpłatny. TVP Historia będzie nadawać festiwalowe relacje w dniach 12-15 sierpnia o godzinie 10:00 i 19:00.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *